niedziela, 14 kwietnia 2024 20:13

161. rocznica bitwy Powstania Styczniowego

Przy pomniku bohaterów Powstania Styczniowego w Gaśnem, w miejscu, gdzie pochowano 49 Powstańców, odbyły się we wtorek, 12 marca obchody upamiętniające 161. rocznicę bitwy Powstania Styczniowego. Na uroczystość przybyły delegacje przedstawicieli samorządowych, instytucji, szkół, organizacji, poczty sztandarowe, harcerze aby w ten sposób uczcić pamięć poległych.

Wójt Gminy Gostynin Pan Edmund Zieliński, Zastępca Burmistrza Miasta Gostynina Pani Halina Fijałkowska oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Pan Jacek Liziniewicz wygłosili przemówienia, podkreślając znaczenie pamięci narodowej i bohaterskiego dziedzictwa. W trakcie ceremonii wspólnie z ks. Krzysztofem Jończykiem odmówiono modlitwę za poległych bohaterów, a przy pomniku złożono wieńce oraz zapalono znicze. 

12 marca to także 6. rocznica nadania imienia Szkole Podstawowej w Zwoleniu. To właśnie Powstańców Styczniowych wybrano na  patrona szkoły. Z tej okazji uczniowie przygotowali oprawę muzyczną obchodów, oddając w ten sposób hołd poległym bohaterom. 

Uroczystość była wyrazem pamięci i szacunku dla tych, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Niech ich bohaterska postawa zawsze będzie dla nas inspiracją do działania na rzecz wartości, za które walczyli.

Obchody 161. rocznicy bitwy Powstania Styczniowego w Gaśnem nie tylko uhonorowały pamięć bohaterów, lecz także zjednoczyły społeczność w duchu patriotyzmu i szacunku dla naszej historii narodowej. Po uroczystej ceremonii na miejscu bitwy w Gaśnem, odbyła się druga część wydarzenia, która zgromadziła społeczność lokalną oraz przybyłych gości w atmosferze wspólnoty i patriotyzmu. Podczas ogniska, wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, oddając hołd bohaterom narodowym a płonący ogień i rozbrzmiewający w powietrzu śpiew tworzyły niesamowitą atmosferę jedności.

Wszyscy zgromadzeni mieli okazję delektować się smakiem słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gaśnem oraz Koło Aktywne Kobiety w Zwoleniu.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jtychon 14.03.2024 07:55
Mam zdjecie stryja przy starej kapliczce upamiętniającej Powstanie Styczniowe właśnie w Gaśnym - zdjęcie może mieć zdrowo ponad 100 lat

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama