środa, 28 lutego 2024 03:45
Reklama
News will be here

Już wiadomo, ilu radnych wybierzemy w najbliższych wyborach

W wielu gminach będzie ich mniej niż do tej pory. W niektórych – nieco więcej. Dlaczego?

Liczbę radnych ustalają wojewodowie i komisarz wyborczy. I to mamy już za sobą. Właśnie ukazały się – jak przypomniał Portal Samorządowy – zarządzenia ustalające liczbę radnych w gminach, miastach, powiatach i województwach w nowej, zaczynającej się w 2024 r. kadencji samorządowej. Często będzie ich mniej niż w poprzednich wyborach. 

Kto i na jakiej podstawie ustala liczbę radnych?

Odpowiedź jest prosta: liczba radnych zależy od aktualnej liczby mieszkańców gminy, miasta czy powiatu. 

Jeśli jest ich mniej albo więcej niż w poprzedniej kadencji samorządowej, to zmienia się także liczba radnych, których wybierzemy. I w wielu przypadkach będzie ich mniej niż dotychczas.

Od czego zależy, ilu radnych będziemy wybierali?

I na to pytanie jest prosta odpowiedź: ustawa o samorządzie gminnym. Według niej:

• gminy/miasta do 20 tys. mieszkańców wybierają 15 radnych,

od 20 do 50 tys. mieszkańców – 21, 

od 50 do 100 tys. – 23, 

od 100 do 200 tys. – 25, 

powyżej 200 tys. – każde 100 tys. powyżej daje 3 radnych (rada miasta nie może mieć więcej niż 45 osób).

Powiaty do 40 tys. mieszkańców mają 15 radnych. Za każde kolejne 20 tys. mieszkańców – 2 radnych więcej (w radach powiatu nie może być więcej niż 29 osób).

Jak to się przekłada na samorządy?

W niektórych przypadkach liczba radnych się skurczy. Na przykład – jak podaje serwis – mieszkańcy Legionowa wybiorą 2 radnych mniej: 21 zamiast 23. Podobnie będzie w Tarnowie i Wałbrzychu.

Ale już w Pińczowie liczba radnych skurczy się z 21 do 15. Bo tylu mieszkańców straciła gmina.

Są też samorządy, w których liczba radnych nieco się zwiększy. Te są niestety w mniejszości. 

Szczegółowe dane są dostępne na stronach urzędów wojewódzkich i gmin (jeśli je już opublikowały).

Najbliższe wybory odbędą się wiosną. Możliwe terminy to 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama