• Sławek2
  • kutno1

  marqs AKmedia viper 

WYSZUKAJ OGŁOSZENIE

  • DEKRA.png

zwolen

  • SoftNet2.png
  • BANER-G24-2.jpg
  • BANER-G24-1.jpg
piątek, 09 listopada 2018 21:54

Ruszyły "Gostynińskie historie"

W czwartek (8.11) wieczorem na zamku odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Gostynińskie historie”. Wspominano Leona Motylińskiego i Józefę Gierblińską.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Piotr Syska. Latem tego roku poznał Jakuba i Tomera Naveha z Izraela – pierwszy z wymienionych to syn, a drugi wnuk pochodzącej z Gostynina Lucyny Motylińskiej. Izraelczycy opowiedzieli o bohaterskiej postawie innej gostyninianki – Józefy Gierblińskiej. Otóż okazało się, że pani Józefa podczas II wojny światowej pomagała w ukryciu Leona Motylińskiego – brata rodzonego Lucyny.

W spotkaniu na zamku uczestniczyła rodzina zmarłej w 1987 roku Józefy Gierblińskiej – córka Maria z synem Zbigniewem, bratanek Waldemar i wnuk Dominik.

Przed wojną w Gostyninie mieszkało ok. 3000 Żydów, Leon Motyliński ocalał z Holocaustu jako jeden z nielicznych. We wrześniu 1939 roku służył w Wojsku Polskim. Po kampanii wrześniowej wrócił do Gostynina. Przed Niemcami ukrywał się w budynku na rozwidleniu ulic Płockiej i Bierzewickiej u rodziny Gierblińskich. Budynek został niedawno rozebrany.

- Chcemy aplikować do Yad Vashem do tytułu Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata dla Józefy Gierblińskiej – poinformował zebranych Piotr Syska. Do władz miasta Gostynina przygotowano pismo aby uhonorować Józefę Gierblińską.

W styczniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Gostynińskie historie".

and.

 g2

Czytany 933 razy

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Pogoda Gostynin z serwisu
doktor
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok