poniedziałek, 24 czerwca 2024 16:10
Reklama

Szturm PiS na Sejm. Kamiński i Wąsik nie weszli

Szarpanina, krzyki, przepychanki. Skazani i ułaskawieni Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik próbowali wejść do Sejmu. Bezskutecznie.

W ocenie marszałka Sejmu i polityków koalicji rządzącej Kamiński i Wąsik nie są posłami. Stracili mandaty w grudniu 2023 r. w momencie prawomocnego skazania za przekroczenie uprawnień podczas tzw. afery gruntowej. 

Szymon Hołownia stoi na stanowisku, że ułaskawienie polityków przez prezydenta w 2015 r. i ostatnie sprzed kilku tygodni nie sprawiły, że Kamiński i Wąsik nadal są posłami. Hołownia ma na to dowód – orzeczenie Sądu Najwyższego.

Z kolei PiS uważa, że politycy są posłami i mogą brać udział w pracach Sejmu. Też mają na to dowód – orzeczenie innej izby Sądu Najwyższego.

Straż Marszałkowska nie wpuściła ich do Sejmu

W środę stało się to, co obaj pozbawieni mandatów posłowie zapowiadali od dawna. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik próbowali wejść do Sejmu jako parlamentarzyści. Pojawili się rano w asyście wielu polityków PiS. Z Jarosławem Kaczyńskim na czele.

Na drodze stanęła im Straż Marszałkowska i policja. Doszło do szarpaniny i przepychanek. Niewysoki Kamiński był przygniatany przez ludzi, a ochraniał go Antoni Macierewicz. Wąsik – większy – nawet w pewnym momencie przedarł się przez kordon. Ale nie wszedł do Sejmu, bo zderzył się z zamkniętymi drzwiami.

Hołownia: Polityczne chuligaństwo

– Jesteśmy posłami. Okazuje się, że posłowie nie mogą wejść do Sejmu. Jesteśmy posłami zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, który uchylił postanowienie Szymona Hołowni – mówił Maciej Wąsik.

– To są posłowie i idą do pracy – mówił dziennikarzom Zbigniew Kuźmiuk z PiS. A Arkadiusz Mularczyk pomstował, że „po raz pierwszy od 1989 r. Straż Marszałkowska broni posłom wejścia do Sejmu”.

Hołownia na konferencji prasowej nazwał ich zachowanie chuligaństwem. 

– Mam nadzieję, że skończy się ta telenowela i Sejm nie będzie areną do politycznego chuligaństwa – oświadczył.

Finalnie politycy nie weszli do Sejmu i odjechali sprzed budynku. Kaczyński zapowiedział, że w czwartek nie będzie ponownej próby zdobycia Sejmu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Andrev 09.02.2024 18:50
ŻENUJĄCY SPEKTAKL

Michał 09.02.2024 09:49
Czytam to forum i nie wierze. Jak wy możecie bronić tych Kryminalistów. Ludzi którzy niszczyli innym życie tylko dlatego, że byli z innej opcji politycznej. Niszczyli całe rodziny, odpowiadają za samobójstwa swoich ofiar. A wy ich bronicie?? Pomyślcie o ich ofiarach a nie o oprawcach.

odpowiadam.... 09.02.2024 14:18
bo jesteś słabej wiary Michale

Mietek 09.02.2024 15:09
Tak to przedstawia TVN, który jako niepolska stacja ma interes byś tak myślał. Nie dopuszczasz do myślenia, że w szeregach PO byli złodzieje i należało ich ścigać niezależnie skąd są. Tobie wmówiono, że to białe gołąbki ścigani przez opresyjną władzę. Nie kojarzysz,że to sposób obrony złodziei. Nie łączysz tego złodziejstwa z czasami rządów Tuska jak na nic nie było pieniędzy. Jesteś produktem propagandy TVN-u. Przykre.

Andrev 09.02.2024 18:41
Nieważne co mówią w TVN. Nieważne czy w szeregach PO byli złodzieje. To nie ma wpływu na całą tą sytuację. Obydwaj panowie zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu (nie za walkę ze złodziejami z PO tylko za nadużycie władzy) i w związku z tym utracili mandaty poselskie. Ułaskawienie Prezydenta dotyczy tego, aby nie poszli do więzienia. Nie czyni ich NIEWINNYMI - tylko UŁASKAWIONYMI.

Mietek 09.02.2024 22:01
To Twoja interpretacja, która nie ma zastosowania w prawie. Zapominasz , że Prezydent Kwaśniewski uniewinnił ponad 4200 osób, z których niektórzy mieli w dalszym ciągu czynne prawo wyborcze. To znane nazwiska towarzyszy. Nadużycie władzy polegające na sporządzeniu fikcyjnych dokumentów operacyjnych mających pomóc w schwytaniu bandytów nie zasługuje na taki wyrok. Nigdy, nikt za takie "przestępstwo" nie odsiadywał 2 lat więzienia. To była zemsta sądu Tuska.

Na temat 10.02.2024 08:00
Prezydent moze jedynie ułaskawić. O winie lub jej braku może decydować tylko niezawisły sąd. Podaj przyklady osób ulaskawionych przez prezydenta Kwaśniewskiego będących posłami, senatorami, czy radnymi. Pan Lepper nie był skazany, cz podejrzany o popełnienie przestępstwa, więc nie nazywaj go bandytą Kaczyńskiemu chodziło o rozbicie Samoobrony. Nie powiodło się przekupstwo polityczne, taśmy pani Begier, to trzeba było użyć służb. Użyć służb, do celów partyjnych. Obrzydliwe.

miki 10.02.2024 16:59
a ty nadal pleciesz te bzdury, chłopie napij się , albo ciąg się z tego forum bo stajesz się nudny.

Na temat 08.02.2024 12:20
Staszek i inni. Owszem jest taki przepis. Kodeks wyborczy art 247 paragraf 1 pkt. 2, który precyzuje zapis Konstytucji. Konstytucja to ustawa zasadnicza i wszystkiego szczegółowo nie reguluje. Od tego są zwykłe ustawy. Kodeksu wyborczego nikt nie kwestionował. W konstytucji też nie ma zapisu o obowiązkowym ruchu prawostronnym, to zatem od jutra możesz jeździć lewą stroną?

staszek 08.02.2024 14:06
Art 247 paragraf 1 punkt 2 Kodeksu wyborczego dotyczący wygaśnięcia mandatu posła w brzmieniu: utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów dotyczy sytuacji przed wyborem a nie po. Po zaprzysiężeniu posła przepis staje się bezprzedmiotowy. Nie ma w kodeksie wyborczym zapisu o utracie mandatu z powodu prawomocnego wyroku. Tak więc przepis na który się powołujesz jest niezasadny ponieważ służy do niedopuszczeniu do kandydowania osoby skazanej a nie odbieraniu posłowi mandatu.

Na temat 08.02.2024 15:20
Prawomocny wyrok, posel traci prawo wybieralnosci zatem i mandat i to jest spełniony pierwszy warunek. To dlatego jest to lub, czyli drugi watuneg nieposiadania biernego prawa w dniu wyborów. Nikt tego nie kwestionował do czasu Wąsika i Kamińskiego. A przecież PiS miał czas to wyjaśnić. Ostatnio mówił o tym pan Bosak.

Na temat 08.02.2024 17:06
Przepraszam za literówki

staszek 08.02.2024 20:15
Tylko, że to nie kończy sprawy. Jeśli nawet prawdą jest to co napisałeś to posłowi przysługuje prawo odwołania się do SN. I tak też to zrobili i właściwa izba SN przywróciła mandaty obu posłom. Ale zostawmy te spory prawnicze. Proces sądowy od samego początku był polityczny i prowadzony przez byłego już sędziego, który zaangażowany był w sprawy polityczne po stronie PO czego mu robić nie wolno, bo to jest przestępstwo. Pomimo ułaskawienia, pomimo 3 wyroków TK w tej sprawie dalej ciągnięto temat i tydzień po objęciu władzy przez Tuska znalazł się usłużny sędzia z Iustiici spowinowacony z PO i wydał wyrok nawet nie czytając akt sprawy. Tylko idiota uwierzy, że to przypadek. Wracamy do mrocznych czasów komunistycznych gdy wyroki zapadały z powodów politycznych. Czy chcesz by jak zmieni się władza kierowano się również zemstą?

Na temat 08.02.2024 20:38
Zatem mamy wierzyć, że prokuratura i sędziowie z pisowskiego nadania, to wzory niezależności? I kto tu jest naiwny? PiS zniszczył sądownictwo w naszym kraju. Ta izba kontroli w SN nie jest sądem. I to ma istotne znaczenie, bo polskie sądy i polscy sędziowie są sądami i sędziami europejskimi. W TK sami nie wiedzą kto jest prezesem i wiceprezesem. To trzeba uregulować. Niestety porządkowanie państwa po rządach PiS będzie długie, kosztowne i bolesne. Ale te koszty trzeba ponieść.

staszek 08.02.2024 21:24
Na jakim ty świecie żyjesz i nie wiesz, że w Polsce zmienił się system po 89r. Mamy wybieralne władze ustawodawczą i wykonawczą przez obywateli. Niestety to nie dotyczy władzy sądowniczej, która do 2015 roku wybierała się sama i składała się głównie z komunistycznych sędziów lub ich pociotków. Nikt z zewnątrz nie mógł zostać sędziom czy mecenasem jeśli nie został zaakceptowany przez kastę. Efekt, żaden zbrodniarz komunistyczny nie usłyszał wyroku skazującego na więzienie. Pis próbował ten system zmienić na taki jaki jest w Hiszpanii, że 15 sędziów do KRS wybiera Sejm czyli reprezentant suwerena większością 3/5 głosów. To chyba jest bardziej demokratyczne niż poprzedni, ale kasta sędziowska wypowiedziała wojnę państwu polskiemu znalazłszy sojuszników za granicą.Wytworzył się swoisty układ sędziowie-politycy-przestępcy i ten układ wciąż niszczy Polskę i o żadnej sprawiedliwości być nie może. To oni stworzyli pojęcie neo-sędzia, co jest sądem a co nie. To są pojęcia publicystyczne nie mające odniesienia w prawie. Teraz mają władzę, mogą to zmienić by zapewnić sobie bezkarność ale tylko ustawami a nie metodami siłowymi.

Na temat 08.02.2024 21:59
To dla dekomunizacji sądów, jak byś chciał, sędzią TK został komunistyczny prokurator. Wybrany pomimo że w chwili wyboru, były w wieku emerytalnym. O innych byłych komunistach w PiS nawet nie warto wspominać. A młodych sędziów i prokuratorów mamy całkiem sporo. Kasta to właśnie się tworzy. Kryterium proste mierny, bierny byle wierny i towarzysko odkryty.

staszek 08.02.2024 23:06
Piotrowicz był prokuratorem w czasach komunistycznych bo taki był wtedy ustrój i to nie jego wina, że żył w tamtych czasach. Natomiast nie był zbrodniarzem komunistycznym, który krzywdził ludzi politycznie na długie więzienie.Tobie to jednak przeszkadza, natomiast setki sędziów działających po 89r wydających polityczne wyroki już nie. Kierujesz się wyłącznie sympatiami politycznymi. Szufladkujesz ludzi jak ci pasuje. Ja nie potępiam ludzi, którzy kiedyś należeli do PZPR, tylko jakimi byli ludźmi. Duża ich część przeszła na stronę solidarnościową tak jak znaczna część strony solidarnościowej zdradziła i dogadała się z komunistami. To właśnie oni dzisiaj rządzą. Ty też się określiłeś, ja zostaje wierny marzeniu Polski wolnej, niepodległej, samo stanowiącej. Jeśli znasz historię to chyba wiesz co nas może spotkać jak będziemy podzieleni.

vxc 09.02.2024 09:17
powiedzieć że jesteś głupi to jak nic nie powiedzieć

Na temat 09.02.2024 09:46
Ciekawe. To ci inni sędziowie są winni, że żyli w komunistycznych czasach a Piotrowicz nie. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia,i stanowisko namaszczenia przez Kaczyńskiego. Nie kupuję takiej argumentacji. A ci zbrodniarze w togach to albo uciekli, albo nie żyją

staszek 09.02.2024 14:57
Ale atakujesz jednego a innych bronisz. Nie wszyscy prokuratorzy mieli krew na rękach a ty próbujesz przypisać tym, którzy od tego zła się odcięli. Nie przeszkadza ci, że sędziowie w wolnej Polsce skazują morderców, gwałcicieli na śmieszne wyroki, bronią czyścicieli kamienic a za kradzież batona wsadzają do więzienia. Nie przeszkadza ci, że niszczeni są przedsiębiorcy tracący majątki bo sędziowie zblatowani z politykami z powodów politycznych niszczą im życie. Polska w obecnym systemie sądowniczym to kraj bezprawia i nie życzę ci byś z tą bandą miał kiedykolwiek coś wspólnego , chyba że jesteś w PO to nic ci nie grozi.

Na temat 09.02.2024 17:26
Nigdy nie należałem ,nie należę i nie będę należałem do, żadnej partii politycznej. Dlatego mogę oceniać rzeczywistość bez przekazu partyjnego. Problem polega a tym, że PiS nie zreformował tego, co było złe w sądownictwie, a zwłaszcza przeciagajacych się procesów, aresztów wydobywczych, pomocy dla osób poszkodowanych. To tyle w odpowiedzi.

staszek 09.02.2024 20:06
Pełna zgoda co do zreformowania wymiaru sprawiedliwości.Tylko, rzecz w tym, że nikt wcześniej nie podjął takiej próby. Pis próbował i zmierzył się ze ścianą czyli grupą sędziów który patologiczny układ pasował mających poparcie w opozycji i parlamencie europejskim , którego większość stanowią ugrupowania w rodzinie której jest PO, PSL i Lewica. Pomimo, że traktatowo Unia nie ma prawa wtrącać się w polski wymiar sprawiedliwości, złamano traktat i stosowano szantaż wobec Polski nie wypłacając środków z KPO. Tak więc podsumowując, rządzą nami ludzie, którym bliżej do Brukseli niż do polskiego obywatela a interes Unii jest sprzeczny z polską racją stanu co wywołuje konflikt i podział społeczeństwa.

Na temat 10.02.2024 09:40
Otóż unia ma takie prawo, bo jak pisałem polskie sądy są również sądami unijnymi i polscy sędziowie są sędziami unijnymi. Reformy PiS zaczęły się od łamania prawa. Przypomnę prezydent nie powołał prawidłowo wybranych sędziówTK, premier Szydło nie publikowała niezwłocznie wyroków TK, prezes Manowska nieprawidłowo powołana, podobnie prezs TK. Reformy polegały na wybraniu pewnych elementów z systemu hiszpańskiego, który UE kwestionuje i o zgrozo niemieckiego. Taka kompilacja nie może funkcjonować. A jeśli UE jest taka be, to czemu PiS śle skargi do TSUE i czemu funkcjonariusze tej parti biją się o jak njlepsze miejsca na listach do PE? Czy to nie hipokryzja? Ja uważam, że nasze miejsce było i jest w Europie. Tylko trzeba zrobić wszystko, aby ta Europa była dla obywateli, a nie dla eurokratów.

staszek 07.02.2024 22:47
Ludzie się wypowiadają nie znając Konstytucji i kupują wszystko co reźimowe media powiedzą. A sytuacja wygląda tak, że 99art.pkt3 Konstytucji stwierdza, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie ma prawa wybieralności czyli nie może kandydować.Natomiast ten artykuł próbuje się interpretować, że przestępca nie może być posłem. Nie istnieje żaden przepis w prawie, który to stwierdza. Skazany prawomocnym wyrokiem nie może kandydować, natomiast Konstytucja nic nie mówi co jak już nim jest. W tej sprawie wypowiedział się SN, który zmienił decyzje Hołowni i przywrócił mandaty posłom kończąc temat. Wszystkie działania reżimu nam panującego, niedopuszczające posłów są przestępstwem i będą rozliczone po zmianie władzy, bo ta przecież nie będzie trwała wiecznie. Zrujnują kraj i odejdą.

sfrustrowany emeryt 08.02.2024 09:20
Pięknie Pan to wyjaśnił, szkoda tylko że, "zaczadzeni" tego nie zrozumieją.

staszek 08.02.2024 11:27
Mam tego świadomość. Tych ludzi tylko pusty portfel jest w stanie przekonać a to jest tylko kwestią czasu. Już rządzący przebąkują, że brakuje pieniędzy. Tylko w grudniu wpływy do budżetu z tytułu podatku Vat spadły o 35%. Od lipca podwyżka o 100% energii elektrycznej. Za rok zabiorą 800+ i 13 i 14 emeryturę. Ludzie znowu zaczną wyjeżdżać za granicę. Pojawi się bezrobocie. A Rosja tylko czeka.

Michał 09.02.2024 09:41
Co za propaganda! Wpływy z Vat spadły w grudniu przez Tuska? Przecież do 13 niby rządził Morawiecki! Jakie wy macie ograniczone łby!!!

odpowiadam.... 09.02.2024 14:21
może dlatego, że nie ogłupiane przez wiedzą z "wyborczej i tvn"

staszek 09.02.2024 16:10
To dlaczego jak rządził Morawiecki, wpływy z Vat były na rekordowych poziomach? Co się takiego stało, że gwałtownie spadły? Musi być jakaś przyczyna. Jeśli masz trochę oleju w głowie, to łatwo sobie odpowiesz na to pamiętając 27% lukę vatowską za poprzednich rządów Tuska. Zgadza się Tusk dał zielone światło, nie narkotyki tylko na vacie w Polsce się najlepiej zarabia jak to powiedział Paweł Graś. A sądy są nasze więc hulaj dusza piekła nie ma. A Ty no cóż, gołodupiec. Nikt głupca nie pyta dlaczego biedny.

wow 07.02.2024 20:16
To nie są posłowie tylko ułaskawieni przestępcy którzy będąc ministrami nadużywali władzy do niszczenia niewinnych ludzi ! Jakoś hejter matecki nie napisał że strzała w pysk kamiński dostał od macierewicza ....

wyborca 07.02.2024 20:08
Wystarczyło popatrzeć na zachowanie pisioków. Wszyscy w jakimś szale i amoku. Kobiety oszalały. Jednej nawet w akcji kapelusz nie przeszkadzał tak ganiała "dama". A sami co robili. Jak nas traktowali, jak debili - tłuste kociska. Każdy, kto zaczyna służbę dla Ojczyzny, musi zapamiętać, że kiedyś każde jego słowo i każdy czyn do niego wrócą. Trudno oderwać dupę od stołków, oj trudno.

Zapytam. 07.02.2024 18:07
Tylko w Polsce takie bezwstydne zachowania. Ułaskawieni tak uniewinnieni -nie. więc mandaty poselskie stracili.

odpowiem 07.02.2024 20:41
Chyba kebab jadłeś przed napisaniem tych bzdur.

Odpowiem 08.02.2024 10:29
Nie ty o tym decydujesz tylko sąd a ten wydał wyrok, że nadal są posłami. Od kiedy za nadużycia urzędnicze wsadza się do więzienia na 2 lata i to w dodatku posłów z immunitetami? Przecież to jest zemsta polityczna tych którzy byli ścigani za korupcje.Osobiście stoi za tym Donald Tusk, którego połowa ministrów dostała zarzuty za korupcje a teraz się mści.

Tyle w temacie 08.02.2024 14:02
Kłamstwa wypisujesz i tyle - wystarczy poczytać raporty o korupcji w Polsce https://finanse.wp.pl/korupcja-w-polsce-najwieksza-od-10-lat-nowy-raport-6990318366514144a Tak dzielnie z korupcją ci przestępcy walczyli!

miki 08.02.2024 16:32
Coś sugerujesz?

Odpowiem 08.02.2024 21:44
Eksperci i przedsiębiorcy- to wyjaśnia sprawę. Takich raportów pisanych na zamówienie przedstawiających w złym świetle Polskę są są dziesiątki. No i jeszcze Wirtualna Polska szczujnia od lat reprezentująca niemieckie interesy. Kupujesz wszystko. Tylko nie potrafisz wytłumaczyć skąd PIS miał pieniądze na socjal i dlaczego nasza gospodarka najszybciej w Unii się rozwijała pomimo tak wielkiej korupcji jak twierdzisz. To jest oczywista sprzeczność bo nie można mieć pieniądze i być okradanym.

vxc 09.02.2024 09:19
a to kto ma raporty pisać - ty durniu

Michał 09.02.2024 09:47
Skąd miała pieniądze??? Pomyśl pusta głowo - drukowanie, pożyczki, miliardy Covidowe poza budżetem, sprzedaż obligacji państwowych. Ale nie zapominaj że prędzej czy później trzeba będzie to wszystko spłacić!!!

Odpowiadam 10.02.2024 12:44
W Unii obowiązuje zakaz drukowania pieniędzy. Grożą za to olbrzymie kary a jakoś nie słyszałem, że wrogo do Polski nastawiona Unia nas za to karała. Porównaj pobór vatu za Tuska i Morawieckiego to zobaczysz skąd PIS wziął pieniądze, kilkadziesiąt mld rocznie. Zobacz ile Orlen wpłacił do budżetu. 26 razy więcej niż za Tuska. Ale skąd ty to masz wiedzieć jak w TVN-ie o tym nie mówią.

Ela 08.02.2024 22:46
Zastanowiłeś się nad śmiercią ofiary Kamińskiego i Wąsika? Oni zostali skazani za kreowanie sprawy dla zniszczenia swojego wicepremiera Andrzeja Leppera! Ten skończył swoje życie! 2 lata to zbyt mały wyrok.

komedia 09.02.2024 09:38
Ela skąd ty taką wiedzę czerpiesz, pochwal się.........

Odpowiadam 09.02.2024 12:11
Lepper został zamordowany w 2011r gdy władze sprawował Donald Tusk i gdy w Polsce grasował seryjny samobójca, który uśmiercił kilkanaście osób związanych z zamachem smoleńskim. Lepper zginął bo miał wiedzę, obciążającą rządzących. Co miał z tym wspólnego Kamiński i Wąsik? Przypominam, że afera gruntowa miała miejsce w 2007 r. Jeśli masz jakieś wątpliwości, kto zamordował Leepera to podpowiadam: Tusk nawiązał w tym czasie współpracę z rosyjską FSB. Po dojściu do władzy PIS-u nagle działalność seryjnego samobójcy ustała. Afera gruntowa, nie była sfingowana jak piszesz bo jeden z oskarżonych przyznał się do winy a Leppera uratował przeciek w ostatniej chwili. PIS nie miał powodu by niszczyć koalicjanta bez powodu.

Tyle w temacie 09.02.2024 14:27
Odpowiadam 09.02.2024 12:11
Lepper został zamordowany w 2011r gdy władze sprawował Donald Tusk i gdy w Polsce grasował seryjny samobójca, który uśmiercił kilkanaście osób związanych z zamachem smoleńskim. Lepper zginął bo miał wiedzę, obciążającą rządzących. Co miał z tym wspólnego Kamiński i Wąsik? Przypominam, że afera gruntowa miała miejsce w 2007 r. Jeśli masz jakieś wątpliwości, kto zamordował Leepera to podpowiadam: Tusk nawiązał w tym czasie współpracę z rosyjską FSB. Po dojściu do władzy PIS-u nagle działalność seryjnego samobójcy ustała. Afera gruntowa, nie była sfingowana jak piszesz bo jeden z oskarżonych przyznał się do winy a Leppera uratował przeciek w ostatniej chwili. PIS nie miał powodu by niszczyć koalicjanta bez powodu.
Ty głupcem byłeś i za Tuska i za kaczyńskiego i nic tego nie zmieni !

zachmurzenie duże

Temperatura: 23°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama