piątek, 1 grudnia 2023 23:49
Reklama
Reklama

Jak nie zagłosować w referendum? Instrukcja PKW

Państwowa Komisja Wyborcza opracowała zasady na wybory 15 października. Wyjaśnia, co zrobić, gdy ktoś chce wybrać parlament, ale nie chce brać udziału w referendum.

15 października wybierzemy nie tylko Sejm i Senat, ale możemy także wziąć udział w referendum. Władza chce poznać odpowiedzi Polaków na 4 pytania. 

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Frekwencja jest ważna

„Pytania referendalne opierają się na wprowadzających w błąd stwierdzeniach. Referendum ma charakter plebiscytu wyraźnie sprzyjającego jednej opcji politycznej. To prowadzi do wypaczenia samej istoty referendum jako ważnej instytucji demokratycznej. Tym bardziej wyborcy powinni mieć zagwarantowane – nie tylko teoretyczne – prawo, ale realną możliwość odmowy wzięcia w nim udziału” – to fragment listu kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, które domagały się od Państwowej Komisji Wyborczej konkretnych wytycznych na referendum.

Chodzi o to, że referendum jest wiążące, jeżeli weźmie w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania. Frekwencja jest zatem ważna i liczy się do niej każdy, kto weźmie kartę do głosowania i pustą wrzuci do urny.

Jak zatem skutecznie nie wziąć udziału w referendum? Gdyby odbywało się bez połączenia z wyborami parlamentarnymi, sprawa byłaby prosta. W tym przypadku jednak jest inaczej.

Instrukcja PKW

PKW właśnie wyjaśniła, co należy zrobić. Zgodnie z tymi wytycznymi wyborca może otrzymać po jednej karcie do głosowania w wyborach do Sejmu, wyborach do Senatu i w referendum.

Można odmówić przyjęcia jednej lub dwóch kart. Wówczas członek komisji musi odnotować  ten fakt w spisie wyborców. W odpowiedniej rubryce musi wpisać:
„bez Sejmu”,
„bez Senatu”,
„bez referendum”,
„bez Sejmu i bez referendum”,
„bez Senatu i bez referendum”,
„bez Sejmu i bez Senatu.

W zależności od decyzji wyborcy.

To nie koniec, bo jeżeli ktoś wcześniej nie wziął karty, ale potem uzna, że jednak zagłosuje, to może wrócić do lokalu wyborczego nawet po kilku godzinach. I będzie mógł zagłosować. Komisja ma obowiązek wydać mu kartę, której wcześniej nie przyjął.

To także trzeba odnotować w dokumentacji.

Jeżeli jednak ktoś już weźmie kartę, odejdzie od stolika komisji, po chwili wróci i oświadczy, że chce formularz oddać, to nie ma już takiej możliwości. Komisja nie może przyjąć karty.

Nie trzeba jednak niechcianej kary wypełnić i nie trzeba jej wrzucić do urny. Komisja także tej karty nie wrzuci. Nie uwzględnia się takiej karty w obliczeniach.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
.... 27.09.2023 12:03
czyli będą przekręty bo wątpię aby ktoś się namyślił i poszedł ponownie zagłosować - a jak nie sprawdzi to ponownie zagłosują za niego "aparatczycy" w komisjach

zachmurzenie duże

Temperatura: -2°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama