G24

 • baner green horizon 2 1000x300 

 • kondolencje_pasek.png
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • 600x200 
piątek, 27 maja 2022 17:14

Fundacja Mocni Mocą Nadziei otrzymała ponad 2,3 mln zł na uruchomienie w Gostyninie miejsca, w którym uczestnicy znajdą zatrudnienie, ale też edukację i wsparcie psychologiczne

Powstają, by wesprzeć osoby zagrożone wykluczeniem społecznym – m.in. osoby zmagające się z uzależnieniem, z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne. To główny cel tworzenia i działania centrów integracji społecznej. W tym tygodniu podpisano dwie umowy w sumie na ponad 4,4 mln zł, dzięki którym na Mazowszu jest ich już trzynaście. Najnowsze powstają w powiatach gostynińskim i lipskim.

Centra integracji społecznej (CIS) z założenia są miejscami, w których wsparcie otrzymują osoby z grup zagrożonych marginalizacją – w kryzysie bezdomności, długotrwale bezrobotne, uzależnione, chore psychicznie, zwalniane z zakładów karnych czy osoby z niepełnosprawnościami. Dotychczas w województwie mazowieckim było 11 CIS-ów. Właśnie podpisane zostały porozumienia na dwa nowe – w subregionie płockim i radomskim.

 

– Na Mazowszu sukcesywnie otwieramy nowe centra integracji społecznej. Ich misją jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To mają być działania długofalowe, które zmienią postawę tych osób, pozwolą im na nowo, inaczej funkcjonować w środowisku. Możliwość pracy, przyuczania się do zawodów, połączona z terapią pozwolą przywrócić osobom wykluczonym umiejętność samodzielnego życia – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

 

Od prac porządkowych po organizację eventów – powiat gostyniński

 

Fundacja Mocni Mocą Nadziei otrzymała ponad 2,3 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego na uruchomienie w Gostyninie miejsca, w którym uczestnicy znajdą zatrudnienie, ale też edukację i wsparcie psychologiczne.

 

CIS będzie prowadził warsztat ogrodniczo-porządkowy (aranżacja i sprzątanie ogrodów, pielęgnacja przestrzeni zielonej przydomowej i miejskiej, prowadzenie szkółki roślinnej i ekoogrodu), stolarski (produkcja drobnych mebli ozdobnych) gastronomiczny (produkcja żywności z dowozem) i wydarzeń eventowych (organizacja wydarzeń ukierunkowanych na rekreację, sport, aktywność, animację wolnego czasu). Niektóre warsztaty będą odbywać się na terenie powiatu płockiego w gminie Brudzeń Duży.

 

Z założenia projektem objętych ma być dwudziestu uczestników. Placówka ma zostać uruchomiona już 1 czerwca 2022 r.

 

Tradycyjne wędliny – powiat lipski

Stowarzyszenie „Róża” w Lipsku otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 2,1 mln zł na otwarcie CIS w Krępie Kościelnej (powiat lipski), który będzie warsztatem produkcyjnym i gastronomicznym.

– Podpisaliśmy już 13 porozumienie na utworzenie Centrum Integracji Społecznej. Tym razem powstanie ono w powiecie lipskim. Centrum będzie zajmowało się usługami cateringowymi i wytwarzaniem wędlin, dając tym samym szansę na pracę i rozwój osobom tego wymagającym

– mówi Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

 

Dotacja jest przeznaczona na wyposażenie i rozruszanie działalności przez pierwsze trzy miesiące. Uczestnicy CIS-u będą mogli przyuczyć się do zawodów: rzeźnik-wędliniarz oraz technik technologii żywności. Warsztat produkcyjny będzie małą manufakturą produkcji domowych wyrobów wędliniarskich. Takie naturalne przetwórstwo mięsne i garmażeryjne to odpowiedź na wzrost zainteresowania konsumpcją tego rodzaju produktów i ekologicznych aspektów przetwórstwa.

– Otrzymaliśmy środki, dzięki którym będziemy mogli integrować do dziewięciu osób. Dofinansowanie pozwoli nam rozbudować budynki, w których już od września planujemy rozpocząć działania w warsztatach produkcyjnym i gastronomicznym

– podsumowuje Julia Pietruszka, prezes Stowarzyszenia Róża.

Uruchomienie działalności CIS w powiecie lipski zaplanowane jest na 1 września 2022 roku. Na początek zajęcia zaplanowane są dla 8 uczestników.

 

Hanna Maliszewska

rzeczniczka prasowa

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Komentarze  

+14 # wow 2022-05-27
A po co zatrudniać jakieś fundacje i płacić im jako pośrednikom - urząd pracy powinien się czymś takim zajmować z urzędu- i te ponad dwa miliony które częściowo pochłoną pracownicy fundacji można by objąć znacznie większą grupę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • 20220706_123530.jpg
 • 20220704_165108.jpg
 • 20220705_134354.jpg
 • brzezinska.png
 • bienkowsak.png
 • szydlowski.png
 • lupinski.png
 • 20220704_141829.jpg
 • 20220704_141817.jpg

Hals
Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE