gostynin24

 •  
  kmr
 •  
  garstka
 •  
  petecki gostynin 1000x300
 •  
  dekra1
 •  
  Kuźnia Smaków
 •  
  Bar Letni
 • kondolencje.jpg
 • z1.jpg
 • WW1.jpg
 • ww2.jpg
 • u1.jpg
 •  
  reklama g24 catering dietetyczny online
   
 •  
  600x200
   
 •  
  baner od 15.10
   
sobota, 03 października 2020 11:16

Cierpienie i Bóg

Cierpienie było i jest doświadczeniem ludzi w każdym pokoleniu i pod każdą szerokością geograficzną. Często w jego kontekście pojawia się pytanie o miejsce i rolę Boga w świecie naznaczonym bólem, odrzuceniem i niesprawiedliwym cierpieniem jednostek oraz całych społeczeństw.

Temat cierpienia jest obecny w tekstach biblijnych. Pojawia się on, między innymi, w ostatniej księdze Nowego Testamentu – Apokalipsie. W pierwszych rozdziałach tej księgi, do której lektury gorąco zachęcam, pojawia się siedem listów zaadresowanych do Kościołów w Azji Mniejszej. Wśród nich znajduje się list do Kościoła w Smyrnie – starożytnego miasta zwanego „koroną Azji”. To miasto było świadkiem męczeństwa biskupa Polikarpa, spalonego na stosie w II wieku po Chrystusie. Podobne prześladowania i przeciwności towarzyszyły chrześcijanom ze Smyrny przez setki lat. Chrześcijaństwo w Smyrnie przestało istnieć, gdy wojska tureckie w I połowie XX wieku dokonały masakry jego chrześcijańskich mieszkańców – głównie Greków i Ormian. Według różnych źródeł zginęło od 30 do 125 tys. chrześcijan. Jedną z ofiar był, brutalnie okaleczony i ostatecznie pozbawiony życia przez Turków, prawosławny biskup Smyrny, Chryzostom.

Pan Jezus zwracając się do Kościoła w Smyrnie mówi o sobie: „To mówi Pierwszy i Ostatni, który był umarły, a ożył”. W tym zdaniu dostrzec można nie tylko Chrystusową boskość, ale też – naznaczone odkupieńczym dziełem zbawienia – Jego człowieczeństwo. Dalej Pan Jezus mówi: „znam twój ucisk”. To właśnie stwierdzenie – „znam” – rzuca światło na rolę i miejsce Boga w cierpieniu, którego doświadczamy. W Chrystusie mamy Boga, który zna gorzki smak cierpienia. Jak pisze, prezbiteriański teolog, Timothy Keller: „Nowy Testament naucza, że Jezus był Bogiem, który przyszedł w ciele – «W Nim mieszka cała pełnia boskości». Był Bogiem, a mimo to cierpiał. Doświadczył słabości, życia przepełnionego «wielkim wołaniem i ze łzami». Poznał smak odrzucenia i zdrady, ubóstwa i krzywdy, rozczarowania i rozpaczy, żałoby, tortur i śmierci. Dzięki temu może «współczuć ze słabościami naszymi», gdyż był «doświadczony we wszystkim, podobnie jak my, z wyjątkiem grzechu». Na krzyżu przekroczył wręcz wszelkie granice ludzkiego cierpienia, doświadczył ogromnego bólu i odrzucenia, które przewyższają nasze udręki tak bardzo, jak bardzo Jego nieskończona wiedza i moc przewyższa nasze. Nie ma większej wewnętrznej udręki niż utrata miłości. Nie potrafimy sobie wyobrazić, czym jest utrata, nie tylko budowanej przez lata relacji z innym człowiekiem, lecz nieskończonej miłości Ojca i Jezusa, którą cieszyli się przez wieczność. A Jezus doświadczył porzucenia przez Boga, gdy na krzyżu zawołał: «Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?»”.

Cierpienie było i jest udziałem ludzi w teraźniejszym czasie. Jednak Bożym dziełem jest odkupienie, w którym zawiera się też wolność od bólu, cierpienia i łez. Kiedy tak się stanie? W dniach, które nadchodzą. Wszak historia świata zmierza do pełnego chwały finału, który ujrzał Jan – autor Apokalipsy – w wizji: „Zobaczyłem nowe niebo i nową ziemię (…) Zobaczyłem też święte miasto, nową Jerozolimę. Zstępowała ona z nieba od Boga (…) I usłyszałem donośny głos: Oto namiot spotkania Boga oraz ludzi! Będzie z nimi mieszkał. Oni będą Mu ludem. A będzie z nimi sam Bóg – ich Bóg. Otrze też wszelką łzę z ich oczu. Nie będzie już śmierci ani bólu, krzyku i znoju; ponieważ pierwsze rzeczy – przeminęły!”. A co z teraźniejszym cierpieniem? Dopóki trwa „obecny wiek” znaleźć możemy pocieszenie i wsparcie u Boga, który zna smak cierpienia, bo sam doświadczył bólu, udręki, odrzucenia, niesprawiedliwości i śmierci.

Piotr Syska

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • AKubryn.jpg

NAJNOWSZE KOMENTARZE


Geodezja