niedziela, 14 kwietnia 2024 19:34

Prywatny ośrodek odwykowy dla młodzieży – jak wybrać placówkę dla uzależnionego dziecka?

Uzależnienie to choroba, która nie rozróżnia wieku, płci ani koloru skóry. Dlatego w nałóg może wpaść każdy, nawet dziecko. Niestety młodzi ludzie są zawsze najbardziej bezbronni, a za łatwością eksperymentowania z uzależniającymi substancjami często przemawia chęć zaimponowania rówieśnikom. Skutki nałogu mogą być druzgocące, dlatego czasami jedynym ratunkiem jest odwyk. Jak wybrać odpowiednią dla dziecka placówkę?

Dlaczego warto wybrać prywatny odwyk dla młodzieży?

Rodzice młodych ludzi często mają problem ze zrozumieniem, że ich dziecko jest uzależnione. Boją się wysłać je na leczenie zamknięte. Przecież nie są jeszcze dorośli i nie powinni być traktowani tak samo jak oni. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieją prywatne ośrodki specjalizujące się w leczeniu nastolatków uzależnionych od narkotyków, alkoholu lub innych substancji.

Za wyborem placówki prywatnej przemawiają przede wszystkim:

krótszy czas oczekiwania na przyjęcie na leczenie (najczęściej kilka tygodni, a nie kilkanaście miesięcy);

całodobowa opieka wykwalifikowanego personelu: wsparcie zapewniają lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, psychiatrzy i terapeuci, którzy pomagają młodym ludziom wyjść z problemów;

lokalizacja: prywatne kliniki odwykowe zazwyczaj znajdują się w odizolowanych miejscach, co zapewnia niezbędną dyskrecję i spokój podczas leczenia;

dobre warunki bytowe, by młodzież nie czuła się przytłoczona otoczeniem.

Jak dobrze wybrać prywatny odwyk dla nieletnich?

Rodzice, którzy muszą wybrać miejsce na odwyk dla swoich dzieci, powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy placówka ma uprawnienia do prowadzenia działalności. Następnie warto spróbować dowiedzieć się, jak wygląda podejście terapeutyczne do leczenia konkretnego uzależnienia, aby mieć pewność, że wszystko będzie zgodne z oczekiwaniami. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków dla młodzieży o wysokim standardzie, który oferuje komfortowy i przyjemny pobyt zapewnia m.in. placówka Od-Nowa, mieszcząca się w Ostrówku pod Warszawą.

Pobyt w ośrodku odwykowym jest dla dzieci ciężkim przeżyciem. Dlatego ważne jest, aby rodzice wybrali takie miejsce, w którym leczenie odwykowe nieletniego będzie odpowiednie i skuteczne. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze placówki prywatnej? Oto kilka wskazówek.

Znajdź jak najwięcej informacji o ośrodku. Przeczytaj dostępne w Internecie opinie osób, które w nim były.

Przed wysłaniem nastolatka na odwyk, odwiedź placówkę i osobiście porozmawiaj ze specjalistami o możliwościach leczenia.

Dowiedz się, kto będzie leczyć dziecko i zadbaj o to, aby uczestniczyło w zajęciach z psychologami, psychiatrami i terapeutami uzależnień.

Zapytaj o wszystko, o co możesz w kwestii całodobowej opieki, jaką nastolatek otrzyma w placówce. Dowiedz się, jakie jedzenie będzie podawane, czy są diety, jakie leki będzie przyjmował, czy będzie miał do czynienia z innymi osobami objętymi leczeniem, czy może mieć kontakt z rodziną, w jaki sposób będą rozwiązywane konflikty itp.

Poznaj wyposażenie ośrodka: sypialnie, łazienki i ogólnodostępne miejsca.

Istotne jest, aby dziecko było otoczone w ośrodku specjalistyczną opieką terapeutyczną. Podczas kilkutygodniowego pobytu musi się w nim czuć komfortowo i zbudować nową rzeczywistość po odstawieniu środków uzależniających.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama