G24

 • smyk

   

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
czwartek, 29 grudnia 2022 15:11

Odżywki białkowe: dlaczego są ważne dla sportowców?

Zdrowa, zbilansowana dieta dla miłośników sportu powinna zawierać zarówno makro-, jak i mikroelementy. Jednym z najważniejszych budulców naszego ciała są białka, które są kluczowym składnikiem mięśni. Dlatego właśnie każdy uprawiający sport powinien wiedzieć, dlaczego białko jest tak ważne dla sportowców – a co więcej, jakie wysokiej jakości odżywki białkowe powinno się stosować w celu uzupełnienia swojej diety.

Czym jest białko dla sportowców?

Białko to substancja, która tworzy nasze ciała. Białka, czyli proteiny stanowią podstawowy budulec wszystkich żywych organizmów — krwi, limfy, hormonów i enzymów. Spora część odżywiania się oznacza właśnie spożywanie protein. Odżywka białkowa zawiera przede wszystkim skoncentrowane proteiny — z mleka lub produktów zbożowych.

Wiele białek niezbędnych w naszym organizmie musi pochodzić z pożywienia. Niektóre aminokwasy tworzące białka nasze ciała potrafią wytwarzać same, ale pewną grupę niezbędnych aminokwasów musimy przyjmować ze źródeł zewnętrznych. Dzięki temu możliwy jest wzrost i rozwój organizmu, regeneracja ran i blizn, oraz prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego.

Białka dla sportowców to podstawa — to właśnie z białka zbudowane są mięśnie i to białko mięśniowe, odpowiada za ich regenerację. Ćwicząc, nadwyrężasz i osłabiasz mięśnie — a następnie je regenerujesz, tak by były mocniejsze. Bez odpowiedniej bogatej w białko diety i odżywek białkowych nie będziesz mógł zbudować odpowiedniej muskulatury! Białka dla sportowców przyczyniają się także do utrzymania zdrowych kości.

Jaki rodzaj białka jest najlepszy dla sportowców?

W zależności od rodzaju wykonywanego wysiłku fizycznego wzrasta zapotrzebowanie na białko. Szacuje się, że może się ono wahać między 1,2 a 2 g za każdy kilogram masy ciała. Dlatego warto sięgnąć po odżywki białkowe. Jednak osoby, które chcą schudnąć, również powinny spożywać odpowiednią ilość białka. Tacy ludzie chcą spalić tłuszcz — jeśli przeciążasz swój organizm, ciało spala tkankę mięśniową zamiast tłuszczu. Porządna dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka zamiast cukru, który jest pustymi kaloriami.

Twoim pierwszym wyborem, jeśli chodzi o dostarczenie organizmowi właściwej ilości protein, powinna być odpowiednia dieta. Odżywki białkowe, jak koncentrat WPC mogą ją uzupełnić, ale nie zastąpić. Jak łatwo zgadnąć, polskie słowo 'białko' sugeruje, że dobrym źródłem protein są jajka i nabiał. Białko czerpiemy też z białego i czerwonego mięsa oraz owoców morza — białko zwierzęce dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, stąd też określa się je jako białko pełnowartościowe.

Na szczęście dla wegetarian i wegan, istnieją też bogate źródła białka roślinnego dobrze przyswajalnego dla organizmu. W ofercie sklepu https://sklep.sport-max.pl/ znajdziesz koncentraty odzwierzęce i wegetariańskie. W białko bogate są orzechy, przetwory sojowe i rośliny strączkowe; niemniej jednak z reguły jedno źródło białka roślinnego nie zawiera wszystkich niezbędnych organizmowi aminokwasów. Aby pozostać w dobrej formie, spróbuj połączyć różne bogate w białko pokarmy wegańskie, albo stosuj odżywki proteinowe.

Oczywiście, nie zawsze masz czas, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią dawkę białka. Odżywki białkowe mogą być dobrym uzupełnieniem wegańskiej diety na początek, albo stanowić dodatkowy zastrzyk protein. Szczególnie osoby ćwiczące dużo mogą sięgnąć po ekstrakty białkowe, które nie obciążą ich diety.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • TTomasik.jpg
 • RMarkiewicz.jpg
 • IMG_20230325_115415.jpg
 • marciniak.jpg
 • IMG_20230321_165917.jpg
 • HKomosinska.jpg
 • jankowski.jpg
 • HChybicki.jpg
 • szalwinska.jpg
 • kaminski.jpg
 • IMG_20230321_165951.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE