Do interwencji doszło około godziny 22:20 na ulicy Legionów Polskich w Gostyninie. Funkcjonariusze z ogniwa patrolowo-interwencyjnego zwrócili uwagę na pojazd marki ford transit z nieoświetloną tablicą rejestracyjną, co było przyczyną zatrzymania do kontroli drogowej. Podczas badania alkomatem okazało się, że 48-letni mieszkaniec Gostynina był nietrzeźwy. Mężczyzna wydmuchał 0,58 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza, co odpowiada ponad 1,2 promila alkoholu we krwi.
Kierowca tłumaczył swoje zachowanie zakupem kwiatów dla żony. Zatrzymany został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie. O jego dalszym losie zdecyduje Sąd Rejonowy w Gostyninie. Postępowanie karne prowadzone będzie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z Kodeksu Karnego. Zgodnie z art. 178a §1 KK prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Stan nietrzeźwości stwierdza się, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg w 1 dm3. Za to przestępstwo grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres nie krótszy niż trzy lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5000 złotych.
Przypominamy, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu znacząco obniża zdolności psychomotoryczne kierowcy, opóźnia reakcje i zaburza ocenę sytuacji na drodze, co zwiększa ryzyko wypadków i poważnych obrażeń. Kolejny przykład z Gostynina pokazuje, że rutynowa kontrola stanu technicznego i oświetlenia pojazdu może ujawnić znacznie poważniejsze naruszenia prawa. Sprawa trafi do sądu, gdzie zostanie rozstrzygnięta zgodnie z obowiązującymi przepisami. Policja przypomina o konsekwencjach prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu oraz apeluje o odpowiedzialne zachowanie na drodze.

























































Napisz komentarz
Komentarze