sobota, 18 maja 2024 15:14

Wielki starosta, który wzmocnił pozycję Gostynina

Muzeum Mazowieckie planuje w roku 2025 otwarcie Muzeum Ziemi Gostynińskiej, które działać będzie przy ulicy Floriańskiej 23. Nowe muzeum prezentować będzie eksponaty związane z historią Ziemi Gostynińskiej. Z tej okazji chcemy poznać nieco bliżej historię Gostynina i okolic. Co tydzień będziemy prezentować Wam jedną ciekawostkę dotyczącą tego miasta. Autorem tekstów jest Tomasz Paszkiewicz. Miłej lektury!
  • Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Wielki starosta, który wzmocnił pozycję Gostynina
Krzysztof Szydłowiecki na obrazie Stanisława Samostrzelnika, fragment bordiury „Przywileju Opatowskiego”, 1519, Kolegiata św. Marcina w Opatowie

15 listopada 1466 w Szydłowcu urodził się Krzysztof Szydłowiecki. Był synem Zofii z Goździkowa i Pleszowa oraz Stanisława. Był synem ochmistrza królewskiego Stanisława i towarzyszem dziecięcych lat Zygmunta, znanego później jako król Zygmunt Stary. Po wstąpieniu Zygmunta na tron stał się jednym z jego najbliższych współpracowników.

W latach 1507–1510 był podskarbim nadwornym koronnym, od 1511 r. podkanclerzym, od 1515 r. kanclerzem wielki. Był również wojewodą krakowskim, kasztelanem sandomierskim i krakowskim starostą generalnym krakowskim, starostą średzkim, nowokorczyńskim, gostynińskim, sochaczewskim, łukowskim i leżajskim, hrabią na Szydłowcu.

Kierował polityką zagraniczną Polski, będąc zwolennikiem związków z obozem habsburskim, nastawiony zdecydowanie antyturecko. W 1515r. wraz z biskupem Piotrem Tomickim wypracował ugodę z Habsburgami, której zwieńczeniem był zjazd trzech monarchów w Wiedniu. Zainicjował czteroletni rozejm z Albrechtem Hohenzollernem podpisany 5 kwietnia 1521 r. Jego zięciem był hetman Jan Amor Tarnowski.

Ze względu na najazdy Turków i Tatarów otoczył w 1530 roku miasto Sambor kamiennymi murami i fosą. W 1514 roku zakupił od biskupstwa lubuskiego za 10 000 florenów dobra ziemskie z miastem Opatów i Biskupicami. Zmarł 30 grudnia 1532 w Krakowie. Pochowany został w Kolegiacie św. Marcina w Opatowie pod nagrobkiem pochodzącym z warsztatu Bartłomieja Berrecciego.

Chociaż Krzysztof Szydłowiecki posiadał liczne zaszczyty i tytuły, jako starosta gostyniński bynajmniej nie zaniedbywał spraw związanych z Ziemią Gostynińską. Wybudował spichlerz w Brwilnie nad Wisłą i dwie szkuty. Wszystko to z czasem przeszło w ręce kolejnych starostów – Pawła Wolskiego i Stanisława Wolskiego. 

Gdy Krzysztof Szydłowiecki przebywał w Gostyninie, urzędował na tamtejszym zamku. 
Jak wynika z referatu Piotra Laska „Zamki domeny książęcej na Mazowszu na przełomie średniowiecza i epoki nowożytnej” wygłoszonego na Zamku Królewskim w Warszawie w październiku 2016 roku, to właśnie Krzysztof Szydłowiecki był inicjatorem rozbudowy zamku w latach 1509–1532. Przy południowym murze obronnym – naprzeciw starszego Domu Wielkiego – powstał tzw. Dom Mniejszy, wzniesiony prawdopodobnie w konstrukcji szkieletowej. Zamkowi towarzyszył usytuowany od północy przygródek połączony z zamkiem drewnianym mostem. Przygródek – zwany też niekiedy zamkiem niskim – posiadał drewniane urządzenia obronne: dwie baszty, budynek bramny oraz parkan.

W czasach Krzysztofa Szydłowieckiego funkcjonowały tam dwa budynki mieszkalne (tzw. domy wielkie). Jeden z nich najpewniej był murowany. Były również budynki administracyjne i gospodarcze: dom pisarza, piekarnia, łaźnia, stajnie oraz drewniana kaplica ufundowana przez księżną Małgorzatę.

Poza licznymi (mówi się, że było ich aż 36) komnatami zamek posiadał własny sad i olbrzymie winnice, które rozciągały się na pobliskich wzgórzach. Pod zamkiem znajdowało się wielkie pastwisko, na którym wypasać się mogło nawet 40 koni. Z licznych opisów wynika, że w XVI i XVII wieku zamek w Gostyninie należał do najpiękniejszych i najwygodniejszych w całej Koronie.

Za tydzień o Ziemi Gostynińskiej po śmierci Krzysztofa Szydłowieckiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 21°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ogłoszenia
Piękne działki w zamkniętym kompleksie Piękne działki w zamkniętym kompleksie Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej, znajdujące się na terenie zamkniętego kompleksu. Teren działek porośnięty drzewkami sosnowymi ( samosiejkami). Atrakcyjne usytuowanie, przy lesie oraz w sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób poszukujących ciszy, zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu, do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową. Media ( światłowód, prąd i wodociąg w granicy kompleksu). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Do najbliższego jeziora (jezioro Lucieńskie ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4 km. Odległość od Gostynina ok. 9 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 100 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena: 55 zł/m2 do negocjacji. Posiadamy działki o różnych powierzchniach od 950m/2 do 1439m/2. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama