gostynin24

 •  
  Reklama 1000x300 pix Gostynin24
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300 praca
 •  
  dekra1
 •  
  orange
 • Pieniazek.jpg
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  baner 3.12
   
 •  
  Brico 3
   
 •  
  internet
   
poniedziałek, 09 grudnia 2019 11:11

Nieznajomość prawa szkodzi

Zgodnie z łacińską sentencją "Ignorantia iuris nocet" nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. W dobie powszechnego dostępu do informacji zdarzają się sytuacje z pozoru proste, które mogą jednak sprawiać trudności. Gdzie szukać pomocy?

Jest wiele sytuacji w życiu, które potrafią zmrozić krew w żyłach. Śmierć bliskiej osoby, nieoczekiwane wypowiedzenie umowy o pracę czy zaskakujące zajęcie komornicze. To codzienność, która może dotknąć każdego w najmniej spodziewanym momencie. W trudnych chwilach nie myślimy o konsekwencjach prawnych. Nie można jednak od nich uciec i ostatecznie trzeba stawić im czoło. W końcu jeśli firma, w której pracujemy jest nierzetelna i chcemy rozwiązać umowę, to jak zrobić to prawidłowo? W wypadku zgonu członka rodziny, komu należy się zachowek i czym on właściwie jest?

Rozwiązanie współpracy na linii pracodawca - pracownik

Umowa o pracę zwłaszcza na czas niekreślony daje posiadaczowi duże poczucie stabilności. Taka osoba jest inaczej traktowana przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, zakupy na raty, a nawet może liczyć na dodatkowe benefity oferowane przez pracodawcę. Trudności mogą pojawić się w momencie jej rozwiązania przez jedną ze stron.

Pracodawca wręczając wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony zobligowany jest do podania przyczyny swojej decyzji. Co więcej, taka informacja powinna być prawdziwa, konkretna i zrozumiała dla pracownika. Jeżeli ta formalność nie zostanie odpowiednio dopełniona, to stanowi to naruszenie prawa i uprawnia pracownika do odszkodowania.

Pozostaje jeszcze wiele kwestii, o których warto wiedzieć. Dotyczy to zarówno praw i obowiązku zarówno jednej jak i drugiej strony. Jak długi okres wypowiedzenie przysługuje pracownikowi i od czego jest on uzależniony? Czy może być skrócony lub wydłużony? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Czy w ogóle pracownik powinien wykonywać swoje czynności w okresie wypowiedzenia? Pomocy najlepiej szukać u specjalistów na https://pewny-prawnik.pl/blog/61/wypowiedzenie-umowy-o-prace-nie-daj-sie-oszukac-wzor

Darowizna, a zachowek - co warto o nich wiedzieć?

Czym różni się zachowek od darowizny? Umowa darowizny ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści - jego wzbogacenie, kosztem majątku darczyńcy. Z kolei zachowek ma na celu ochronę najbliższych osób spadkodawcy przed dowolnym korzystaniem przez niego ze swobody rozporządzania, jeszcze za życia swoim majątkiem w drodze darowizn. Tyle z teorii, jak to ma się w praktyce?

Będąc beneficjentem darowizny możemy stracić prawo do zachowku. Ten ostatni jest połową wartości udziału spadkowego, który trafi do ustawowego spadkobiercy. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły, które determinują podział zasobów pomiędzy rodzeństwem. Może zdarzyć się, że jedno z nich otrzyma 2/3 zachowku, a drugie tylko 1/3. Warto wiedzieć od czego zależą konkretne proporcje, zwłaszcza jeśli pomiędzy potomkami doszło do waśni.

W sytuacjach spornych wiedza o tym, kiedy darowizna wlicza się do zachowku jest cenna. Głównym czynnikiem o tym decydującym jest oczywiście obowiązujące prawo, ale w tym przypadku także czas. Jeżeli darowizna została dokonana przed dziesięcioma laty przed otwarciem spadku, to dolicza się ona do zachowku. Informacje o tym, co zrobić, aby nie stracić zachowku znaleźć można na https://pewny-prawnik.pl/blog/10/darowizna-a-zachowek

Dowód osobisty dla dziecka

Dowód tymczasowy jest dokumentem z założenia wydawanym nieletnim. Potwierdza on tożsamość i obywatelstwo posiadacza i jednocześnie uprawnia do przekraczania granic bez paszportu w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wyrabia się go w celu umożliwienia podróży z dzieckiem na wspomnianym obszarze.

Ważność dowodu tymczasowego skorelowana jest bezpośrednio z wiekiem posiadacza. Dziecko do 5 roku życia otrzyma dokument z terminem ważności 5 lat od daty wydania. Z kolei małoletni po ukończeniu 5 roku życia otrzyma dowód obowiązujący przez 10 lat od daty wydania. Wiele przydatnych informacji o tego rodzaju dokumentach znajduje się na https://pewny-prawnik.pl/blog/78/tymczasowy-dowod-osobisty

Istotne jest także, to kto może wyrobić taki dowód i czy małoletni musi osobiście stawić się w odpowiednim urzędzie. Otóż zwykle rodzice lub prawni opiekunowie umocowani są do tego typu czynności. Jednak, gdy ubiegamy się o dokument dla dziecka, które ukończyło 5 rok życia, to musi ono być w urzędzie podczas składania wniosku. Jednocześnie nie ma możliwości aplikowania o dowód tymczasowy dla potomka za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Alternatywnie w sytuacjach wyjątkowych dopuszcza się, aby urzędnik przyjął aplikacje poza urzędem np. w szpitalu w związku ze złym stanem zdrowia.

W teorii sprawy pozornie proste, jak wypowiedzenie umowy czy wyrobienie dowodu tymczasowego dla dziecka mogą wymagać obszerniejszej wiedzy. Dobrze więc posługiwać się sprawdzonymi informacjami lub wiedzieć do kogo się zwrócić o pomoc. Odpowiednio przygotowane dane pozwolą na wielowymiarową ocenę sytuacji, a to z kolei powinno ustrzec nas przed niechcianymi wpadkami. Dzięki temu unikniemy nieprzewidzianych kosztów i ewentualnych nieprzyjemności.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • RPietrzak.jpg
 • GCharzynski.jpg
 • JWasilewski.jpg
 • gad.png
 • JKujawowicz.jpg
 • TNiewiadomska.jpg
 • WFilinska.jpg
 • RGralewski.jpg
 • PSosnowski.png
 • LWalczak.jpg
 • MBrzozowski.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja