poniedziałek, 24 czerwca 2024 14:42
Reklama

Oszustwo na ofiary wojny. Konflikt Izraela z Hamasem rozgrzał oszustów

Nasze skrzynki mailowe puchną od próśb o wsparcie dla Palestyny lub Izraela. Niestety często stoją za tym oszuści, którzy wyciągają ze swoich ofiar albo pieniądze, albo dane.

Wojna Izraela z Hamasem, tak jak wcześniej Rosji z Ukrainą, zmobilizowała do działania oszustów. Ich jedynym celem jest znalezienie ofiary i i wyczyszczenie jej oszczędności.

Tworzą fałszywe strony, a potem w mediach społecznościowych proszą o datki, również w kryptowalutach. Zbiórki są organizowane z myślą o wsparciu ludności poszkodowanej w wyniku działań wojennych. 

Niestety wiele osób wciąż daje się na to nabrać, tracąc nierzadko naprawdę duże pieniądze. 

Jak działają przestępcy?

– Cyberprzestępcy jak zwykle wykorzystują podstępne metody, które wciąż okazują się nadzwyczaj efektywne – ocenia w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET

I wyjaśnia ich mechanizm.

– Oszustwa związane z fałszywymi zbiórkami opierają się na manipulowaniu naszymi emocjami, zachęcając nas do oddawania pieniędzy bez wnikliwej weryfikacji wiarygodności zbiórki. Poruszające zdjęcia i historie usypiają naszą czujność. W sieci krąży wiele prawdziwych zbiórek, a oszuści są niezwykle zręczni w ich kopiowaniu.

Co powinno zwrócić naszą uwagę, kiedy czytamy prośbę o wsparcie?

– Na przykład niewielka liczba obserwujących daną zbiórkę oraz potencjalne niedociągnięcia, takie jak błędy językowe w opisach – odpowiada Sadkowski.  

I dodaje, że aby uwiarygodnić swoją zbiórkę, cyberprzestępcy korzystają także z popularnych platform płatności, np. PayPal. 

Jak nie dać się oszukać?

Trzeba wybierać – podpowiada w rozmowie z 300gospodarka.pl  Kamil Sadkowski – znane organizacje, które mają doświadczenie w udzielaniu pomocy ofiarom wojen. 

Warto sprawdzić ich aktywność w dziedzinie pomocy międzynarodowej. Słowem, zanim wpłacimy jakiekolwiek pieniądze, trzeba prześwietlić organizację charytatywną, której chcemy zaufać.

Z dużą ostrożnością należy także podchodzić do prywatnych zbiórek charytatywnych, które znacznie trudniej zweryfikować.

Oznacza to, że zanim komuś zaufamy i przekażemy mu nasze pieniądze, najpierw trzeba wykonać pracę, żeby zweryfikować jego wiarygodność.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama