środa, 28 lutego 2024 04:39
Reklama
News will be here

W Polsce zakażą sprzedaży e-papierosów? Resort zdrowia jest na tak

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie zmian w prawie dotyczącym jednorazowych papierosów elektronicznych. Niewykluczone, że wkrótce już ich nie kupimy.

Ma to ograniczyć dostęp do tych produktów, szczególnie wśród młodzieży. 

Alarmujące dane

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych ujawnił, że w 2023 roku w Polsce sprzedaż jednorazowych e-papierosów, w tym wariantów smakowych, osiągnęła niemal sto milionów sztuk. To aż trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Niestety e-papierosy jednorazowego użytku, które zawierają ekwiwalent 3 zwykłych papierosów, stają się coraz popularniejsze.

Wojciech Konieczny, wiceszef Ministerstwa Zdrowia, w rozmowie z Radiem ZET opowiedział się za wprowadzeniem całkowitego zakazu sprzedaży tych wyrobów. W planach jest również wycofanie automatów z e-papierosami, które nie są w stanie weryfikować wieku kupujących.

Na zmiany trzeba poczekać

Ostateczne decyzje dotyczące zmian w przepisach i wprowadzenie zakazu zostaną – jak zapowiedział Radiu Zet wiceminister – określone w ciągu najbliższych 6 miesięcy, po przygotowaniu oficjalnego stanowiska rządu. Bardzo ważne będzie uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na takie działania.

W Polsce po papierosy sięga około 8 mln osób. Najczęściej palą osoby w wieku 40-49 lat. 

Badania American Heart Association wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60 proc., a udarów i zawałów aż o 71 proc. w porównaniu do osób niepalących.

Energetyków już zakazali 

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2024 roku zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące sprzedaży napojów energetycznych, zawierających taurynę i kofeinę w ilościach przekraczających 150 mg/l, osobom poniżej 18 roku życia. 

Za sprzedanie napoju energetycznego osobie niepełnoletniej grozi grzywna w wysokości do 2 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Robert 07.02.2024 13:58
Niech unia zakaze oddychać jeszcze

słabe opady deszczu

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama