G24

 • smyk

   

 • rowery
 • zamek
   
 • petecki
   
 • roman
   
 • dekra
   
 • softnet
   
piątek, 03 marca 2023 20:44

Jak liczyć węglowodany przy cukrzycy

Węglowodany są wspaniałym źródłem energii dla twojego organizmu, ale mają też wpływ na poziom cukru we krwi. Kontroluj ich ilość, stosując kilka prostych sztuczek.

Węglowodany to o wiele więcej niż tylko makaron i chleb. Wszystkie pokarmy zawierające skrobię, cukry, owoce, mleko i jogurty są również bogate w węglowodany. Upewnij się, że liczysz je wszystkie, a nie tylko te oczywiste. esomed.pl/weglowodany-co-to-jest

Ułóż plan posiłków

Ustal, jaką ilość węglowodanów, białka i tłuszczu możesz spożywać podczas posiłków i przekąsek w ciągu dnia, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi. Większość dorosłych osób z cukrzycą dąży do spożywania 45-60 gramów węglowodanów na posiłek i 15-20 gramów na przekąskę. Ta liczba może się zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od tego, jak bardzo jesteś aktywny i jakie leki przyjmujesz, więc skonsultuj się z lekarzem lub zarejestrowanym dietetykiem.

Patrz na etykiety

Ułatwiają one liczenie węglowodanów. Znajdź liczbę "Węglowodanów ogółem" podaną na opakowaniu. Następnie sprawdź wielkość porcji i upewnij się, że jest to ilość, którą możesz zjeść. Powtórz ten krok z innymi produktami, które planujesz zjeść. Po dodaniu wszystkich gramów węglowodanów suma powinna zmieścić się w budżecie posiłku.

Skrobia, owoc lub mleko = 15. Świeża żywność nie ma etykiet. Być może będziesz musiał zgadnąć, ile mają węglowodanów. Dobra zasada: Każda porcja owoców, mleka lub skrobi ma około 15 gramów. Warzywa nie zawierają ich dużo, więc możesz jeść ich więcej. Dwie lub trzy porcje warzyw to zazwyczaj 15 gramów węglowodanów.

Zwracaj uwagę na wielkość porcji

Wielkość jednej porcji zależy od rodzaju pożywienia. Na przykład jedna mała porcja świeżych owoców, 1/3 szklanki makaronu lub ryżu i 1/2 szklanki fasoli to jedna porcja. Kup kieszonkowy przewodnik, który podaje liczbę węglowodanów i wielkość porcji. Możesz też pobrać aplikację na swojego smartfona. Miarki i waga kuchenna, kiedy jesz w domu, pomogą Ci być dokładnym.

Dostosuj swoją insulinę

Twoje dawki mogą się zmieniać w zależności od ilości węglowodanów, które zjadłeś podczas posiłku, oraz od różnicy między docelowym poziomem cukru we krwi a rzeczywistym odczytem. Musisz znać swój "stosunek insuliny do węglowodanów", czyli liczbę węglowodanów, które pokryje jedna jednostka insuliny. Ogólnie rzecz biorąc, jedna jednostka szybko działającej insuliny pokrywa 12-15 gramów węglowodanów. esomed.pl

Twoje ciało może być również bardziej wrażliwe na zmiany insuliny w ciągu dnia. Stres lub ilość ćwiczeń również mają wpływ. Ważne jest, aby wspólnie z lekarzem opracować plan zmiany leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dokonuj zdrowych wyborów. Liczenie węglowodanów koncentruje się na liczbie produktów spożywanych podczas każdego posiłku, a nie na ich rodzaju. Mimo to wybieraj zdrowe opcje, kiedy tylko możesz. Żywność i napoje z dodatkiem cukru są często wysokokaloryczne, a mało odżywcze. Zdrowe węglowodany, takie jak pełne ziarna, owoce i warzywa, dostarczą Ci energii oraz witamin, minerałów i błonnika, które pomogą Ci kontrolować wagę.

VIDEO fb yt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

 • taube.png
 • doral.png
 • zaborowski.png
 • skonieczna.png
 • kramer2.png
 • kozlowska.png

Geodezja

NAJNOWSZE KOMENTARZE