• NOVABUD2
 • spac
 • baner do internetu 1000 x 300
 • garstka

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

poniedziałek, 05 sierpnia 2019 18:01

Akcja „Serce dla Inki” w Gostyninie

,,Gość  Płocki” opublikował na swoich łamach artykuł pod tytułem: ,,W Gostyninie szykują ,,Serce dla Inki”. Czy poruszy młodych?”, w którym autorka Agnieszka Małecka trafnie napisała: ,,To nie przypadek, że w Gostyninie chcą uczcić tę bohaterkę, która stała się symbolem całego środowiska żołnierzy wyklętych”. Dlaczego trafnie?

Bowiem 3 grudnia 2016 roku na budynku Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie odsłonięta została tablica pamięci ppor. Henryka Jóźwiaka ps. ,,Groźny”- członka Wojewódzkiego Sztabu Ruchu Oporu Armii Krajowej Obwód ,,Rybitwa” oraz wszystkich Żołnierzy Niezłomnych Północnego Mazowsza. ,,Groźny” poległ w walce z grupą operacyjną UB pod wsią Golonka nieopodal Gąbina 1 grudnia 1946 r., a uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci odbyła się w 70. rocznicę tego wydarzenia. Zarówno tamtą uroczystość, jak również włączenie się obecnie w Ogólnopolską Akcję ,,Serce dla Inki” zainicjowało to samo środowisko, dla którego pamięć o ludziach, którzy walczyli o wolną ojczyznę jest bardzo ważna. Gostynińskie ,,Serce dla Inki” będzie prawdopodobnie 11 wśród srebrnych serc w Polsce, upamiętniających Danutę Siedzikównę ,,Inkę”, młodziutką sanitariuszkę V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

,,Akcja „Serca dla Inki” ma być trwałym uświęceniem wartości, jakie reprezentuje postać bohaterskiej Danuty Siedzikówny. Jej życie i śmierć są symbolem postawy bezkompromisowej wierności ideałom wolnej, niepodległej Polski. To właśnie ona odmówiła wydania swoich towarzyszy w wyniku czego stanęła wobec najbardziej dramatycznego wyboru. Karą za odmowę współpracy z komunistycznymi oprawcami była utrata życia. Rodzice Danuty Siedzikówny także oddali życie w służbie Polsce, matka współpracowała z AK i została rozstrzelana przez Gestapo, zaś ojciec był ofiarą sowieckich zsyłek do łagrów w ramach pierwszej wielkiej wywózki mieszkańców Kresów na Wschód. Danusia wzrastała zatem w rodzinie przesiąkniętej klimatem patriotyzmu. Kiedy wysłała swój pamiętny gryps z więzienia do babci Tymińskiej, że „zachowałam się jak trzeba” to powiedziała w nim tak naprawdę: „Babciu, ja nie zdradziłam wartości, w których zostałam wychowana, które wyniosłam z rodzinnego domu, ze szkoły salezjańskiej, z oddziałów leśnych. Pozostałam wierna.” Taka postawa wzrusza i imponuje dzisiaj młodzieży, która zewsząd jest bombardowana zachętą do życia bez stawiania sobie wymagań i do postaw skrajnie innych niż wierność, bliższych postawie koniunkturalizmu i bezideowości. „Inka” jest inna niż cały politycznie poprawny świat i to jest jej siła. Nasza „mała -wielka” bohaterka połączyła wiele patriotycznych serc w kraju i za granicą – tak potrzebę realizacji tej akcji w Gostyninie uzasadnia Anna Orzeszek – Borkowska w imieniu Komitetu Honorowego, którego mam zaszczyt być członkiem.  Dodatkowo wskazuje na to,  że wartości które  reprezentowała  ,Inka” powinniśmy nie tylko głosić i upowszechniać, ale uczynić je osią patriotycznego wychowania młodzieży.

Komitet Honorowy postanowił  więc włączyć w akcję „Serce dla Inki” również mieszkańców Gostynina  poprzez zbiórkę złomu srebra na serce, które wraz z ziemią z miejsca ekshumacji prochów Danuty Siedzikówny umieszczone będzie w tablicy wmurowanej w nawie kościoła pod wezwaniem  Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy odbędzie się 29 września 2019 roku o godzinie 12.30. Tablica wykonana zostanie z dużej płyty piaskowca, na której  artysta Tadeusz Biniewicz wykona  trójwymiarową płaskorzeźbę postaci ,,Inki” oraz umieści jej słowa skierowane do babci. Szczegółowy plan uroczystości  Ogólnopolskiej Akcji ,,Serca dla Inki” dostępny będzie niebawem. Komitet Honorowy zaprasza osoby, które chcą się włączyć w akcję poprzez przekazanie starego, niepotrzebnego złomu srebra, do kontaktu pod numerem telefonu: 720 052 474.

Katarzyna Leśniewska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • kubiak.png
 • przylucka.png
 • GZimna.jpg
 • zlotowski.png
 • 20200702_133429.jpg
 • sniec.png
 • bilicka.png
 • geras.png
 • FKowalczyk.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok