• baner do internetu 1000 x 300
  • garstka
  • NOVABUD2
  • spac

 domagalska 183x80 marqs AKmedia viper 

wtorek, 21 stycznia 2020 17:59

Muzyczny wieczór w Szkole Podstawowej w Sierakówku

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierakówku przystąpiła do konkursu grantowego organizowanego przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej „Patroni Roku” Edycja 2019 na realizacje projektów związanych z patronami roku uchwalonymi przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród trzydziestu laureatów konkursu grantowego PATRONI ROKU EDYCJA 2019 znalazł się projekt Szkoły Podstawowej w Sierakówku związany z motywem tematycznym - Stanisław Moniuszko. Ideą przewodnią przedsięwzięcia było upamiętnienie patrona, uznanego za zasługi i szczególne znaczenia dla naszej Ojczyzny. Jednym z działań w ramach projektu było zorganizowanie wieczornicy 16 stycznia 2020 roku.

Koncert Pieśni Moniuszkowskich

,,Stanisław Moniuszko - piewca polskości i polskich tradycji"

Honorowym gościem wieczoru była Pani Elżbieta Stanisława Alicja Janowska Moniuszko - Członek Zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki, pra-pra-prawnuczka kompozytora. Wśród zaproszonych gości byli:

Edmund Zieliński z żoną Jolantą - Wójt Gminy Gostynin

Magdalena Dołęga - Kierownik GOPS-u w Gostyninie

Barbara Gierula - Przewodnicząca MKPO i W NSZZ „Solidarność”

Cezary Szymczak - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem

Sylwia Bartniak - Przewodnicząca Rady Rodziców.

Uczniowie przypomnieli sylwetkę słynnego kompozytora poprzez prezentację multimedialną wzbogaconą o pieśni piewcy polskości i polskich tradycji - Stanisława Moniuszki w wykonaniu uczniów naszej szkoły, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach, panią Patrycję Malinowską, panią Sylwię Kogucińską, pana Dominika Janiszewskiego, pana Adama Grabarczyka. Koncert rozpoczęła Pani Patrycja Malinowska utworem ,,Jak długo w sercach naszych", wprowadzając w nastrój wieczoru.

Następnie wykonawcy kolejno zaprezentowali:

Oliwia Sobczyk (SP w Sierakówku) - ,,Pan Moniuszko".

Pan Dominik Janiszewski (gitarzysta, aranżer, laureat konkursów oraz festiwali jazzowych w Polsce, m.in. wyróżniony na School Jazz Festival w Lubaczowie, srebrny medalista chóralnych mistrzostw w Łotwie oraz Japonii) - ,,Aria Jontka w jazzowej odsłonie" i ,,Prząśniczka".

Nikola i Oliwia Woźniak (uczennice ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach) - ,,Pieśń wieczorna".

Pani Sylwia Kogucińska (absolwentka SP w Sierakówku) - ,,Prząśniczka" i ,,Ja Ciebie kocham".

Kalina Żurowska, Ewelina Przygórska i Marysia Tomaszewska (uczennice SP w Sierakówku) przygotowały pod kierunkiem pana Piotra Korytkowskiego ,,Prząśniczka" i ,,Stary budrys".

Pan Adam Grabarczyk (nauczyciel SP w Sierakówku)- Aria Skołuby ze ,,Strasznego dworu".

Pani Patrycja Malinowska (wokalistka z Płocka) - ,,Pieśń wieczorna" i ,,Znasz-li ten kraj" w aranżacji Michała Pilichowicza.

Wieczornica była przepiękną lekcją muzyki Stanisława Moniuszki, a udział w niej był wyrazem uznania dla jego dokonań twórczych i formą uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin twórcy opery narodowej.

Dyrektor szkoły - Pani Elżbieta Mańkowska kieruje serdeczne słowa podziękowania dla artystów i organizatorów (p. Anna Dyszkiewicz, p. Jadwiga Mańkowska, p. Adam Grabarczyk, p. K. Chojnacka).

Anna Dyszkiewicz

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+2 # Barbara Gierula 2020-01-22
Powiem po harcersku: Do du, do du, do duuuużej doszli wprawy! Gratulacje!!! Wieczornica przygotowana przez Dyrekcję, nauczycieli i uczniów zostanie na długo w mojej pamięci! Zaproszenie przemiłej, opowiadającej ze swadą i humorem pra pra prawnuczki samego Mistrza Stanisława, stworzenie sielankowego nastroju – przyciemnione okna, lampiony na stołach, stroje z epoki Mistrza Moniuszki, suknie prababek, co to” nie jednemu dały się we znaki” , charakteryzacja i ubiór Skołuby z jego uniwersalnym przesłaniem ”zażyj tabaaaaaki”, artystyczne wyśpiewanie pieśni Moniuszkowskich (nuciłam je razem z wykonawcami, bo kiedyś śpiewaliśmy wiele z nich w szkole i domu), robiły wrażenie! Ponadto pogawędki przy świecach w doborowym towarzystwie , a także serwowana przez eleganckich szkolnych kelnerów zupa zacierkowa z klopsikami podana w chlebowych filiżankach inspirowana rodzinnymi, domowymi przepisami Moniuszków - tak smaczna, że palce lizać – wszystko to bardzo mi się podobało! Jeszcze raz gratuluję i zapraszam się na przyszłość!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # Fan 2020-01-22
Brawo dla młodych gostynińskich muzyków
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

  • ziolkowska.png
  • cichosz.png
  • witkowski.png

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja
facebook_page_plugin
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Ok