G24

 • smyk

   

 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
środa, 11 stycznia 2023 12:23

Gdzie do szkoły średniej? Poradnik dla ósmoklasistów z Gostynina i okolic

Wybór szkoły średniej to decyzja, która zaważy na czterech najbliższych latach Twojego życia. Na szczęście masz jeszcze trochę czasu na jej podjęcie. Aby pomóc Ci w tym niełatwym zadaniu, przygotowaliśmy krótki poradnik specjalnie dla Ciebie, ósmoklasisto lub ósmoklasistko z Gostynina. Mamy nadzieję, że dzięki niemu chociaż trochę uporządkujesz myśli w swojej głowie!

Jedno liceum albo…

W Gostyninie jest jedno Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki. Oferuje możliwość nauki na profilach: politechnicznym, humanistyczno-dziennikarskim, medycznym i przyrodniczo-językowym. Nauka w nim kończy się egzaminem maturalnym, po którym zazwyczaj kontynuuje się naukę na studiach wyższych.

Jeżeli czujesz, że lokalne LO to dla Ciebie za mało – pomyśl o zdobyciu stypendium na naukę w liceum w dużym mieście. Istnieje wiele instytucji – także pozarządowych, które mogą pomóc w realizacji tak śmiałych planów! Zorientuj się dobrze w dostępnej ofercie i określ własne możliwości, ponieważ stopień, w jakim dane stypendium będzie pokrywać Twoje potrzeby związane z nauką poza miejscem zamieszkania nie zawsze będzie taki sam.

Przykładowo: kiedy wybierzesz szkołę w Warszawie i zdecydujesz się tam zamieszkać, Twoi rodzice (lub inni opiekunowie) będą mogli ubiegać się o dopłatę od państwa w wysokości 113 zł miesięcznie. Z kolei Program Stypendialny Horyzonty, prowadzony przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego, zapewni Ci pełne utrzymanie i wyżywienie (a także kilka innych bonusów) przez cały okres nauki. Warto trochę poszperać w sieci!

Technikum czy szkoła branżowa?

Gostynin ma naprawdę dobrą ofertę edukacji ponadpodstawowej, zwłaszcza w obszarze kształcenia zawodowego. Jeżeli wiesz dokładnie, co chcesz robić w życiu i zależy Ci na tym, by jak najszybciej usamodzielnić się i zacząć budować doświadczenie zawodowe – wszystko czego szukasz, znajdziesz w obrębie rodzinnej miejscowości.

W Gostynińskim Centrum Edukacyjnym możesz wybrać dwie ścieżki: technikum i szkoły branżowej. Idąc pierwszą z nich, możesz zdobyć tytuł technika pojazdów samochodowych, technika budownictwa, technika handlowca, technika żywienia i usług gastronomicznych, które pozwolą Ci wkroczyć na rynek pracy zaraz po maturze, z umiejętnościami i doświadczeniem zdobytym w trakcie praktyk zawodowych. Jeżeli jednak zechcesz rozpocząć studia – nic nie stanie Ci na przeszkodzie.

Pewny zawód na niepewne czasy

Szkoła branżowa I stopnia pozwoli Ci zdobyć wykształcenie zasadnicze branżowe i dyplom, który potwierdzi Twoje kwalifikacje. Po jej ukończeniu możesz podjąć pracę lub dalej kształcić się w szkole II stopnia. W GCE możesz zdobyć następujące zawody: kierowca mechanik, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, mechanik motocyklowy, kucharz, cukiernik, piekarz, przetwórca mięsa, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, betoniarz-zbrojarz, murarz-tynkarz, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarz, elektryk, sprzedawca, fryzjer, fotograf, magazynier-logistyk, kelner.

Lista jest długa i oferuje naprawdę wiele możliwości, które pozwolą Ci zdobyć pewny zawód z dobrymi perspektywami zatrudnienia. Co więcej, Gostynińskie Centrum Edukacyjne prowadzi zajęcia z nauki języka angielskiego lub niemieckiego. Pewnie wszyscy powtarzają Ci to do znudzenia, ale w dzisiejszych czasach znajomość dodatkowego języka jest absolutnie obowiązkowa w każdej pracy.

Gdy dusza sportowca wzywa

Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie kształci swoich uczniów w zawodach: technik informatyk, technik elektronik, technik organizacji turystyki i technik ekonomista. Jeżeli chcesz zdobyć zawód, a potem kontynuować szlifowanie kompetencji w trakcie studiów – technikum jest doskonałą opcją.

Oprócz tego, w Zespole Szkół działa również Liceum Ogólnokształcące o profilu sportowym, ze specjalnością: piłka nożna i sporty indywidualne. Marzysz o dalszych studiach na Akademii Wychowania Fizycznego? Bijesz rekordy na międzyszkolnych zawodach i kochasz sportowe aktywności? Pomyśl o tej możliwości!

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • HChybicki.jpg
 • IMG_20230325_115415.jpg
 • kaminski.jpg
 • IMG_20230321_165951.jpg
 • jankowski.jpg
 • marciniak.jpg
 • szalwinska.jpg
 • HKomosinska.jpg
 • TTomasik.jpg
 • RMarkiewicz.jpg
 • IMG_20230321_165917.jpg

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE