sobota, 22 czerwca 2024 20:45
Reklama

Rewolucja w lekach. W życie wchodzą właśnie nowe zasady ich dawkowania

Od 8 maja lekarze będą musieli korzystać z dawkomatu – aplikacji przeliczającej tradycyjne jednostki leków, takie jak tabletki czy krople, na mililitry.

Ta zmiana może być szczególnie dezorientująca dla pacjentów, którzy na dobre przyzwyczaili się do dotychczasowych sposobów dawkowania.

Jednym z takich przykładów jest dawkowanie insuliny. Według nowych zasad zamiast podawać sobie 18 jednostek insuliny, pacjenci będą musieli odmierzać 0,02 mililitra leku. 

Podobny problem dotyczy pacjentów z jaskrą, którzy zamiast dwóch kropli leku do oka będą musieli odmierzyć 0,04 mililitra. 

Lekarze ostrzegają

Dlatego w swoim piśmie do Ministerstwa Zdrowia lekarze Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zaalarmowali, że nowe szablony dawkowania mogą wprowadzić chaos. Lekarze obawiają się zwłaszcza tego, że nowe przepisy zdezorientują pacjentów na tyle, że w dawkowaniu leków wystąpią liczne błędy, co już może być niebezpieczne.

Ministerstwo uspokaja

Resort zdrowia uspokaja i zapewnia, że w odpowiednim dawkowaniu leków lekarzy i pacjentów będą wspierać farmaceuci. 

Ponadto ministerstwo podkreśliło, że nowe zasady są zgodne z informatycznym systemem odpowiedzialnym za precyzyjne wyliczanie dawek leków na receptach rocznych. 

Mimo wszystko lekarze apelują o przesunięcie terminu albo odstąpienie od tak radykalnych zmian oraz pozostawienie obecnych szablonów dawkowania leków. Po to, żeby zapobiec pomyłkom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pochmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 20 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama