G24

 • baner green horizon 2 1000x300

   

 • dekra1
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
piątek, 25 listopada 2022 22:08

6 rzeczy, które warto wiedzieć o tulipanach

Tulipany są kwiatami bardzo chętnie sadzonym w przydomowych ogródkach. Dostępność wielu gatunków powoduje, że można wybrać ich różnorodny kształt oraz zabarwienie. Tulipany uznawane są też za dosyć łatwe w uprawie. Jest to prawda, ale warto wiedzieć o pewnych cechach i wymaganiach tego gatunku. Wtedy na wiosnę na Twoich rabatkach z pewnością rozkwitną kolorowe kwiaty.

1. Tulipanowa gorączka — historia tulipanów

Tulipany nierozerwalnie kojarzą się z Holandią. Rzeczywiście cebulki kwiatów sprzedawany w tym kraju przed laty miały zawrotną wartość. Ich cena była tak wysoka, że za sprzedaż pojedynczego okazu można było kupić nawet dom. Historię takiej niebywałej transakcji opowiada film „Tulipanowa gorączka”.

Tytuł ten doskonale opisuje to, co przed wiekami działo się w Europie na kwiatowym rynku. Cebulki tulipanów nie były bowiem dostępne dla zwykłych śmiertelników. Kwiaty zdobiły ogrody monarchów i zamożnych ludzi. Nic więc dziwnego, że zdobycie ich budziło tak wiele emocji. 

2. Gatunki tulipanów. Najpopularniejsze cebulki do ogrodu

Obecnie dużo więcej ekscytacji niż problem z dostępnością, czy niebotyczne ceny cebulek tulipanów budzi to na jaki gatunek się zdecydować. Wybór jest bowiem ogromny. Rośliny mogą mieć jednolite lub wielobarwne kielichy. Ich łodygi wzrastają na wysokość od 30 do nawet 80 cm. Czym charakteryzują się poszczególne gatunki tulipanów, które można zamówić również online w sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/tulipan/

Tulipany lodowe

Gatunek ten nie wygląda jak klasyczny tulipan. Jego kwiat tworzy bowiem zwartą kulę. Jego łodygi mają ok. 50 cm. Cebulki tulipanów lodowych najlepiej jest wsadzić w dobrze nasłonecznionym miejscu.  

Tulipany pełne

To kolejny gatunek o nietypowym wyglądzie. Jego płatki układają się w warstwy, przez co przypomina on różę lub piwonię. Kwiatostan tulipana pełnego może mieć różne zabarwienie. Spotyka się zarówno pastelowe barwy, jak i mocno nasycone róże oraz czerwienie. 

Tulipany triumph

Po zakwitnieniu kwiatostan ma klasyczny koszyczek złożony ze zwartych płatków. Triumph jest łatwy w uprawie, bo odznacza się dużo odpornością na zmienne czynniki atmosferyczne. Jego kwiaty mogą mieć zarówno jednolitą, jak i różnorodną barwę.

Tulipany strzępiaste

Wyróżniają się poszarpaną krawędzią płatków. Sprawia to, że są chętnie wybierane, jako urozmaicenie rabat kwiatowych. Tulipany strzępiaste mogą mieć koronę złożoną z pojedynczego rzędu płatków albo kilku nachodzących na siebie.  

Tulipany botaniczne

To jeden z gatunków o najniższych łodygach. Osiągają one wysokość zaledwie 20 cm. Hodowcy decydują się na ich wsadzenie, bo jest to tulipan, który bardzo wcześnie rozpoczyna kwitnienie. 

Tulipany papuzie 

Bardzo efektowny gatunek. Wyróżnia się dużymi kwiatami o fantazyjnie postrzępionych i poskręcanych płatkach. Jednocześnie decydując się na cebulki tulipanów papuzich trzeba pamiętać, że jest to dosyć wymagający okaz. Potrzebuje on dobrego nasłonecznienia oraz stale wilgotnej gleby. 

3. Cebulki tulipanów — najlepszy sposób na ich sadzenie

Cebulki tulipanów najlepiej jest umieścić w ziemi zaraz po ustaniu upałów. Połowa września oraz początek października są więc najlepszym terminem. Wtedy to cebulki do wiosny zdążą się ukorzenić i zakwitną wraz z nastaniem cieplejszej pory roku. Trzeba jedynie zadbać o to, aby przetrwały okres przymrozków.

Cebulki tulipanów, niezależnie od gatunku trzeba umieścić w wykopanych dołkach o głębokości ok. 20 cm. Najlepiej jest sadzić je w 3-5 cm odstępach. Tego typu kwiaty najlepiej prezentują się w grupach. Wybierając dla nich odpowiednie miejsce trzeba brać pod uwagę ostateczną długość łodyg oraz kształt kwiatostanów.

Do sadzenia cebulek warto wykorzystać specjalne koszyczki. Jak sadzić cebulki tulipanów w koszyczkach można przeczytaj tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/blog/jak-sadzic-tulipany-w-koszyczkach.html

4. Jak stworzyć rabatę z tulipanów

Najlepiej prezentują się kompozycje stworzone z kilku różnych gatunków. Możesz też zdecydować się, aby zasadzić ten sam rodzaj cebulek tulipanów, ale o różnym zabarwieniu. 

Tworząc kwiatową rabatę można umiejscowić rośliny na jednej wysokości lub zdecydować się na ich kaskadowe rozmieszczenie. Na końcu przeznaczonego na obsadzenie obszaru najlepiej jest umieścić gatunki o najwyższych łodygach. Wtedy wszystkie kwiaty będą dobrze widoczne i odpowiednio nasłonecznione. 

5. Czy wykopywać tulipany na zimę

Po zakończeniu kwitnienia należy usunąć łodygi z pozostałymi płatkami oraz liście. Nie ma jednak konieczności, aby wykopywać cebulki. Spokojnie mogą pozostać w ziemi aż do wiosny. Niektórzy hodowcy zalecają, aby przycinać same kwiatostany, natomiast łodygi pozostawić.

Cebulki tulipanów mogą pozostać w ziemi przez okres 2-3 lat. Po tym czasie dobrze jest je wyjąć, aby dać im czas na regenerację. Jeśli chcesz co roku tworzyć nową kwiatową kompozycję na rabatach, to także nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjąć zasadzone cebulki i umieścić je w ziemi w innych miejscach. Wtedy na wiosnę Twój ogród zyska zupełnie nowy, odświeżony wygląd.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • baranowska.jpg
 • mular.jpg
 • tomasik.jpg
 • SSzubert.jpg
 • MDolegowski.jpg
 • sokolowski.jpg
 • weglewska.jpg
 • WKamierkiewicz.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE