sobota, 18 maja 2024 12:00

Będzie nowe świadczenie. Kto dostanie 700, a kto 3500 złotych?

Od stycznia dorosłe osoby z niepełnosprawnościami będą mogły liczyć na tzw. świadczenie wspierające. Jego wysokość będzie różna. Od czego to zależy? Właśnie poznaliśmy kryteria.

„Nowe rozwiązanie, czyli świadczenie wspierające, będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Będzie wynosiło od 50 do 200 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. 

Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych” – informuje Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Opiekunowie będą mogli pójść do pracy

Mówimy o około pół miliona osób uprawnionych do otrzymania tych pieniędzy. Państwo przeznaczy na to 3,5 mld zł. Przepisy wejdą w życie od stycznia 2024 roku. Ich celem jest umożliwienie podejmowania pracy przez opiekunów osób niepełnosprawnych. 

W skrócie: świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością powyżej 18. roku życia. Opiekun takiej osoby zyska możliwość np. powrotu do pracy.

Od 700 do 3500 złotych

Świadczenia będą wynosiły od około 700 do 3500 zł. Kwota dla konkretnej osoby będzie uzależniona od jej sytuacji. Aż do teraz nie było wiadomo, jakimi kryteriami będzie kierował się ZUS. Bo to właśnie on ma obsługiwać finansowo ten program.

Sytuacja każdej osoby, która będzie starała się o pieniądze, będzie oceniana i punktowana. Maksymalnie można zdobyć 100 punktów. Im ich więcej, tym wyższa przyznana kwota. Podstawą wyliczeń będzie wysokość renty socjalnej, która wynosi 1588,44 zł.

Sześć progów

Wysokość świadczenia jest uzależniona od tego, w którym progu znajdzie się oceniana osoba. A takich progów – zgodnie z przedstawionym właśnie projektem – jest 6.

 • 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów.
 • 180 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 90 do 94 punktów,
 • 120 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia na poziomie od 85 do 89 punktów,
 • 80 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia na poziomie od 80 do 84 punktów,
 • 60 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia na poziomie od 75 do 79 punktów,
 • 40 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia na poziomie od 70 do 74 punktów.

Kryteria

Co do kryteriów, to pod uwagę będą brane następujące czynniki:

 • zdolność osoby do świadomego i samodzielnego zainicjowania wykonania czynności;
 • zdolność do celowego, efektywnego i bezpiecznego wykonywania czynności w standardowym czasie, uwzględniając wiek osoby zainteresowanej;
 • zdolność do kontrolowania wykonywania czynności od początku do końca;
 • konieczność wsparcia przez inną osobę lub technologię wspomagającą;
 • okoliczności związane z niepełnosprawnością.

Jeżeli jednak mówimy o samej potrzebie wsparcia, to tych zagadnień jest znacznie więcej. Na liście znalazły się takie czynniki jak:

 • samodzielna zmiana pozycji ciała,
 • samodzielne poruszanie się w znanym sobie lub nieznanym środowisku,
 • przemieszczanie się środkami transportu,
 • samodzielne mycie się,
 • samodzielne jedzenie i picie,
 • załatwianie spraw urzędowych.

Terminy

Program jest podzielny na etapy:

 • od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie będzie dostępne dla osób z punktami od 87 do 100;
 • od 1 stycznia 2025 r. – od 78 do 86 pkt;
 • od 1 stycznia 2026 r. – od 70 do 77 pkt.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 16 km/h

Ogłoszenia
Piękne działki w zamkniętym kompleksie Piękne działki w zamkniętym kompleksie Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej, znajdujące się na terenie zamkniętego kompleksu. Teren działek porośnięty drzewkami sosnowymi ( samosiejkami). Atrakcyjne usytuowanie, przy lesie oraz w sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób poszukujących ciszy, zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu, do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową. Media ( światłowód, prąd i wodociąg w granicy kompleksu). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Do najbliższego jeziora (jezioro Lucieńskie ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4 km. Odległość od Gostynina ok. 9 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 100 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena: 55 zł/m2 do negocjacji. Posiadamy działki o różnych powierzchniach od 950m/2 do 1439m/2. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama