gostynin24

 •  
  kmr
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 •  
  dekra1
 •  
  Kuźnia Smaków
 •  
  Bar Letni
 • ww2.jpg
 • z1.jpg
 • WW1.jpg
 • u1.jpg
 • kondolencje.jpg
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  600x200
   
 •  
  baner od 15.10
   
sobota, 03 października 2020 10:54

Miejsce wolne od nakazów i schematów

Tempo życia, natłok pracy, presja społeczna - to jedne z wielu czynników, które mają negatywny wpływ na nasz organizm i samopoczucie, a nawet mogą przełożyć się na późniejsze życie. W odpowiedzi na współczesne problemy stworzyłam Malownię, miejsce inspirowane historią Arno Sterna - francuskiego pedagoga, badacza oraz twórcy innowacyjnej teorii formulacji.

Dzieci już od najmłodszych lat odczuwają ogromną presję związaną z rywalizacją z rówieśnikami, osiąganiem sukcesów, spełnianiem oczekiwań ze strony rodziny oraz nauczycieli. Rolą opiekunów jest pielęgnowanie świadomości, dbanie o zachowanie równowagi psychicznej już od samego początku ponieważ przekłada się to na rozwój, samoocenę i kreatywność dziecka. Stałe napięcie psychiczne może prowadzić do problemów z przystosowaniem się do otoczenia, nieuzasadnionych obaw i lęków, a w zaawansowanym stadium może skutkować nerwicą.

Należy pamiętać, że w przypadku komplikacji na tle nerwowym, nie można zwracać uwagi dziecku ani karać, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. W rezultacie w podświadomości młodego człowieka zaczyna rodzić się przekonanie, że ma jakiś defekt, co dodatkowo pogłębi problem. Doskonałym rozwiązaniem jest swobodna zabawa, która pozwoli dziecku rozluźnić ciało i umysł, a także wzmocni poczucie wartości oraz poczucie bezpieczeństwa.

Arno Stern przez lata podróżował, badając dziecięcy ślad. Według pedagoga wszystkie rysunki, to wyraz emocji, które są zgodne z ich autorem i nie mogą zostać poddane niczyjej ocenie. Podczas swojej pracy Stern odkrył, że w każdym zakątku świata dzieci myślą i tworzą podobne ślady. Tak powstała teoria formulacji, polegająca na śledzeniu etapów dziecięcego rysunku, już od powstania na kartce pierwszych śladów. Według twórcy, za powstawanie analogicznych kształtów w pracach dzieci, odpowiedzialna jest pamięć organiczna. Są w niej zapisane zdarzenia, które miały miejsce jeszcze przed naszymi narodzinami.

Pracownia zgodnie z zasadami Arno Sterna ma odizolować uczestników od świata zewnętrznego. To bezpieczne miejsce, w którym uczestnicy mogą wyrazić swoje uczucia za pomocą pędzla i kolorów, jednocześnie pozwalając sobie na swobodną ekspresję, która pozwala spuścić napięcie z całego dnia. Warto zaznaczyć, że możliwość wyrażania swoich emocji pozwala puścić napięcie nie tylko emocjonalne, ale i fizyczne, które pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz pomaga w naszym samorozwoju. Podczas zajęć nie ma narzuconego tematu, prace malarskie nie zostają poddane ocenie.

Malownia to miejsce wolne od nakazów i schematów, to czas na wejście w głąb siebie, bycie „tu i teraz” dla własnej przyjemności. Według Arno Sterna dopiero wtedy możliwe jest odczuwanie radości z zabawy malarskiej.

Regularne uczestniczenie w warsztatach, pomaga pozbyć się natłoku myśli, a także ćwiczy koncentracje, buduje świadomość oraz pobudza kreatywność. To czas, w którym każdy może się zrelaksować, poczuć swobodnie i tworzyć w zgodzie z własnymi potrzebami, bez strachu przed oceną.

Malownia powstała w zgodzie z ideologią Arno Sterna, który od 60 lat dzieli się swoją wiedzą we francuskim Malorcie.

Edyta Anyszka


Malownia to przestrzeń kreatywna, w której odbywają się zajęcia metodą Arno Sterna. W zabawie malarskiej mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku. Odbywają się one w przestrzeni zamkniętej w atmosferze zabawy, ale też skupienia. Malownia ma swoją siedzibę w Leśniewicach. Autorką konceptu jest Edyta Anyszka.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • AKubryn.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja