G24

 • baner green horizon 2 1000x300

   

 • dekra1
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
czwartek, 30 lipca 2020 15:20

Motocyklisto - apelujemy o rozwagę

Słoneczna aura i coraz wyższa temperatura powietrza – to oznaki, że na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jazdy na motocyklach. Również policyjny jednoślad ruszył na drogi, aby w codziennej służbie dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Miłośników jazdy na motocyklach z roku na rok ciągle rośnie. Większość kierujących motocyklami to pasjonaci, którzy przejażdżkę jednośladem traktują jako formę relaksu i okazję do spotkań z przyjaciółmi. Zwracają oni szczególną uwagę na zachowania innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców samochodów osobowych, którzy nie zauważają motocykli przy zmianie pasa ruchu, niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach czy wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Cechuje ich poszanowanie dla przepisów prawa i wysoka kultura jazdy, a krążące negatywne opinie, o tej grupie użytkowników dróg, są dla nich bardzo krzywdzące.

Przyznać jednak trzeba, że tak jak w każdej grupie, tak i wśród nich można znaleźć tzw. "czarne owce". I to właśnie ci motocykliści odpowiedzialni są za negatywną opinię, która krąży o tej kategorii użytkowników dróg. W dużej mierze to młodzi ludzie, często o małym doświadczeniu w kierowaniu pojazdami. Niejednokrotnie ci motocykliści nie posiadają wymaganych uprawnień. Nagminnie popełniają wykroczenia polegające najczęściej na: przekraczaniu dozwolonej prędkości, niestosowaniu się do znaków i sygnałów drogowych, uprawiają brawurową i hałaśliwą jazdę, która jest uciążliwa dla innych uczestników ruchu oraz osób mieszkających przy ciągach komunikacyjnych, szczególnie w godzinach wieczorowo nocnych.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa na drogach, również miłośnikom "dwóch kółek", policjanci gostynińskiej drogówki już pełnią służbę patrolową właśnie na motocyklu. Dzięki niemu policjanci są w stanie jeszcze skuteczniej reagować na niebezpieczne zachowania, szczególnie ze strony nieodpowiedzialnych kierowców.

Mundurowi będą służyć wszelką radą i pomocą na drodze. Natomiast w przypadkach ujawnienia niebezpiecznej jazdy, stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci będą stosować środki przewidziane prawem. Wszystko po to, aby rozpoczynający się właśnie sezon motocyklowy był bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że jazda na motocyklu ma sprawiać przyjemność, ale przede wszystkim powinna być bezpieczna i zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza tymi dotyczącymi ograniczeń prędkości. Ważne, aby nie przeceniać swoich możliwości i dostosować swoją jazdę do warunków panujących na drodze.

Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy innych pojazdów, którzy nie zawsze mają świadomość, że po drodze jeżdżą również miłośnicy jednośladów. Dlatego szczególnie uważnie należy spoglądać w lusterko. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są sami na drodze.

Stosując te proste, ale skuteczne wskazówki uchronimy siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego przed przykrymi konsekwencjami.

asp. Żaneta Kołodziejska

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • WKamierkiewicz.jpg
 • sokolowski.jpg
 • baranowska.jpg
 • weglewska.jpg
 • MDolegowski.jpg
 • mular.jpg
 • SSzubert.jpg
 • tomasik.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE