G24

 • baner green horizon 2 1000x300

   

 • dekra1
   
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
wtorek, 06 grudnia 2022 16:51

Dekalog narciarza – przestrzegaj tych zasad, a będziesz bezpieczny na stoku

W sezonie na stoki zwykle ciągną tłumy. Wśród narciarzy korzystających z uroków zimy są zarówno Ci doświadczeni, jak i osoby dopiero uczące się jeździć. Jedni i drudzy stanowią potencjalne niebezpieczeństwo dla Ciebie, podobnie jak Ty dla nich. Właśnie dlatego ważne jest zachowanie ostrożności i przestrzeganie kilku zasad opisanych przez FIS. Poznaj dekalog, którego powinieneś się trzymać, jadąc na narty, żeby zmniejszyć ryzyko wypadku na stoku.

1. Zwracaj uwagę na innych narciarzy

Przy dobrych warunkach pogodowych i na świetnie przygotowanym stoku trudno nie dać się ponieść szaleństwu. Zwłaszcza jeśli na nartach czujesz się pewnie. Jednak nawet jeśli jeździsz szybko i brawurowo, musisz myśleć o innych użytkownikach stoku. A właściwie zwłaszcza wtedy. Miej oczy dookoła głowy i zwracaj uwagę na to, czy kogoś nie potrącisz.

Również przy mniejszej prędkości może zdarzyć się wypadek. Dlatego rozglądaj się i oceń, czy wykonywane przez Ciebie manewry nie stwarzają zagrożenia dla innych osób.

2. Dostosuj jazdę do warunków zewnętrznych

Szybka jazda i tzw. zjazd na krechę kusi. Jest to niebezpieczne nawet w słoneczny dzień i przy dobrej widoczności. Jeśli na stoku panują złe warunki atmosferyczne (pada, a widoczność ogranicza mgła), zrezygnuj z szybkiej i niebezpiecznej jazdy na nartach. W takich warunkach niewiele trzeba, aby kogoś potrącić, samemu doznać kontuzji, ale i zranić innego narciarza.

W takiej sytuacji obrażenia prawdopodobnie nie będą Twoim jedynym zmartwieniem. Poszkodowany może bowiem zażądać od Ciebie rekompensaty. I to zarówno za uszkodzenie ciała, jak i za uszkodzony sprzęt, jeśli połamie przy tym narty lub podrze ubranie. Zresztą, jeśli do wypadku dojdzie na zagranicznym stoku, możesz zostać zmuszony do opłacenia także swojego leczenia. O tym, jak się przed tym zabezpieczyć, przeczytasz na https://mubi.pl/poradniki/rodzinne-ubezpieczenie-narciarskie/.

3. Umiejętnie obieraj tor jazdy

Pamiętaj, że osoby, które są w niższych partiach stoku, mają mniejszą możliwość kontrolowania tego, co dzieje się wyżej. Zatem jeśli dojeżdżasz do nich z tyłu, dostosuj swoją prędkość i zachowanie tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo. To bowiem oni mają niejako pierwszeństwo przed Tobą.

4. Wyprzedzaj ostrożnie

Wyobraź sobie, że jesteś doświadczonym narciarzem. Znasz swoje możliwości, wierzysz w zdobyte umiejętności, dlatego na nartach czujesz się pewnie. Jeździsz dużo szybciej niż inni użytkownicy stoku. Podczas szusowania w Niemczech jedzie przed Tobą mężczyzna, który porusza się dużo wolniej. Postanawiasz go wyprzedzić. Niestety zahaczasz go kijkiem. Traci równowagę i upada, a Ty wraz z nim. Twoje obrażenia są poważniejsze, bo zjeżdżałeś szybciej. Wizyta u lekarza okazuje się niezbędna.

Na stoku możesz wyprzedzać zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Musisz jednak robić to bezpiecznie, bo wszelkie konsekwencje wyprzedzania spadają na Ciebie.

Jeśli planujesz szusować na nartach we Francji, Austrii, Szwajcarii lub jeszcze innym kraju poza Polską, powinieneś zapewnić sobie przede wszystkim możliwość skorzystania z pomocy lekarskiej na wypadek, gdyby doszło do wypadku na stoku. W krajach europejskich przynajmniej częściowe zabezpieczenie w tym względzie stanowi EKUZ. Ale może nie pokryć wszystkich kosztów leczenia i interwencji ratowników górskich. Dlatego pomyśl też o prywatnym ubezpieczeniu narciarskim.

5. Rozglądaj się

Czujność jest wskazana podczas całego pobytu na stoku. Jednak szczególnie ważna okazuje się przy dojeżdżaniu do skrzyżowania tras oraz przy ruszaniu z miejsca. Zawsze w takiej sytuacji powinieneś spojrzeć w lewo i w prawo, a w przypadku rozpoczynania jazdy także w górę i w dół. W ten sposób zorientujesz się, czy droga jest wolna i czy możesz bezpiecznie wjechać na stok lub kontynuować jazdę po trasie.

6. Nie zatrzymuj się w zwężeniach

Zasada ta nie dotyczy tylko zwężeń, ale także miejsc, które są niewidoczne dla innych narciarzy, np. znajdujących się za zakrętem. W ogóle zatrzymywanie się na stoku nie jest dobrym pomysłem. Jeśli już musisz się zatrzymać, najlepiej zrobić to na obrzeżach trasy. W przeciwnym razie stworzysz niebezpieczeństwo dla siebie i innych osób.

Zagrożenie powodujesz również wtedy, gdy upadasz. Jeśli upadek nie spowoduje u Ciebie poważnych obrażeń i będziesz mógł wstać, powinieneś zrobić to jak najszybciej i opuścić stok do momentu, w którym będziesz gotowy do kontynuowania jazdy. Zostając na stoku, zwiększasz ryzyko kolizji innych narciarzy z Tobą.

7. Nie poruszaj się po stoku bez nart

Czasem zdarza się, że musisz podejść pieszo pod górę. Lub przeciwnie – zejść bez używania nart. Wówczas powinieneś poruszać się po skrajnej części trasy. Jeśli widoczność jest niewystarczająca, najlepiej całkiem opuścić tor i poruszać się pieszo już poza stokiem.

8. Zapoznaj się z oznaczeniami tras i znakami

Podobnie jak użytkownicy ruchu drogowego, tak użytkownicy tras narciarskich powinni orientować się w oznaczeniach, które mogą się pojawić na stoku. W pierwszej kolejności w oczy rzuca się oznakowanie kolorystyczne. Kolory oznaczają stopień trudności tras. Ale oprócz nich na stokach możesz zetknąć się z innym oznaczeniem, np. informującym o niebezpieczeństwach.

Powinieneś nie tylko wiedzieć, co znaczą poszczególne znaki, ale także zwracać na nie uwagę na trasię i dostosowywać swoje plany i zachowania do przekazanych Ci w ten sposób sygnałów.

9. Udziel pomocy poszkodowanemu

Na stokach zdarzają się wypadki. W końcu narciarstwo jest uznawane za jeden z bardziej kontuzyjnych sportów. Zatem jeśli niedaleko Ciebie doszło do takiego zdarzenia, a jego uczestnicy potrzebują pomocy, powinieneś im jej udzielić. W takiej sytuacji wezwij odpowiednie służby i udziel pierwszej pomocy. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu miejsca, w którym nastąpił wypadek. Zwłaszcza jeśli poszkodowanych nie można przetransportować na skraj stoku.

10. Podaj swoje dane

Zarówno uczestnicy wypadków na stoku, jak i świadkowie takich zdarzeń powinni podać swoje dane. Jeśli widziałeś wypadek, Twoje zeznania mogą pomóc w ustaleniu kolejności wydarzeń i uznania winnego oraz poszkodowanego.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • weglewska.jpg
 • SSzubert.jpg
 • mular.jpg
 • WKamierkiewicz.jpg
 • MDolegowski.jpg
 • tomasik.jpg
 • baranowska.jpg
 • sokolowski.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE