niedziela, 14 kwietnia 2024 20:13

W Polsce będzie można zobaczyć zorzę polarną. I to jest zła wiadomość

Polscy naukowcy biją na alarm. Nie chodzi o samą zorzę, ale o powodującą ją burzę geomagnetyczną.

Zorza jest domeną dalekiej północy, ale można ją zauważyć też w Polsce. Zwłaszcza wiosną udaje się zaobserwować barwne zjawisko na nocnym niebie.

Zorza made in Poland

Szczerze powiem, że ta zorza, którą mogliśmy obserwować wieczorem 27 lutego, była wyjątkowo intensywna. Nawet gołym okiem można było dostrzec charakterystyczne dla niej kolory. Na naszym niebie zazwyczaj nie widać, że mamy do czynienia z zorzą. Dopiero, gdy zrobimy zdjęcie, jest to oczywiste. Mieliśmy naprawdę dużo szczęścia. Mamy sygnały, że nawet ludzie pod Poznaniem mogli podziwiać to zjawisko. To był naprawdę wyjątkowy pokaz – mówiła Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Maszewska, astronom z gdańskiego Hevelianum.

Jako że zorze są zjawiskami spowodowanymi aktywnością słoneczną, to w momentach, gdy aktywność Słońca jest większa, pojawiają się wyrzuty materii na powierzchni gwiazdy. Te cząstki docierają do Ziemi i zostają przechwytywane przez ziemskie pole magnetyczne, gdzie wchodzą w reakcję z górnymi warstwami atmosfery. 

To z kolei wzbudza znajdujące się tam cząstki i powoduje jonizację i świecenie. 

Słońce wkracza w fazę maksimum swojej aktywności, dlatego widujemy zorze polarne w Polsce. W kolejnych miesiącach, jeśli pogoda będzie ładna, będziemy widzieć ją często – dodał dr Kamil Deresz, astrofizyk z Planetarium CNK.

Alert naukowców

Teraz polscy naukowcy wydali alert i ma to związek z zorzą. Nie do końca z nią samą, ale ze zjawiskiem, które je wywoła. Centrum Badań Kosmicznych PAN ostrzega przed burzą geomagnetyczną, która osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali.

„Mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi. Możliwe problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Zorze polarne mogą wystąpić na całym obszarze Polski” – czytamy z komunikacie CBK PAN.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama