poniedziałek, 24 czerwca 2024 15:08
Reklama

Honorowi dawcy krwi tracą ważną ulgę. Uderzy ich to po kieszeni

Z listy ulg przysługujących honorowym dawcom krwi wyleci jedna pozycja. Czy zniechęci to osoby, które rozważały wejście do świata krwiodawców?

Dodatkowe przywileje dla honorowych dawców krwi wprowadziła ustawa covidowa. Należał im się dodatkowy dzień wolny po pobraniu krwi oraz 33-procentowa zniżka na przejazdy pociągami PKP. Żeby jednak mieć do niej prawo, trzeba było oddać krew przynajmniej trzy razy.

Miało to zachęcać do oddawania krwi w trakcie pandemii COVID-19. Powód był oczywisty: w tym czasie odczuwalnie spadła liczba osób zgłaszających się do stacji krwiodawstwa. 

Dlaczego zniknęła zniżka na bilety kolejowe?

Niebawem się to zmieni. Krwiodawcy stracą niestety możliwość tańszego podróżowanie koleją. Dlaczego?

Otóż – przypomnijmy – 1 lipca 2023 r. został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Ministerstwo Zdrowia przestało wydawać zaświadczenia uprawniające do tańszych podróży kolejami. Ważne pozostaną tylko dokumenty – jak podał serwis next.gazeta.pl – które zostały wydane do 30 czerwca 2023 r.  

Takie zaświadczenie jest ważne tylko 6 miesięcy. Oznacza to, że i ono niebawem straci ważność. W praktyce honorowi dawcy krwi będą mogli skorzystać ze zniżki na przejazdy pociągami PKP tylko do 31 grudnia 2023 r. W przyszłym roku będą płacili tyle, co pozostali pasażerowie.

Jakie uprawnienia przysługują krwiodawcom?

Jak czytamy na stronie gov.pl, osobie, która bezpłatnie oddała krew i została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje:

  • tytuł Honorowego Dawcy Krwi,
  • zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego,
  • zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
  • posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4500 kalorii,
  • dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje – oprócz wymienionych uprawnień – ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
  • możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.

Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi, i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi, oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi, przysługuje tytuł i odznaka Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Z tego zaś wynikają kolejne przywileje:

  • uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
  • bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kalert 17.11.2023 11:42
Poczytajcie mędrcy ile kasy państwo zarabia na krwi,pozostałym ochłap,tyle w temacie.

Kalert 16.11.2023 20:09
Jaki posiłek,najgorsze z najgorszych-czekolady.leki też państwo zabrało,więc bardzo dziękuję-przestałem oddawać krew ok.15 lat temu i nigdy więcej nie oddam.

.... 16.11.2023 22:04
jaki ty żałosny jesteś

Kalert 17.11.2023 11:39
Nie bardziej niż ty.

Wiesz co 16.11.2023 22:18
"Człowiek mądry kieruje się dobrem - głupiec zaś zyskiem "- Honorowi dawcy nie oddają krwi dla czekolad czy zysków - nie wiesz czym jest honor.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama