środa, 28 lutego 2024 02:43

135 000 zł na remont Twojego domu?

Powyższy nagłówek nie kłamie. W ramach termomodernizacji i programu Czyste Powietrze możesz zyskać dofinansowanie na pokrycie do 100% kosztów.
  • 25.01.2024 14:53
  • Autor: Grupa Tipmedia
135 000 zł na remont Twojego domu?

 

Czym właściwie jest termomodernizacja i program Czyste Powietrze?

Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Pod tym pojęciem kryje się cały ogół prac, dzięki którym można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz zmniejszyć ilość zużywanego paliwa zasilającego domową instalację. W rezultacie przekłada się to na wymierne oszczędności miesiąc w miesiąc, które możesz przeznaczyć na swoje drobne przyjemności czy też wyjazd na wakacje dla całej rodziny.
 

Prace termomodernizacyjne to przede wszystkim ocieplenie ścian zewnętrznych i docieplenie innych przegród (stropów, podłóg, dachów), wymiana okien i drzwi, wymiana instalacji grzewczej oraz obecnego źródła ogrzewania. Do termomodernizacji kwalifikują się domy, które do 2014 roku uzyskały pozwolenie na budowę.

Dom w trakcie termomodernizacji

Zdjęcia przed/po termomodernizacji domu Pana Romana (jego historię przedstawiamy poniżej w tym artykule – nie przegap!)

 

Jak mogę skorzystać z programu "Czyste Powietrze" i zainstalować urządzenia poprawiające efektywność energetyczną w moim domu?

Wystarczy, że zgłosisz się do nas a my sprawdzimy, czy Twój budynek się kwalifikuje. Nie musisz martwić się skomplikowanymi procedurami czy obliczeniami. Całość procesu prowadzimy my: począwszy od uzyskania dotacji i skończywszy na wykonaniu prac we współpracy z firmami budowlanymi.

Jakie są kryteria kwalifikacyjne do uczestnictwa w programie i czy istnieje limit dochodowy, który muszę spełnić?

Aby uzyskać 100% dotacji musisz wymienić nieefektywne źródło ciepła na ekologiczne (pompę ciepła). Ponadto dochód na osobę nie może przekraczać 1090 zł. Jeśli jesteś gospodarstwem jednoosobowym dochód na osobę nie może przekraczać 1680 zł.

Jakie rodzaje prac mogą być finansowane w ramach programu, a także czy zakup urządzeń takich jak pompy ciepła czy izolacja termiczna jest uwzględniona?

Wysokość dotacji w Program “Czyste Powietrze”:

  • montaż pompy ciepła do 35 200 zł,
  • modernizacja kotłowni do 20 400 zł
  • montaż instalacji fotowoltaicznej do 15 000 zł,
  • wymianę okien, drzwi oraz bram garażowych do 64 400 zł, 
  • docieplenie ścian, dachu, podłogi do 64 400 zł.

Łączna dotacja do 135 000 zł maksymalnie 100% poniesionych kosztów netto.

Czy mogę skorzystać z programu, jeśli mieszkam w mieszkaniu na wynajem, a nie jestem właścicielem nieruchomości?

Niestety nie ma takiej możliwości.

Jak długo trwa cały proces ubiegania się o dofinansowanie i jakie dokumenty są potrzebne do składania wniosku?

Około miesiąc - w zależności od województwa - na decyzję z funduszu o przyznaniu dotacji. Kiedy tylko uzyskamy decyzję, ruszamy z pracami.

Wszystkimi formalnościami związanymi ze złożeniem wniosku i kontaktami z NFOŚIGW zajmie się firma Hymon. Wypełnimy za ciebie wniosek i wszystkie potrzebne dokumenty, złożymy także w twoim imieniu całość w NFOŚIGW.

Od ciebie będziemy jedynie potrzebować wystąpienia do gminy o wydanie „Zaświadczenia o średniomiesięcznym dochodzie w gospodarstwie domowym”. Takie zaświadczenie jest zupełnie darmowe.

Jakie realnie koszty ja ponoszę?

Dotacje stanowią kwotę netto więc jako właściciel domu realnie płacisz tylko VAT. Jeśli decydujesz się na pełną termomodernizację czyli na dotacje 135 000 zł to twój realny koszt to vat 8% czyli 10 800 zł.

Ponadto konieczne jest wykonanie audytu energetycznego budynku, który wykaże, że przeprowadzone prace sprawią, że budynek będzie oszczędniejszy. Koszt audytu to 1500 zł brutto (1200 zł netto) natomiast ten koszt jest zwracany przez fundusz. Realny koszt wynosi się 300 zł czyli VAT 8%.

Nadal nieprzekonany? Poznaj historię Pana Romana

 

Pan Roman

 

Pan Roman, wraz z żoną i trójką dzieci zamieszkuje w urokliwej miejscowości, w odziedziczonym po rodzicach domu o 30-letniej historii. Pragnąc przekształcić to miejsce w prawdziwy dom marzeń Pan Roman podjął się remontu kuchni, łazienki, pokoi dzieci oraz wymienił przeciekający dach. Niestety, zabrakło mu środków na pełne docieplenie, nową elewację i wymianę okien na nowoczesne, bardziej szczelne.

 

W domu jako źródło ciepła od 20 lat używał starego pieca na ekogroszek. Konieczność częstego dokładania paliwa sprawiała, że Pan Roman (będąc cały dzień w pracy) nie zawsze był w stanie dorzucić do pieca. Dodatkowo pojawiły się obawy o bezpieczeństwo dzieci, ponieważ piec to stałe źródło potencjalnego zagrożenia.
 

W ostatnim roku wysokie koszty ekogroszku (6 ton po 2800 zł za tonę) spowodowały roczny wydatek w wysokości 16 800 zł. W obliczu tych trudności Doradca Techniczny Hymon przeprowadził w domu Pana Romana audyt energetyczny, który wskazał kluczowe obszary poprawy. Zalecono docieplenie domu styropianem o grubości minimum 15 cm i wymianę okien na trzyszybowe nowej generacji.
 

Pan Roman, zarabiając 5400 zł, a żona zajmująca się trójką dzieci i otrzymująca świadczenia 800+, spełnił warunki do najwyższego poziomu dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Doradca Hymon złożył wniosek o dofinansowanie na wymianę pieca na pompę ciepła powietrze-woda o podwyższonej efektywności energetycznej, modernizację kotłowni, wymianę okien, docieplenie ścian zewnętrznych oraz dachową instalację fotowoltaiczną.
 

Po miesiącu czekania Pan Roman otrzymał pozytywną decyzję o dotacji z wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

W ciągu 3 miesięcy od daty przyznania dotacji wszystkie prace związane z wymianą źródła ciepła, okien i dociepleniem ścian oraz modernizacją kotłowni zostały zrealizowane. Łączny koszt wykonanych u Pana Romana prac remontowych wyniósł 129 000 zł brutto. 

Pan Roman z własnej kieszeni zapłacił 10 320 zł a dotacja wyniosła 118 680 zł.

 

Dzięki zrealizowanym pracom Pan Roman teraz spokojnie wychodzi do pracy nie martwiąc się o to, czy małżonka zdąży dołożyć ekogroszku do pieca.
 

Instalacja fotowoltaiczna pozwala mu także unikać obaw związanych z wysokością rachunków za energię, ponieważ całe zapotrzebowanie na energię jest zaspokajane przez instalację fotowoltaiczną.
 

Decyzja należy do Ciebie

Od 2018 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansował około 750 tysięcy podobnych remontów, przyczyniając się do poprawy warunków życia wielu rodzin, w tym m.in. Pana Romana.

Pytanie, co teraz zrobisz?
 

Przeczytałeś ten długi artykuł aż do tego momentu i tak po prostu zamkniesz stronę?
 

A może dasz sobie szansę i umówisz się na bezpłatną rozmowę z konsultantem Hymon i sprawdzisz, na czym stoisz?

Umów się na bezpłatną rozmowę z konsultantem Hymon. Przeliczymy wartość dofinansowania, które możemy dla Ciebie uzyskać oraz przeprowadzimy audyt energetyczny Twojego domu.

Pomoc w przygotowaniu dokumentacji i złożeniu wniosku jest całkowicie darmowa, więc nic nie ryzykujesz!

To proste. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer: 884 005 432.

Więcej informacji znajdziesz też na naszej stronie internetowej: hymon.pl.

materiał partnera