środa, 28 lutego 2024 04:49
Reklama
News will be here

Każdy nowy samochód będzie musiał mieć kamerę

Unia Europejska pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa samochodów. Od przyszłego roku nowe auta muszą mieć montowane firmowo kamery. Ale nie takie, jakie mogą przychodzić na myśl.

Kamery mają być obowiązkowe w każdym samochodzie wyprodukowanym po 7 lipca 2024 roku. To część unijnego działania General Safety Regulation. To rozporządzenie, na mocy którego co jakiś czas producenci aut są obligowani do udoskonalania samochodów pod kątem bezpieczeństwa. 

Nie będą rejestrowały wydarzeń na drodze

I to kamery właśnie są nowym elementem systemu ADDW - Advanced Driver Distraction Warning. Jak wyjaśnia dziennik.pl, wszystkie nowe auta wprowadzone na rynek po 7 lipca 2024 roku będą wyposażone w ten system. 

Ale jeżeli ktoś myśli, że mają to być autokamery, jakie teraz kierowcy masowo kupują na własną rękę, to się mylą. Te urządzenia nie będą rejestrowały wydarzeń na drodze. Nie będą nagrywały jazdy, żeby np. w razie wypadku film był dowodem na niewinność kierowcy.

Kamera na człowieka

Te kamery mają być zwrócone w stronę kierowcy. Mają śledzić jego wzrok.

Wszystko po to, żeby przywoływać do porządku tych, którzy zamiast skupiać się na jeździe, patrzą w ekran smartfona – podkreśla serwis. I wyjaśnia, że kamera współpracująca ze specjalnym oprogramowaniem ma alarmować, gdy wykryje, że kierowca nie skupia się na prowadzeniu auta. Takie rozwiązania już stosuje np. Toyota czy BMW.

„Zazwyczaj w skład systemu wchodzi kamera (lub dwie kamery) umieszczona w okolicach zegarów lub na górnej obudowie kolumny kierowniczej, diody podczerwieni (dla oświetlenia twarzy kierowcy np. po zmroku) i oprogramowanie, które interpretuje dostarczane przez kamerkę dane” – czytamy.

Kabina pojazdu zostanie podzielona na strefy.

  • Pierwsza – dach i boczne szyby.
  • Druga – przednia szyba na całej szerokości.
  • Trzecia – poniżej linii przedniej szyby.

3,5 sekundy wystarczy

Kiedy system zarejestruje, że kierowca skupia się za długo na strefie trzeciej, to będzie przywoływał człowieka do porządku. Może to być kontrolka, dźwięk lub np. wibrująca kierownica. 

Takie sygnały będą wydawane, gdy samochód będzie jechał z prędkością 20-50 km/h, a wzrok w trzeciej strefie będzie utrzymywał się minimum 6 sekund. 

W przypadku prędkości 50 km/h i większej do wszczęcia alarmu trzeba tylko 3,5 sekundy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
takiś 04.12.2023 18:57
Kilka lat temu ... za platfusów kamerki były zakazane, teraz jednak zmądrzeli i prawidłowo aby nikt nikomu nie wmawiał jak było. To mi sie podoba ale przymus to jednak nabijanie kasy producentom kamerek i aut - zero dbałości o kierowców i ... pieszych.

.... 05.12.2023 00:18
Jak nie było internetu to tylko najbliżsi wiedzieli żeś głupi - dzięki internetowi wie o tym świat...

************* 15.02.2024 11:40
dobrze że, się przyznałeś

Olo 15.02.2024 01:23
Ty potrafisz czytać ze zrozumieniem to będzie na kierowcę skierowane a nie na drogę

Tomek 29.11.2023 14:46
Niech se te samochody unia w d... Wsadzi

...dodaję 15.02.2024 11:41
głęboko

słabe opady deszczu

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama