środa, 28 lutego 2024 04:55
Reklama
News will be here

Nie płacisz alimentów? Możesz na długo stracić prawo jazdy

Jak zmusić alimenciarza, żeby wywiązywał się ze swojego obowiązku wobec dziecka? Można mu zatrzymać prawo jazdy. Ta metoda sprawia, że wiele osób szybko sięga do kieszeni.

Na koniec listopada 2023 r. – według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor – alimentów nie płaciło 289 tys. osób. Z tego 96 proc. to ojcowie. 

Miliardowe długi

W ciągu roku ich liczba wzrosła o 9957 dłużników, a kwota zaległości alimentacyjnych o 1,6 mld zł. I sięgnęła prawie 15 mld zł. Średnio na dłużnika alimentacyjnego przypada obecnie 51 845 zł.

– Do BIG trafiają głównie osoby zgłaszane przez gminy za to, że w wypłacie świadczenia na dziecko wyręczył je Fundusz Alimentacyjny wyjaśnia Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

I dodaje: – Ale nie każdy rodzic dziecka pozbawionego alimentów może z tego Funduszu skorzystać. Dostęp do pomocy państwa ogranicza próg dochodowy. Gdyby nie to, w rejestrach BIG byłoby widać pełną skalę tego ponurego zjawiska.

Zaległości alimenciarzy z podziałem na województwa:

Kiedy dłużnik traci prawo jazdy?

W tej sytuacji trzeba znaleźć sposób na zmuszenie dłużnika do uregulowania swoich alimentacyjnych zobowiązań. Skoro nie skutkują apele o dobru dziecka, to może zadziała inna metoda – zatrzymanie prawa jazdy.

Jak przypomniała Interia, została ona opisana w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów z 2007 roku. Co z niej wynika?

Że można to zrobić, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy alimenciarz nie płacił co miesiąc przynajmniej 50 proc. zasądzonych alimentów.

Tak samo można postąpić, jeśli odmawia on złożenia oświadczenia majątkowego, przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, zarejestrowania się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i nie chce podjąć proponowanej mu pracy.

Albo z urzędu, albo wniosek do urzędu

Ta metoda jest uruchamiana automatycznie, kiedy osobie uprawnionej do alimentów zaczyna je płacić państwo, czyli fundusz alimentacyjny.

W pozostałych przypadkach trzeba złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Do niego należy dołączyć orzeczenie sądu o przyznaniu alimentów i zaświadczenie o bezskutecznym postępowaniu komorniczym.

Dopiero wtedy ruszy urzędnicza procedura. Jeżeli dłużnik odmówi współpracy, zostanie uznany za uchylającego się od spłacania swoich zobowiązań.

I jeśli nie odwoła się od tej decyzji, to do starosty trafi wniosek o zatrzymanie prawa jazdy. Podkreślmy zatrzymania, a nie odebrania mu uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Tylko pod tymi warunkami

Żeby je odzyskać, dłużnik alimentacyjny musi spełnić dwa warunki. 

Po pierwsze, dopełnić wymaganych prawem formalności, m.in. zarejestrować się w urzędzie pracy i złożyć oświadczenie majątkowe. 

Po drugie, przez co najmniej 6 miesięcy musi regularnie płacić alimenty nie niższe niż 50 proc. kwoty ustalonej przez sąd.

Jeżeli te warunki zostaną spełnione, to kierowca może odzyskać prawo jazdy i nie musi ponownie zdawać egzaminu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sąsiad 06.02.2024 15:42
Zlikwidować fundusz alimentacyjny. Pracują na to wszyscy legalnie zatrudnieni.

Takitam 06.02.2024 13:55
Zabranie prawa jazdy to nie metoda na uzyskanie zaległych alimentów ale odebranie możliwości zarabiania nba te alimenty, to wręcz znęcanie się nad alimenciarzem - czy to ma sens ?

słabe opady deszczu

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama