gostynin24

 •  
  kmr
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
 •  
  600x200
sobota, 14 listopada 2020 12:00

Cukrzyca w natarciu – choć chorych przybywa, to z profilaktyką jesteśmy na bakier

fot. PAP/Kadr z filmu fot. PAP/Kadr z filmu

W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu 2. Kolejne 5 mln Polaków jest nią zagrożonych.

Według badania Nationale-Nederlanden „Cukrzyca – niewidzialna pandemia” blisko 70 proc. respondentów uważa, że jest to poważna choroba i boją się jej konsekwencji. Pomimo to, aż 1/3 deklaruje, że na przestrzeni trzech ostatnich lat nie wykonała badania poziomu glukozy i insuliny.

Co roku 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, który ma zwracać uwagę na tę chorobę i powikłania z nią związane oraz edukować społeczeństwo w zakresie sposobów jej zapobiegania.

„Cukrzyca to bardzo groźna i podstępna choroba, która nieleczona albo źle leczona wywołuje katastrofalne, nieodwracalne i groźne dla życia pacjenta powikłania” – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Warto podkreślić, że leczenie cukrzycy często wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Zgodnie z danymi właśnie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków blisko 80 proc. cukrzyków potwierdza, że nie stać ich na optymalną i nowoczesną terapię. Na rynku dostępne są już jednak rozwiązania, które mogą stanowić realne zabezpieczenie i wsparcie w przypadku zachorowania na tę chorobę oraz w trakcie walki z jej powikłaniami. 

Nationale-Nederlanden, jako pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce, zdecydowało się wprowadzić indywidualne i grupowe pakiety „cukrzycowe” obejmujące ochroną zarówno osoby zdrowe, jak i te ze zdiagnozowaną chorobą. Firma proponuje wsparcie zarówno w profilaktyce, leczeniu, jak i w kontrolowaniu rozwoju cukrzycy. 

„Stwierdziliśmy, że skoro od wielu lat mówimy o profilaktyce chorób cywilizacyjnych takich jak zawał, udar, nowotwór, to powinniśmy skupić się także na cukrzycy, która nazywana jest pierwszą niezakaźną epidemią XXI wieku” – mówi Joanna Walczuk, manager ds. portfela produktów Nationale-Nederlanden. 

Z badań przeprowadzonych na zlecenie ubezpieczyciela w październiku 2020 roku na próbie 1100 ankietowanych wynika, że w tej grupie aż 10 proc. aktualnie zmaga się z cukrzycą, a w przypadku co trzeciego respondenta choruje członek jego najbliższej rodziny. Spośród powikłań związanych z cukrzycą Polacy szczególnie obawiają się tych sercowo-naczyniowych (25 proc.). Natomiast 10 proc. badanych boi się, że cukrzyca zwiększa ryzyko zakażenia i pogarsza przebieg Covid-19. 

„Cukrzyca nie boli, ale przewlekle, utrzymujące się wysokie stężenie glukozy niszczy naczynia krwionośne i nerwy obwodowe. W praktyce sprowadza się to do występowania jednostek chorobowych dobrze nam znanych, takich jak zawał serca, udar mózgu, niedokrwienie kończyn dolnych, niewydolność nerek czy zaburzenia wzroku” – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii WUM. 

Zdaniem profesora Czupryniaka leczenie cukrzycy to zadanie na dekady, a także test zarówno na kompetencje lekarza, jak i determinację pacjenta. „Pacjent musi być głęboko przekonany, że utrzymywanie prawidłowych wartości cukru we krwi mu służy, a lekarz, że trzeba działać, przepisywać leki, kontrolować glikemię oraz różne inne parametry tak, aby ten pacjent za 10-20 lat był w dobrym stanie” – dodaje prof. Czupryniak. 

Wśród uczestników badania połowa jest zdania, że leczenie cukrzycy jest bardzo kosztowne. Leki najnowszej generacji są refundowane tylko w części przypadków. Bez refundacji koszt opakowania wynosi 400 zł, a to - zdaniem profesora Czupryniaka - jest poza zasięgiem większości pacjentów cukrzycowych w Polsce. Nie dziwi zatem, że blisko jedna trzecia ankietowanych potwierdza, że najbardziej pomocne w sytuacji zachorowania byłoby dla nich wsparcie finansowe, które mogliby przeznaczyć na zakup leków i sprzętu diagnostycznego.

„Nie zapominamy o klientach grupowych, którzy mają możliwość zakupu ubezpieczenia w firmie. Dla nich została przygotowana innowacyjna umowa, w skład której wchodzi zarówno możliwość uzyskania świadczenia w przypadku diagnozy, ale także w przypadku dodatkowych powikłań. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu osoby zarówno zdrowe, jak i chore mogą przystąpić do takiego ubezpieczenia bez konieczności informowania pracodawcy o swoim stanie zdrowia” – zaznaczyła Joanna Walczuk.

PAP MediaRoom

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+8 # Cukrzyk 2020-11-14
W Gostyninie nie ma ani Diabetologa ani współpracującego z nim Dietetyka w ramach NFZ, a to podstawa na początku choroby. Faktycznie determinacja pacjenta by mieć równe cukry jest kluczowa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # inz 2020-11-16
Dokładnie, a jak jest gdzies w okolicy to trzeba czekać rok na NFZ.... Przez ten rok to może to tak daleko zajść, że osoba która sama się nie dokształci o swojej chorobie, może swojemu organizmowi narobić tyle szkód, że ciężko będzie to później wyrównać... Taki chory system
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • JMajewski.jpg
 • pietrzak.png
 • LJedrzejczyk.jpg
 • czapla.png
 • szulczewski.png
 • CzWlodarzewska.jpg
 • krukowski.png
 • KLewandowski.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja