poniedziałek, 20 maja 2024 12:25

Spojrzenie na gostynińskie zabytki (cz. 2)

W minionych sześciu miesiącach uwaga Polaków zwrócona była na inne priorytety niż ochrona dóbr kultury, co dało się również zauważ w tematach felietonów. Jednak rozpoczęcie roku szkolnego i przywrócenie nauczania stacjonarnego daje pewne znamiona powrotu do normalności, choć nie takiej jak sprzed marca br.

Tym samym i ja powracam do tematu poruszonego przed kilkoma miesiącami, czyli sprawy gostynińskich zabytków. Tym razem chodzi mi o jeden konkretny: jatki przy ulicy Floriańskiej. Budynek ten został wpisany do rejestru zabytków w grudniu 2018 r. (pod numerem A-1462). Wpis taki oznacza w Polsce najwyższą prawną formę ochrony zabytku. Pojęcie zabytku, właśnie pod względem prawnym, definiuje w naszym kraju Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dn. 23 lipca 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 162 poz. 1568) z późniejszymi zmianami (zob. Dz.U. 2017 poz. 2187): „nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich część lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”. Gostynińskie jatki spełniają powyższe warunki, zwłaszcza pierwszy. Dla gostynińskiego krajobrazu kulturowego mają one również wartość artystyczną. Łatwo jest to zauważyć na zdjęciach (także pocztówkach) z lat siedemdziesiątych ub.w. Wyraźnie widać na nich elegancję i symetrię architektury jatek. W ich dzisiejszym stanie, trudniej dostrzec te cechy. Choć pochodzą z lat dwudziestych XX w., to reprezentują interesujący kostium historyzujący – neorenesansowe arkady wsparte na kolumnach toskańskich, z którymi znakomicie korespondują toskańskie pilastry. Powstały w ten sposób wzdłuż dłuższych boków trzynastoosiowe podcienia Narożne filary w kształcie szkarp nawiązują do neogotyku i tym samym urozmaicają architekturę budowli. Pośród okolicznego budownictwa mało wyszukanego, jatki istotnie wybijają się na czoło. Wydawało się, że wpisanie do rejestru stanowi dla nich ratunek. Niestety, wyszło jak zawsze! I obiekt niszczeje w świetle prawa.

Generalnie wydaje się, że każdy posiadacz zabytku zobowiązany jest do przeprowadzenia prac konserwatorskich i remontowych jeśli jest taka potrzeba. W zapisie cytowanej wyżej Ustawy, w art. 5 i 26 obowiązek ten jest jasno określony. Ale tu dochodzi się do problemu jakości, a właściwie niespójności, prawa stanowionego w Polsce. Z zapisów bowiem innej ustawy, Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dn. 21 sierpnia 1997, obowiązek ten nie jest już tak wyrazisty. Różnica pomiędzy zapisami ustaw (nie będę wchodził w szczegóły) daje możliwości uniknięcia pewnych obowiązków wobec posiadanych zabytków. Pozwala to na dość swobodne konstruowanie umów nabycia zabytku. Do tego dochodzi bierność lub mała skuteczność służb konserwatorskich i zabytek niszczeje w świetle prawa, które powinno go chronić. Jatki gostynińskie są (niechlubnym dla miasta) tego przykładem. O tempora! o mores! Nie: a to Polska właśnie.

Przemysław Nowogórski

P.S. To nie jedyny wyróżnik konserwatorski Gostynina: jest „zamek”, są też inne zniszczone obiekty, np. inny dom przy ul. Floriańskiej, też rejestrowy, z przerobioną (ordynarnie) elewacją od strony ulicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 11.09.2020 13:39
Jatki przy Floriańskiej to miejsce na centrum kulturalne miasta. Biblioteka? Muzeum? Może ktoś to rozważy ratując obiekt przed dalszą ruiną?

Marcin 07.09.2020 09:35
:(

zachmurzenie małe

Temperatura: 23°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ogłoszenia
Piękne działki w zamkniętym kompleksie Piękne działki w zamkniętym kompleksie Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej, znajdujące się na terenie zamkniętego kompleksu. Teren działek porośnięty drzewkami sosnowymi ( samosiejkami). Atrakcyjne usytuowanie, przy lesie oraz w sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób poszukujących ciszy, zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu, do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową. Media ( światłowód, prąd i wodociąg w granicy kompleksu). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Do najbliższego jeziora (jezioro Lucieńskie ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4 km. Odległość od Gostynina ok. 9 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 100 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena: 55 zł/m2 do negocjacji. Posiadamy działki o różnych powierzchniach od 950m/2 do 1439m/2. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama