sobota, 2 grudnia 2023 00:32
Reklama
Reklama

Zabezpiecz mienie - kilka rad dla działkowców od gostynińskich dzielnicowych

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie odwiedzają właścicieli ogródków działkowych, gdzie w trakcie rozmów przypominają kilka podstawowych zasad, które pozwolą uchronić się przed kradzieżą lub kradzieżą z włamaniem. Podstawą jest odpowiednie zabezpieczenie lub niepozostawianie przedmiotów wartościowych na terenie posesji. Zwróćmy też uwagę na osoby nieznajome przebywające w rejonie naszych domów. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznajomych.
  • Źródło: KPP Gostynin
Zabezpiecz mienie - kilka rad dla działkowców od gostynińskich dzielnicowych

Jesień to czas, kiedy właściciele ogródków działkowych przeprowadzają ostatnie w roku prace porządkowe na terenie swoich działek. Warto przy tej okazji pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia przed wizytą "nieproszonych gości”, którzy właśnie w tym okresie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy.

Przypominamy kilka prostych zasad, które pomogą zabezpieczyć działkę przed kradzieżą:

  • Podczas nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.
  • Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w budynkach.
  • Warto sfotografować posiadane urządzenia, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – trwale oznaczmy np. swoimi inicjałami albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).
  • Uważajmy na osoby, które  kręcą się bez celu w pobliżu naszej działki. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą, a spostrzeżenia mogą być przydatne policjantom, gdyby doszło do włamania.
  • Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.
  • Rozważmy zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia, np. okiennice, system alarmowy. Warto zamontować czujki zasilane bateriami, które po wykryciu ruchu w zasięgu ich działania, uruchomią oświetlenie lub sygnał dźwiękowy.
  • O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego, nie sprzątajmy, nie przestawiajmy żadnych przedmiotów, żeby nie zatrzeć śladów włamywacza. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

Mundurowi apelują o to, aby po opuszczeniu domu, ogródka, altanki  zawsze upewnić się czy drzwi zostały zamknięte, a narzędzia dobrze zabezpieczone. Tych, z których nie będziemy korzystać przez dłuższy czas, nie pozostawiajmy bez nadzoru. Pamiętajmy o tym, że okazja czyni złodzieja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Działkowicz 01.10.2023 12:15
To może jeszcze niech poinformują jak radzić sobie z agresywnymi psami na ROD Bratoszewo, bo jakoś ,,prezes" sobie nie daje rady. Czy ma się stać tragedia żeby ktoś zareagował?

zachmurzenie duże

Temperatura: -2°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama