sobota, 22 czerwca 2024 21:18
Reklama

Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy. Znamy kwotę

W lipcu zostanie podniesiona wysokość zasiłku pogrzebowego. Ministerstwo Rodziny ujawnia, jaką przewiduje kwotę.

Zasiłek pogrzebowy to pieniądze, jakie otrzymuje rodzina zmarłej osoby. Wypłaca je ZUS a świadczenie przysługuje tylko w wypadku gdy zmarły był ubezpieczony. Problem w tym, że nie są to wielkie pieniądze.

4 tys. zł i nie starcza

Biorąc pod uwagę, że zorganizowanie pochówku wynosi obecnie w Polsce przynajmniej 6 – 10 tys. złotych, to 4 tys. złotych, jakie wypłaca ZUS to nie jest dużo. Kiedyś było inaczej. Jeszcze do marca 2011 r. takie świadczenie było pochodną przeciętnej w kraju pensji. Wówczas było to ponad 6 tys. złotych, ale zmieniły się przepisy i świadczenie zostało obniżone do 4 tys. złotych.

Przez lata kolejne rządy nic z tym nie zrobiły. Wszystko drożało, a zasiłek pozostawał na tym samym poziomie. Mimo że o zmiany apelowali co rusz posłowie różnych partii i sama branża pogrzebowa, a także związki zawodowe. Te ostatnie wyliczały nawet, że w obecnej sytuacji świadczenie powinno wynosić kilkanaście tysięcy złotych.

Będzie podwyżka

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W niej właśnie wskazano, ile wyniesie zasiłek. Ma to być 7000 złotych. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca.

Zgodnie z przedstawionym dokumentem będzie to kosztowało budżet państwa (w skali 2025 roku) 890 mln zł.

Nowelizacja przewiduje także podwyżkę zasiłku dla osób, które nie korzystają z ZUS-u. Mowa o służbach mundurowych i rolnikach.

Będzie waloryzacja

To nie wszystko, bo o ile do tej pory wysokość zasiłku stała w miejscu, o tyle teraz ma być co roku waloryzowana o wskaźnik inflacji.

I jeszcze jedno. Zasiłek pogrzebowy będzie przysługiwał w wysokości obowiązującej w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama