G24

 • smyk

   

 • rowery
 •  

  gostynin24 1000x300

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
 • softnet
   
piątek, 08 lipca 2022 09:59

Piec indukcyjny czy pompa ciepła – co warto wybrać?

W czasie rosnących cen paliw kopalnych coraz więcej osób szuka alternatyw dla ogrzewania domu gazem, bądź ekogroszkiem. Użytkownicy domów jednorodzinnych i nie tylko, kierują swój wzrok w stronę źródeł ciepła zasilanych energią elektryczną. W tym obszarze można wymienić dwa podstawowe rodzaje urządzeń. Pierwsze z nich to pompy ciepła, które w ostatnich latach zyskały ogromną popularność i można śmiało stwierdzić, że przejmują rynek. Drugimi są piece indukcyjne, które mimo tego, że są na rynku od wielu lat, nie zdołały przekonać do swojej użyteczności. Mimo wszystko, oba te rozwiązania można potraktować jako wzajemne alternatywy. Zatem, które z nich wybrać? Poniżej przedstawiamy kluczowe cechy pomp ciepła i pieców indukcyjnych, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Koszty

Kluczowym wskaźnikiem determinującym dobór źródła ciepła do domu jest nadal rentowność takiej inwestycji. Jest to również cecha, która najbardziej różni powietrzne pompy ciepła, np. Shizen i piece kondensacyjne.

Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, pompy ciepła powietrze woda wypadają niekorzystniej niż piece kondensacyjne. Mogą być nawet o kilkadziesiąt procent droższe. W perspektywie kolejnych informacji droższy montaż pompy ciepła ma niewielkie znaczenie.

Warto przyjrzeć się sprawności obu urządzeń. Otóż współczynnik COP pomp ciepła często przekracza wartość 4. Oznacza to, że z każdej pobranej 1 kWh energii elektrycznej, urządzenie jest w stanie wyprodukować ponad 4 kWh energii cieplnej. W piecach kondensacyjnych wyprodukujemy dokładnie tyle samo energii cieplnej, co pobierzemy energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, że pompy ciepła są kilkukrotnie bardziej oszczędnymi urządzeniami od pieców kondensacyjnych.

Warto to zobrazować przykładem. Jeśli dany budynek ma zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 7000 kWh/rok, to ogrzanie go za pomocą pieca kondensacyjnego będzie kosztowało 4550 zł (zakładając stawkę za 1 kWh energii elektrycznej wynoszącą 0,65 zł). Wynika to faktu, iż piec będzie musiał pobrać dokładnie tyle samo energii elektrycznej, którą „przetworzy” na energię cieplną. Pompa ciepła będzie potrzebowała tej energii średnio cztery razy mniej. Co będzie nas kosztowało nieco ponad 1100 zł.

W takiej sytuacji koszt pompy ciepła (cena pompy ciepła jako samego urządzenia oraz cena montażu), zwróci się już w pierwszych latach eksploatacji (w porównaniu do ceny pieca kondensacyjnego).

Użytkowanie

Zarówno pompy ciepła, jak i piece kondensacyjne są urządzeniami bezobsługowymi. Oba rozwiązania doskonale współpracują z fotowoltaiką, ograniczając koszty ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że piec kondensacyjny potrzebuje więcej energii elektrycznej, co skutkuje koniecznością inwestycji w instalację fotowoltaiczną o większej mocy.

W kontekście eksploatacji warto wymienić jeszcze jedną cechę pompy ciepła, której nie ma piec kondensacyjny. Powietrzne pompy ciepła to urządzenia multifunkcyjne. Oznacza to, że oprócz efektywnego ogrzewania domu i wody użytkowej, są w stanie również chłodzić budynek w miesiącach letnich. Jest to opcja charakterystyczna dla nowoczesnych pomp ciepła.

Piece kondensacyjne to urządzenia prostsze niż pompy ciepła i jest to tak naprawdę jedyna ich przewaga. Z racji na swoją prostotę, producenci tego typu urządzeń chętniej dają dłuższą gwarancję niż w przypadku pomp ciepła powietrze woda.

Biorąc pod uwagę wysoką niezawodność nowoczesnych pomp ciepła, przewaga ta ma znaczenie marginalne.

Podsumowanie

Źródło ciepła w domu należy przede wszystkim dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Powyższe porównanie pomaga zorientować się w podstawowych różnicach między pompami ciepła a piecami kondensacyjnymi. Jesteśmy również pewni, że nieco wyjaśnia, dlaczego to pompy ciepła stają się pierwszym wyborem Polaków, a piece elektryczne nadal stanowią niszę, plasując się nie tylko za odnawialnymi źródłami energii, ale również za kotłami na paliwo stałe czy też gazowe.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • taube.png
 • kazmierczak.png
 • zaborowski.png
 • gozdowski.png
 • zorawski.png
 • kramer2.png
 • styszko.png
 • skonieczna1.png
 • doral.png
 • kedzierski.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE