Reklama

Butelki tylko z nakrętkami. Innych nie kupimy. Nowe przepisy już obowiązują

1 lipca 2024 roku w życie wszedł obowiązek przytwierdzania zakrętek do plastikowych butelek. Budzi on skrajne emocje. Tyle że napojów w innych butelkach już nie kupimy.

Kto wymyślił te nakrętki przymocowane do butelek? Denerwujemy się, pijąc np. wodę, bo zakłóca nam to nasz komfort. Najbardziej dostaje się ich producentom. Niesłusznie.

Ten obowiązek – wyjaśnijmy od razu – narzucają im przepisy Unii Europejskiej. W założeniu mają pomóc w odzyskiwaniu plastiku z nakrętek i poddanie go recyklingowi. 

Nowe przepisy unijne nie podobają się wielu kupującym napoje w sklepach. W sieci można nawet znaleźć porady, jak szybko i skutecznie usunąć korek. 

Najbardziej ekologiczne rozwiązanie

Tymczasem przymocowanie nakrętek do opakowań jest ekologicznie uzasadnione. Przypomniało o tym kilka dni przed wejściem w życie tego przepisu Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). 

– To najbardziej ekologiczne rozwiązanie – podkreśliła podczas konferencji prasowej Anita Sowińska, wiceszefowa resortu. 

Co spowodowało, że taki przepis w ogóle powstał? Przede wszystkim to, że o ile same butelki znajdowały nowe życie, to nakrętki na nich już niekoniecznie. Walały się wszędzie, co każdy z nas mógł zobaczyć choćby na ulicy czy w parku. 

Jak wyjaśniła Sowińska, przytwierdzenie ich do butelek zapewnia, że nie zgubią się w trakcie recyklingu. A obecna technologia pozwala już przetwarzać butelki razem z nakrętkami. O ile wcześniej się nie zgubią.

Teraz trzeba nauczyć tego ludzi

Dla ochrony środowiska lepsze jest przytwierdzanie nakrętek do butelek niż ich zbiórka – potwierdza w rozmowie z prawo.pl branża odpadowa.

Zbiórki – w ich ocenie – były pożyteczne kilkanaście lat temu, gdy Polacy wyrzucali zakręcone opakowania, przez co śmieciarki woziły puste powietrze. 

– Dlatego teraz trzeba uczyć społeczeństwo, żeby do kosza trafiało opakowanie razem z nakrętką. Nie oddzielajmy z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Dzięki nim więcej odpadów trafi do recyklingu – zachęca Piotr Szewczyk, prezes Rady RIPOK.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Lewy 02.07.2024 11:14
Siebie państwo uczy a nie Polaków wymysły za wymysłem.ludzie wiedzą co czynić

zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ogłoszenia
Bezpieczne Pożyczki Hipoteczne Dla Firm i Rolników Bez Bik Szybka Wypłata Bezpieczne Pożyczki Hipoteczne Dla Firm i Rolników Bez Bik Szybka Wypłata Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: • zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) • najniższy koszt umowy od 28% rocznie • najszybszy czas realizacji i wypłaty • pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy • elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty • jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” • żadnych ukrytych kosztów • szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: • Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości • Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości • Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej • Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych • Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania • Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną • Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://bloghipoteczny24.pl/
Dom z bezpośrednim dostępem do jeziora Białe Dom z bezpośrednim dostępem do jeziora Białe Tel. 665 424 109, 515 955 229. Posiadamy do sprzedaży dom w zabudowie bliźniaczej (połowa) o pow. ok. 90 m/2, w tym dodatkowo ok 30 m tarasu. Budynek składa się z parteru oraz użytkowego poddasza. Na parterze znajduje się przestronny salon z wyjściem na taras, aneks kuchenny i łazienka oraz schody prowadzące na piętro, na którym znajdują się dwie piękne sypialnie. Z jednej sypialni wyjście na balkon. Nieruchomość wyposażona w media: prąd, szambo i woda z własnego ujęcia ( jest możliwość przyłącza wody z wodociągu gminnego). Pięknie zagospodarowana działka o pow. ok 1000 m/2 z licznym nasadzeniem oraz garażem typu blaszak. Nieruchomość wyposażona w system alarmowy oraz usytuowana na terenie zamkniętego kompleksu. Okolica bardzo malownicza, położona wśród rezerwatów przyrody. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Odległość prezentowanej działki od najpiękniejszego i najczystszego ( I klasa czystości wody ) jeziora - Białe ok. 120 m. Jezioro Białe jest najgłębszym jeziorem na pojezierzu gostynińskim i jednym z większych (152 ha). Odległość z Płocka ok. 25 km, z Warszawy ok. 100 km, z Gostynina ok. 8 km Cena 659 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama