• NOVABUD2
 • spac
 • baner do internetu 1000 x 300
 • garstka

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

niedziela, 18 sierpnia 2019 22:11

Marsz życia Polonii i Polaków

W siedemdziesiątą ósmą rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe ulicami Oświęcimia przeszedł Marsz Życia Polonii i Polaków, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób z całego świata, w tym również gostyninianie.

Jego organizatorem był znany dziennikarz i działacz patriotyczny Witold Gadowski. 

Organizatorzy chcieli pochodem zwrócić uwagę na martyrologię Polaków w byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Można w skrócie napisać, że był to marsz jedności wszystkich Polaków, tych z kraju i zza granicy. W tym patriotycznym przedsięwzięciu uczestniczyli również przedstawiciele gostynińskiego Klubu Gazety Polskiej. 

Dane nam było modlić się za wszystkie ofiary zbrodni niemieckich, za wszystkich, którzy zostali zamordowani bestialsko na terenie obozów w Auschwitz i Birkenau. 

Biało-czerwony marsz dotarł do Muzeum Auschwitz, gdzie przy ścianie straceń odbyła się msza święta sprawowana przez abp. Marka Jędraszewskiego. Hierarcha wygłosił także ważną homilię, być może równie ważną, jak ta sprzed dwóch tygodni. Jakie według hierarchy dziedzictwo przekazuje dzisiaj światu św. Maksymilian? Zdaniem duchownego jest to przede wszystkim zwycięstwo miłości nad nienawiścią. Abp Jędraszewski dodał, że wielki święty uczy szacunku do rodziny i autentycznej wolności, opartej na Dekalogu:

Wolność autentyczna nie jest absolutną wolnością, sprowadzoną do hasła: „róbta, co chceta” (…) Wolność musi być rzeczywistością przenikniętą przez rozum, zgodnie z tym, o czym mówi nam w głębi naszych serc prawo naturalne – czyń dobro, a unikaj zła. Tylko taka wolność jest wolnością autentyczną. 

Poza marszem na terenie zakonu salezjanów w centrum Oświęcimia odbył się niezwykły, dwudniowy festyn patriotyczny. Były wykłady i prelekcje, nawiązujące do dramatycznych wydarzeń sprzed 78 lat. Uroczystość uświetnił niepowtarzalny koncert w wykonaniu m.in. Haliny Frąckowiak, Lecha i Bożeny Makowieckich, Jerzego Grunwalda, Marka Piekarczyka i kilku innych artystów. Zwieńczeniem koncertu było wspólne odśpiewanie przez artystów i zgromadzoną licznie widownię pieśni Barka.

Atmosfera tego doniosłego wydarzenia przypominała nam czas niezwykłej nadziei i poczucia wielkiej społecznej energii z okresu powstawania pierwszej Solidarności. 
Tam, w Oświęcimiu mogliśmy poczuć, że Polacy znów, jak wtedy mogą być jednością, mogą organizować się i zgodnie zabiegać o nasze wspólne sprawy. To przesłanie miało dotrzeć do szerszej społeczności, miało także przypominać rządzącym, że władza jest służbą społeczeństwu, a nie prywatą, kunktatorstwem i grą intryg.

Anna Orzeszek-Borkowska

 ao2

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • przylucka.png
 • zlotowski.png
 • kubiak.png
 • FKowalczyk.jpg
 • bilicka.png
 • sniec.png
 • GZimna.jpg
 • geras.png
 • 20200702_133429.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok