wtorek, 21 maja 2024 00:28

Nowy wariant Covid-19 zwala Polaków z nóg. Szczepionka dopiero w prezencie mikołajkowym

Kraken. Najnowsza odmiana wirusa COVID-19 liczy swoje ofiary. Powstrzymać go może szczepionka. I niebawem będzie się nią można zaszczepić. Znamy datę.

Tylko jednego dnia – w czwartek 16 listopada – odnotowana aż 1298 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Z czego 371 to ponowne zakażenia, a 927 – nowe. Zmarły 4 osoby. 

Niepełne dane, bo nie robimy testów

Specjaliści ostrzegają, ze te dane mogą być mylące, bo skala jest dużo większa od oficjalnych statystyk. 

– Odsetek dodatnich testów w niektórych województwach wynosi nawet 75 procent. Pokazuje to, że rzeczywista liczba zakażeń jest znacznie większa – oceniła w rozmowie z TVN24 prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, mikrobiolożka.

Powód tej rozbieżności jest prosty: nie testujemy się, bo testy nie są już obowiązkowe. Tymczasem Kraken przenosi się znacznie szybciej i łatwiej niż jego poprzednie mutacje.

 Skutecznym sposobem na uodpornienie się na nowy, groźny wariant Covid-19 pod nazwą XBB (Kraken) jest szczepionka firmy Novavax. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, jest ona oceniana jako skuteczna i bezpieczna. Tyle że w Polsce wciąż jest niedostępna, choć – jak zapewniał resort – miała być w użyciu już od listopada.

Skąd takie opóźnienie w dostępie do leku? 

Katarzyna Sójka, szefowa resortu zdrowia, przyznała, że rzeczywiście doszło do opóźnienia, ale nie było to spowodowane działaniem ministerstwa.

– Zamówiliśmy odpowiednią ilość szczepionki. Przedłużyła się jednak akceptacja europejskiego urzędu, który może dopuścić do rejestracji, natomiast w tej chwili ta rejestracja została już sfinalizowana i do końca listopada będziemy mieli te szczepionki już u siebie w Polsce – wyjaśniła Katarzyna Sójka, w rozmowie z Radiem Z.

I dodała: – Najnowszym wariantem wirusa będziemy mogli się szczepić od 6 grudnia.

Zaszczepimy się na mikołajki

A zatem w prezencie mikołajkowym – bo 6 grudnia – Polacy dostaną szczepionkę przeciwko Krakenowi. Dodajmy jeszcze, że będzie ona dostępne dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek.

Będzie się nią można zaszczepić w punktach szczepień w przychodniach i aptekach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
antyPiS 20.11.2023 14:42
ta szczepionka powinna być w kraju ,ale PiS udaje że rządzi a garną pod siebie ile wlezie

japoczekam 21.11.2023 19:51
Gdyby ta szczepionka już była, byłbyś ANTYszczepionkowcem. Cóż, niektórzy tak już mają.

zachmurzenie małe

Temperatura: 13°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ogłoszenia
Piękne działki w zamkniętym kompleksie Piękne działki w zamkniętym kompleksie Tel: 515 955 229 lub 665 424 109 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej, znajdujące się na terenie zamkniętego kompleksu. Teren działek porośnięty drzewkami sosnowymi ( samosiejkami). Atrakcyjne usytuowanie, przy lesie oraz w sąsiedztwie nowo wybudowanych domów jednorodzinnych i letniskowych, sprawia, że niniejsza oferta, skierowana jest dla osób poszukujących ciszy, zachwycających się naturą, z możliwością szybkiego dojazdu, do pracy, szkoły itp. Dojazd drogą asfaltową. Media ( światłowód, prąd i wodociąg w granicy kompleksu). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Do najbliższego jeziora (jezioro Lucieńskie ok 2 km). Do najczystszego i najpiękniejszego w okolicy jeziora Białe odległość ok. 4 km. Odległość od Gostynina ok. 9 km, od Płocka ok 25 km, od Warszawy ok. 100 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena: 55 zł/m2 do negocjacji. Posiadamy działki o różnych powierzchniach od 950m/2 do 1439m/2. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama