środa, 28 lutego 2024 02:44
Reklama
News will be here

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o mieszkaniu socjalnym

Jeśli Twoja sytuacja materialna, zdrowotna lub życiowa jest szczególnie ciężka, możesz ubiegać się o przyznanie mieszkania socjalnego. Jest to pewien rodzaj zapomogi przeznaczonej dla osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na zakup, a nawet wynajęcie nieruchomości. Poznaj 5 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o takim mieszkaniu.

1. Mieszkanie socjalne nie jest tym samym, co mieszkanie komunalne

Bardzo często te dwa pojęcia są używane zamiennie, a jest to błędem, gdyż odnoszą się one do innych typów nieruchomości. Mieszkania komunalne są przeznaczone dla osób pracujących, których dochody nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego czy wynajem ze względu na wysokie koszty. W lokalach socjalnych najczęściej są umieszczane osoby bezdomne, o trudnej sytuacji materialnej lub schorowane, które nie są w stanie samodzielnie utrzymać mieszkania.

Inną różnicą jest standard wykończenia obu tych lokali. Komunalne bardzo często nie odbiegają od mieszkań, które można znaleźć na lokalnym rynku. Socjalne są urządzone w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki do życia, ale ich standard jest niższy. W przeciwieństwie do mieszkań komunalnych, tych nie można wykupić na własność. Są udostępniane przez urząd miasta lub gminy na podstawie umowy najmu.

2. Czynsz w mieszkaniu socjalnym jest bardzo niski

Za mieszkanie socjalne płaci się bardzo niski czynsz w porównaniu ze stawkami obowiązującymi na rynku nieruchomości. Stawki wynoszą średnio 2,50 – 3,50 zł za m2. Tego rodzaju lokale mają najczęściej niewielki metraż – wynoszący około 30 m2. Oznacza to, że czynsz w takim mieszkaniu wynosi 75 – 105 zł miesięcznie. Jest to dużo niższa kwota niż standardowo, gdyż średnio za wynajęcie lokalu o zbliżonej powierzchni trzeba zapłacić co najmniej 1 000 zł.

3. Umowy najmu lokali socjalnych są zawierane na określony czas

Lokale socjalne nie są rozwiązaniem bezterminowym, gdyż wymagają zawarcia umowy na określony czas. Wynajmujący, w tym przypadku Urząd Miasta Gostynin, udostępnia tego rodzaju nieruchomości na okres do maksymalnie 5 lat. Po tym czasie sytuacja materialna i życiowa jest ponownie weryfikowana. Jeśli w ciągu 5 lat uległa ona poprawie, to taka umowa nie zostanie przedłużona.

4. Urząd może odmówić zawarcia umowy najmu mieszkania socjalnego

To, czy osoba ubiegająca się o mieszkanie socjalne otrzyma je, zależy od jej sytuacji życiowej oraz materialnej. Zgodnie z Uchwałą Nr 195/XXV/2020 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 29 września 2020 r. odmowa zostanie wydana w przypadku, gdy:

wnioskodawca, małżonek, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub inna, która została zgłoszona do wspólnego zamieszkania, jest właścicielem mieszkania, budynku mieszkalnego lub jego części i może z niego korzystać. Tytuł prawny umożliwia jej zbycie nieruchomości lub czerpanie z niej zysków, a otrzymane środki pozwalają na zaspokojenie własnych potrzeb;

po analizie wniosku i sytuacji materialnej oraz życiowej okaże się, że zostały w nim podane niskie dochody, które są niezgodne ze stanem faktycznym.

Jednocześnie istnieje możliwość ubiegania się o mieszkanie socjalne nawet w przypadku niespełniania kryteriów niedostatku. Takie wyjątek stosuje się wobec osób, które:

straciły mieszkanie w wyniku katastrofy budowlanej lub działania siły wyższej (głównie pożaru, powodzi, huraganu i trzęsienia ziemi) – lokal jest udostępniany na czas potrzebny do przeprowadzenia remontu lub uzyskania innego lokum,

mieszkają w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, remontu lub sprzedaży, a także tych, których sposób użytkowania ulegnie zmianie ze względu na planowaną inwestycję.

Taka możliwość jest skierowana również do osób zamieszkujących inny lokal socjalny znajdujący się w budynku, który zgodnie z nakazem wydanym przez organ nadzoru budowlanego ma zostać opuszczony (w całości lub części).

5. Mieszkanie socjalne można ubezpieczyć jak każdy inny lokal

Mimo że nie jesteś właścicielem mieszkania socjalnego, to możesz je ubezpieczyć na takich samych zasadach, jak w przypadku innych nieruchomości. Warto o tym pomyśleć, aby uchronić się przed finansowymi skutkami różnych zdarzeń. Aby znaleźć najtańszą ofertę, skorzystaj z kalkulatora dostępnego na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania. Jest to wygodne narzędzie, które pozwala przygotować symulację dla kilku rodzajów nieruchomości o różnych formach własności. Ze względu na to, że powierzchnia oraz rynkowa wartość takiego lokalu najczęściej są dość niskie, to składka nie powinna być wygórowana. Warto pamiętać o tym, że za ubezpieczenie płaci się raz w roku, a dodatkowo niektóre towarzystwa umożliwiają rozbicie kwoty na raty.

Mieszkanie socjalne to korzystne rozwiązanie dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Takie wsparcie jest nieocenione, gdyż zapewnia dach nad głową w zamian za niskie opłaty. Korzystanie z takiego lokum to bardzo często szansa na to, aby poprawić sytuację materialną i pozwolić sobie na wynajem innego mieszkania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Socjalizm to zło 13.02.2024 07:29
Socjaliści do roboty a nie łapy po mieszkania za darmo :-)

Zapytam. 09.02.2024 17:56
Zapytam czy kiedykolwiek na przestrzeni lat przekształcono lokal socjalny w komunalny. ? I dodam ,że opłaty za niespełna 35 m m kwadratowych to 630 zł. Opłata za metr socjalnego to 1,83, komunalne tutaj to 3 zł za metr. plus pozostałe media. Woda ścieki centralne ogrzewanie ,takie stawki jak wszyscy.

Sąsiad 09.02.2024 15:43
Otóż to po upływie 5 lat od otrzymania umowy na lokal socjalny -dochody rodziny są wyższe, lecz niewystarczające na wynajem okazjonalny ,miasto nie przedłuża umowy najmu ,a MTBS przesyła nakaz opuszczenia lokalu i nakaz oddania kluczy w ciągu 3 miesięcy. Nie masz dokąd pójść -nikogo to nie interesuje ,bo jesteś ukarany za to że twoje dochody wzrosły. Co dalej? mieszkać i płacić czynsz plus kilkadziesiąt zł dodatkowo za bezumowne korzystanie z lokalu. Kluczowe tu jest to ,że gdy przyznaje się takie mieszkanie nikt nie mówi o tym ,,ze jeśli po 5 latach twój dochód wzrośnie grozi ci eksmisja.

umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 9°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 3 km/h

Ogłoszenia
Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Nowoczesne i piękne mieszkanie na nowym osiedlu Mamy przyjemność zaprezentować państwu do sprzedaży niezwykle przestronne, urządzone w wysokim standardzie, mieszkanie o pow. ok. 82,00 m². Położone w znakomitej lokalizacji, w nowym bloku w Gostyninie przy ul. Kutnowskiej. Usytuowane na wysokim parterze. Mieszkanie składa się z : - salonu z aneksem kuchennym, - 3 pokoi - łazienki - balkonu Mieszkanie do sprzedaży z całym wyposażeniem, oprócz obrazów. Meble wysokiej jakości, zostały wykonane na zamówienie. Pozostałe wyposażenie takie jak lampy i inne dodatki zakupione zostały w Westwing, kare design i SF meble. Blaty w kuchni wykonane z granitu. Panele podłogowe najwyższej jakości. Suptelnie wykonane oświetlenie podłogowe, nadające designu i klimatu. Wyjątkowo funkcjonalny układ pomieszczeń z możliwością własnej aranżacji. Duzy balkon, z widokiem na otaczającą zieleń. Mieszkanie bardzo dobrze doświetlone, światłem naturalnym, widne i przestronne. Piękna zielona i klimatyczna okolica a jednocześnie szybki dojazd do centrum Gostynina. W bliskiej odległości znajdują się : basen miejski, sklep Biedronka oraz szkoła średnia i podstawowa. Parking pod blokiem. Tel. 515 955 229, 665 424 109 lub 605 615 205. Cena: 615 000 zł do negocjacji! Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama