piątek, 1 grudnia 2023 23:32
Reklama
Reklama

Uczniowie śpiewają o szczepieniach przeciw HPV

Uczniowie szkół podstawowych w ramach konkursu „Zdrowy małolata na lata” napisali piosenki i nakręcili teledyski o profilaktyce zakażeń HPV (wybrane prace dostępne TUTAJ). Zwycięskie placówki zostały nagrodzone wybranym przez siebie sprzętem edukacyjnym, takim jak mikroskopy i modele anatomiczne. W październiku ruszyły zapisy do drugiej edycji konkursu.

Zapraszamy szkoły z całej Polski

Konkurs jest organizowany w ramach kampanii Zaszczep się wiedzą i skierowany do uczniów szkół podstawowych. Zadanie konkursowe polega na przeprowadzeniu i udokumentowaniu przez nauczyciela lekcji nt. profilaktyki chorób zakaźnych oraz wirusa HPV w oparciu o udostępnione materiały edukacyjne. Następnie zespoły liczące od 3 do 30 osób piszą piosenkę nt. profilaktyki zakażeń HPV i nagrywają teledysk do niej. Szkoły mogą udostępniać przygotowane w ramach konkursu prace na swoich kanałach (stronach internetowych, YouTube, Facebook itp.) z hasztagiem #ZdrowyMałolata i krótką informacją o konkursie. Kapituła weźmie pod uwagę merytorykę materiałów, pomysł kreatywny oraz wykonanie.

Zwycięskie placówki same zdecydują, na co dokładnie chcą przeznaczyć wygraną – organizator udostępni katalog nagród do wyboru. Zapraszamy szkoły zainteresowane udziałem do kontaktu na adres: [email protected]. 

Dlaczego szczepienie przeciw HPV jest ważne?

W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 3000 nowotworów związanych z zakażeniem HPV. W przeważającej większości są to raki szyjki macicy, ale nie tylko. To także nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Co roku rozpoznawane jest także kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych. Chorobom tym można zapobiegać poprzez szczepienia.

Szczepienie przyjęte przez dziecko chroni je w dorosłości. Szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed chorobami (w szczególności przed złośliwymi nowotworami) poprzez zmobilizowanie naturalnych mechanizmów obronnych. Najskuteczniejsze są wtedy, kiedy zostaną podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Właśnie dlatego tak ważne jest szczepienie oraz edukacja młodzieży. Szczepienie przeciw HPV chroni w niemal 100% przed rakiem szyjki macicy. Zapewnia również ochronę przed m.in. rakiem odbytu, prącia i kłykcinami kończystymi – czyli brodawkami narządów płciowych.


„Zaszczep się wiedzą” – akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona od 2015 roku przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Kampania jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień ochronnych. Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?”, znajdą tu informacje zweryfikowane przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią. 

Akcję „Zaszczep się wiedzą” wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Medicover Polska, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: -2°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama