• dekra1

Wyszukaj ogłoszenie

Publicystyka

Porady prawne

Animal Ghost

 • Napi
  Napi Napi ma trochę ponad rok, wazy blisko 40 kg.…
 • Klara
  Klara Na tych zdjęciach jest radosna. Jeszcze kilkanaście tygodni temu…
 • Anabel
  Anabel Kotka około półtora roku, wysterylizowana, lubi się ocierać o…
 • alabnowe.gif
 • wegiel.png
 • Han-Solo-Banner.jpg
czwartek, 01 marca 2018 13:23

Zachowajmy się jak trzeba

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przed tablicą pamiątkową usytuowaną na budynku Komendy Powiatowej Policji, wieńce i znicze składała społeczność Gostynina.

Burmistrz Paweł Kalinowski: Wyklęci stanęli nie tylko przeciw potężnym siłom nowego agresora ale także wobec jego bezwzględnej propagandy. 

Burmistrz Paweł Kalinowski przypomniał bohaterów walczących o wolną Polskę m.in. poległego w okolicach Gostynina ppor. Henryka Jóźwiaka ps. Groźny i młodziutką Danutę Siedzikównę ps. Inka.

- Należy wspomnieć o ppor. Henryku Jóźwiaku ps. „Groźny”, przy tablicy którego się znajdujemy. Był on żołnierzem Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Mazowsza pozostał w konspiracji, zostając członkiem sztabu wojewódzkiego Ruchu Oporu AK. Poległ 1 grudnia 1946 roku w walce z grupą operacyjną UB pod wsią Golonka nieopodal Gąbina. Według danych IPN jego zwłoki zostały zakopane w piwnicach budynku obecnej Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie, a w przeszłości budynku komendy Milicji Obywatelskiej.

Burmistrz w swoim wystąpieniu podkreślał, iż komuniści, którzy w 1945r. z pomocą armii sowieckiej przejęli władzę w Polsce, dążyli do tego, aby żołnierze niepodległościowego podziemia zbrojnego zostali całkowicie wymazani z pamięci historycznej Polaków - Na nic zdały się szykany i represje, lata kłamstw i fałszowania historii. W latach 80-tych XX wieku, gdy odradzał się duch wolności, w kościołach pojawiły się pierwsze tablice, upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Następnie, w wolnej już Polsce, upamiętnienie ofiar komunistycznego aparatu przemocy stało się jednym z najważniejszych zadań Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Tak, jak Danuta Siedzikówna pseudonim Inka – "Zachowajmy się, jak trzeba".

and.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Pogoda Gostynin z serwisu
OSKP Lisek
facebook_page_plugin