G24

 • smyk

   

 • rowery
 •  

  gostynin24 1000x300

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
 • softnet
   
niedziela, 06 listopada 2022 15:10

Wyposażenie polskiej armii - jakiej broni używają nasi żołnierze?

Kwestia uzbrojenia naszych żołnierzy wzbudza wiele emocji. Wiedza na temat tego, jakiej broni palnej używają nasze wojsko to ważna część świadomości obywatelskiej. W końcu to wojsko jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszego kraju. Jest to zatem kwestia, która powinna każdego interesować.

Zgłębianie kwestii wyposażenia polskiej armii ma też dużą wartość historyczną. Wyposażenie wojskowe, tak jak wszystko inne, ulegało bowiem na przestrzeni wieków istotnym zmianom. Świadomość tego, przy użyciu jakiej broni polska armia broniła w przeszłości naszego kraju i porównanie jej z bronią, której używa się obecnie pozwala docenić postęp, jaki dokonał się w tej materii. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych faktów na temat historycznych przemian polskiej armii. Miłej lektury!

Polska armia kiedyś

Historia XX wieku to historia ogromnego postępu, jeśli chodzi o innowacje w zakresie sprzętu wojskowego. Stwierdzenie to jest prawdziwe także w odniesieniu do innowacji powstających w naszym kraju. Polska armia odegrała bardzo ważną rolę w największych globalnych konfliktach, czyli I i II Wojnie Światowej. Bez naszych żołnierzy historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej. Przyczyniliśmy się także w kwestii wprowadzania nowych sprzętów militarnych. Wśród najbardziej znanych warto wymienić chociażby czołg 7TP, pistolet Vis wz. 35 czy bombowiec PLZ. 37 Łoś. W historii zapisał się także wyrzutnik bomb Świąteckiego, będący ważną częścią wyposażenia wojsk alianckich.

 

Broń używana przez Polaków nie odbiegała standardami od sprzętów, z których korzystały wojska innych europejskich państw. W podbramkowych sytuacjach problemem była nie jakość broni, lecz jej ilość. To jedyna rzecz, jaką można zarzucić wyposażeniu naszego wojska w tamtym burzliwym czasie.

Polska armia dziś

Polska od 1997 roku należy do NATO, co przekłada się na fakt, że nasze wojsko pełni istotną rolę we współpracy różnych państw w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bycie w takim gronie narzuca na nas obowiązek, aby wyposażenie Wojska Polskiego spełniało najważniejsze światowe standardy. W dużej mierze się to udaje, a nasza armia może się pochwalić korzystaniem z broni najwyższej jakości. Jaką na przykład?

 

Wyposażenie polskiej armii jest wszechstronne. Zawiera ono w sobie zarówno broń indywidualną (czyli pistolety, strzelby, karabiny itd.), broń wybuchową (taką jak granaty, miny czy moździerze) oraz różne pojazdy bojowe i lotnicze. Spośród pistoletów warto wymienić chociażby WIST-94 i VIS 100. W naszym uzbrojeniu możemy znaleźć także między innymi karabiny Grot, SWD, MG3 czy PKM. Polscy żołnierze używają także słynnych Granatników Pallad, których ważną cechą jest fakt, że zostały wyprodukowane w Polsce.

 

Na tym z pewnością nie koniec. Zaplanowana jest dalsza modernizacja Wojska Polskiego. Szacuje się, że w ciągu najbliższych piętnastu lat przeznaczonych na nią będzie ponad 500 miliardów złotych! Pozostaje jedynie obserwować zachodzące w polskiej armii zmiany. W czasach tak niespokojnych jak te obecne, wszelkie informacje o planowanych ulepszeniach uzbrojenia polskich żołnierzy to bardzo dobra wiadomość, pozwalająca patrzeć nam nieco bardziej optymistycznie w przyszłość.

Broń wojskowa w Twojej kolekcji? To możliwe!

Osoby zainteresowane militariami mogą mieć broń wojskową w swoim arsenale. Niezbędnym warunkiem do tego, by broń będąca niegdyś własnością jakiejś armii znalazła się w naszej gablocie kolekcjonerskiej jest to, by był to sprzęt wojskowy odsprzedawany cywilom po demobilizacji, a zatem zaprzestaniu używania go do celów wojskowych. Taką broń określa się zbiorczo słowem demobil. Broń pochodząca z demobilu cieszy się ogromnym zainteresowaniem pasjonatów broni. Najlepsze sklepy z bronią odpowiadają na to zainteresowanie, uwzględniając w swojej ofercie właśnie nieużywany sprzęt wojskowy. Dla zapalonych kolekcjonerów jest to niezwykle wartościowe.

 

Sprawdź również: Ustawa o broni i amunicji - co możemy w niej znaleźć?

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • doral.png
 • taube.png
 • zaborowski.png
 • kedzierski.png
 • styszko.png
 • skonieczna1.png
 • kazmierczak.png
 • gozdowski.png
 • kramer2.png
 • zorawski.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE