Centralnym punktem obchodów było miejsce spoczynku Aleksandra Toporskiego, którego pamięć oddano w atmosferze skupienia i szacunku. Wspólne przybycie władz lokalnych, nauczycieli i młodzieży podkreśliło charakter wydarzenia jako aktu pamięci i wychowania patriotycznego.
Aleksander Toporski zasłużył się jako naczelnik Powstania Styczniowego na poziomie powiatu kutnowskiego oraz jako prezes Trybunału Rewolucyjnego Miasta Kutna. To postać lokalnie ważna, symbol odwagi i zaangażowania w walkę o niepodległość, której biografia i zasługi zostały przypomniane podczas ceremonii.
Wójt Gminy Tomasz Szczęsny w swoim wystąpieniu mówił o odwadze i poświęceniu przodków oraz o konieczności przekazywania pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom.
Powstanie Styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku, było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym w XIX wieku. Pomimo militarnej klęski, oddziaływanie powstania na świadomość narodową i kształtowanie postaw patriotycznych było trwałe.



















































Napisz komentarz
Komentarze