niedziela, 14 kwietnia 2024 19:38

Sweter i jeansy do kosza. Czekają nas poważne zmiany w segregacji śmieci

W 2025 roku dojdzie nam kolejna frakcja w sortowaniu odpadów. To tekstylia. Ale nie tylko. Nowe wejdzie także na budowy.

Na razie wszystko zostaje po staremu, czyli dzielimy śmieci tak, jak się do tego przyzwyczailiśmy. Na papier, szkło, plastik i metal, bio, odpady komunalne (zmieszane). 

Są też gminy, w których osobno wyrzuca się popiół. W 2025 roku dojdzie jeszcze jedna frakcja.

Ubrania do kosza

Obecnie, jeśli ktoś chce wyrzucić tekstylia – ubrania czy szmaty – to wrzuca je do odpadów zmieszanych. W przyszłym roku to się zmieni.

„Do 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie mają ustanowić osobny system zbierania tekstyliów i odpadów niebezpiecznych z gospodarstw domowych” – serwis prawo.pl informuje o zmianach w unijnych przepisach dotyczących segregacji śmieci.

To przepis ustanowiony jeszcze w 2018 roku, ale wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy.

Zbieraniem tekstyliów ma się zająć gmina. To oznacza, że samorządy muszą zmienić, rozbudować swój system Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zgodnie z przepisami gmina będzie mogła zbierać także takie śmieci metodą „door to door”, czy też wystawiać pojemniki na odzież.

Zmiany na budowie 

To jednak nie wszystko, bo 1 stycznia 2025 r. zmiany dotkną również branżę budowlaną. Dotyczy to zarówno deweloperów, jak i ekipy remontowe. Budowa domu czy bloku to zawsze „fabryka śmieci”. 

„Takie odpady będą zbierane z podziałem na 6 frakcji: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne i materiały ceramiczne oraz kamienie). Inwestorzy będą mogli prowadzić selektywną zbiórkę takich odpadów budowlano-remontowych samodzielnie albo zlecić to profesjonalnej firmie zewnętrznej i pokryć koszty” – informuje Portal Samorządowy.

Co do osób prywatnych, to będą musiały, tak jak obecnie, na własny koszt zamawiać kontener na odpady budowlane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama