sobota, 18 maja 2024 16:14

Podział ojcowizny i traktat brzeski

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Podział ojcowizny i traktat brzeski
Traktat brzeski z grudnia 1435 roku

W lecie 1434 roku – po śmierci Aleksandry Mazowieckiej – ziemia, która należała wcześniej do Siemowita IV, podzielona została między jego trzech synów. Najstarszy z nich – Siemowit V otrzymał Ziemię Gostynińską, Ziemię Rawską i Ziemię Sochaczewską. Najmłodszy z synów – Włodzisław I otrzymał Ziemię Płocką, Zawkrze oraz wybrane dobra w Ziemi Gostynińskiej i Ziemi Sochaczewskiej. Miał również prawo wykupu Wizny i Ziemi Wiskiej z zastawu księcia czersko-warszawskiego oraz prawo patronatu biskupstwa płockiego. Średni z braci Kazimierz I stał się właścicielem obszernej Ziemi Bełskiej wchodzącej w skład Ziem Ruskich Korony Polskiej.

Dokument regulujący prawa własności poszczególnych ziem wchodzących w skład ojcowizny Siemowita IV wystawiony został w Płocku 31 sierpnia 1434 roku. Drugi z wystawionych tego dnia dokumentów regulował wzajemne stosunki między braćmi i sprawy następstwa, gdyby któryś z nich umarł bezpotomnie.

Gdy Siemowit V obejmował we władanie ziemie gostynińską, rawską i sochaczewską, był już dojrzałym, 44-letnim mężczyzną. Podobnie jak jego bracia, wciąż jednak nie miał żony. W pierwszej fazie rządów ważniejsze od zamążpójścia było jednak ułożenie właściwych stosunków z Krzyżakami, pokonanymi przez wojska polsko-litewskie 1 września 1435 roku. W grudniu w Brześciu Kujawskim doszło do podpisania traktatu pokojowego z Zakonem. Po stronie polskiej układ opieczętowany został przez reprezentantów Korony oraz przedstawicieli Mazowsza, wśród których znaleźli się Siemowit V oraz należący do jego rady książęcej Adam z Życka herbu Junosza, Mikołaj z Brzozowa i Sasin zwany Lelek ze Szczawina (dwaj ostatni z wywodzili się z rodu Prawdziców).

Informacje dotyczące pochodzenia członków rady książęcej Siemowita V znaleźć możemy w wielokrotnie już cytowanej książce Kazimierza Pacuskiego „Możnowładztwo i rycerstwo Ziemi Gostynińskiej XIV i XV wieku”. 

Adam z Życka w latach 1432-1450 sprawował urząd kasztelana gostynińskiego, który przejął po Andrzeju z Ciechomic i Kozłowa z rodu Wężyków. Mikołaj z Brzozowa był początkowo pisarzem dworu książąt mazowieckich, a w latach 1435-1441 sprawował funkcję podkomorzego gostynińskiego. Wywodził się z linii Prawdziców z Gulczewa w ziemi płockiej, był jednym z synów Andrzeja – kasztelana płockiego, który zmarł ok. 1416 r. Sasin Lelek ze Szczawina początkowo był książęcym łowczym, a w 1435 roku Siemowit V nominował go na sędziego gostynińskiego.

Za tydzień o tym, jak rządy w Ziemi Gostynińskiej sprawował Siemowit V.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ogłoszenia
Piękne działki w zamkniętym kompleksie Piękne działki w zamkniętym kompleksie Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej, znajdujące się na terenie zamkniętego kompleksu. Teren działek porośnięty drzewkami sosnowymi ( samosiejkami). Atrakcyjne usytuowanie, przy lesie oraz w sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób poszukujących ciszy, zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu, do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową. Media ( światłowód, prąd i wodociąg w granicy kompleksu). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Do najbliższego jeziora (jezioro Lucieńskie ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4 km. Odległość od Gostynina ok. 9 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 100 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena: 55 zł/m2 do negocjacji. Posiadamy działki o różnych powierzchniach od 950m/2 do 1439m/2. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama