sobota, 22 czerwca 2024 21:55
Reklama

Pocztowcy strajkują

Prezes firmy ujawnia, jaka jest kondycja państwowej spółki. – Została doprowadzona do wyjścia z rynku – podsumowuje.

Dzisiaj (czwartek 16 maja) pracownicy Poczty Polskiej urządzili strajk ostrzegawczy. Przez dwie godziny nie wykonywali swoich obowiązków. W ten sposób walczą o wyższe pensje i chcą zablokować plany prezesa spółki. 

Sebastian Mikosz, który objął stanowisko w marcu, zamierza zmniejszyć zatrudnienie. Już ograniczono czas pracy części placówek. Wszystko przez fatalny stan firmy. Za 2023 rok PP zanotowała blisko 800 mln zł straty.

Zimny jak prezes

– Sam strajk niczego nie da i większość z tych, z którymi ja rozmawiam, doskonale to rozumie – mówi Mikosz w rozmowie z businesinsider.pl.

I tłumaczy, że zmiany są konieczne, bo Poczta Polska przegrywa na rynku. Konkurencją są oczywiście prywatne firmy kurierskie.

Z samych listów PP nie przeżyje. Choćby dlatego, że wysyłanych jest ich coraz mniej – rocznie to ok. miliard listów, jakie dostarcza spółka. Dlatego firma musi mocno wejść w rynek paczek. 

– Musimy przygotować się do znaczącego spadku tego wolumenu, zawalczyć o rynek paczki, rynek kurierski, który jest bardzo rosnący, na pewno postawić na usługi e-doręczeń, ale też dodać do tego usługi finansowe, dodać do tego usługi detaliczne – mówił Mikosz.

Co boli pocztę?

Jeśli porównać PP z firmami kurierskimi, to państwowa spółka wypada na tym tle blado. Na przykład hitem w Polsce są paczkomaty. Stoją niemal na każdym rogu, ale te PP jakoś trudno zobaczyć. I to nie jedyny minus firmy.

– Przez ostatnie 8 lat firma została doprowadzona do praktycznego wyjścia z rynku. Mam o to gigantyczny żal – mówi PAP Mikosz.

I wylicza, że firma przegapiła moment, w którym mogła mocno zaistnieć w handlu internetowym. Mogła dostarczać paczki, tak jak robią to prywatne przedsiębiorstwa.

Są także zapóźnienia technologiczne. Nie było inwestycji z systemy informatyczne 

– Jesteśmy takim skansenem informatycznym, firmą, która funkcjonuje chyba w oparciu o najstarsze dostępne systemy. Szacujemy, że w tej chwili wyjście z długu technologicznego, to jest koszt rzędu pół miliarda złotych. Musimy kupić co najmniej 23 tys. komputerów, zainstalować zupełnie nowe oprogramowanie. Operujemy na systemach, które mają nawet 20 lat – wylicza prezes.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Chyży ruj 20.05.2024 11:37
chyba pan Prezes nie wie co mówi.....cyt."Z samych listów PP nie przeżyje. Choćby dlatego, że wysyłanych jest ich coraz mniej – rocznie to ok. miliard listów, jakie dostarcza spółka." Znaczek na list kosztuje ok. 3zł a polecony ok. 10zł. Uwzględniając TYLKO listy zwykłe prosta matematyka mówi, że miliard doręczonych listów dałby 3 mld złotych zysku minus jakieś podatki, nakłady itp., plasując Pocztę Polską wśród najbogatszych firm w kraju. Pocztowcy miast narzekać niech się za robotę wezmą (nie chodzi mi tu o zwykłych etatowych pracowników, bo Ci mają co robić) tylko o desydentów poczty. Skoro nadanie paczki kosztuje 2 lub 3 razy tyle co w firmie kurierskiej, a dociera do adresata z duuuuużym opóźnieniem niż kurier, to czemu się dziwić, że firma kuleje. Złe zarządzanie i wszystko w temacie

Hahaha!!! 20.05.2024 19:49
Że też cie Sasin na doradce nie wziął - taki talent się w Gostyninie marnuje!

Sąsiad 18.05.2024 19:23
Jeśli by ludzie przekazywali rzetelne argumenty ,wówczas byłaby interesująca dyskusja. A tak jest bełkot. Ten tamtemu tamten temu i tak wkoło Macieju.

Teraz ja 17.05.2024 23:27
Tusk wykończy i pocztę

Kalert 18.05.2024 10:43
Raczej Sasin,temu trzeba dziękować,Tusk jest od niedawna.

Na temat 18.05.2024 10:55
Czytałeś ten tekst. Przypomnij sobie kto ostatnio rządził w Polsce i konserwował ten skansen usług pocztowych. Dług poczty musisz pokryć ty podatniku, a nie Tusk. To nie prywatna spółka. Na nowe inwestycje na poczcie też ty podatniku się zrzucisz. Chyba, że dalej wierzysz w brednietypu: PiS daje, pann prezes Kaczyński wam daje, które słyszałeś przez ostatnie lata. Tam rzeczywiście potrzeba gruntownych zmian w organizacji pracy, rozwoju nowych usług i kompetencjach pracowników. Poprzedni rzadziciele nie wiedzieli, że poczta ma długi, jak zeznał Morawiecki, podobnie jak prezes NBP też nie wiedział, że ma deficyt.

BOBAS 18.05.2024 17:49
Kondzio przestań

No cóż 18.05.2024 12:15
Teraz ja 17.05.2024 23:27
Tusk wykończy i pocztę
Tobie Kaczyński wykończył rozum - napisz jeszcze że stadniny koni w Janowie i Michałowie tez wykończy!

Barber 16.05.2024 22:26
Pozdrawiam serdecznie miłe Panie z okienka, tak trzymać

Na temat 16.05.2024 22:23
Osiem lat rządów PiS i widać efekty. Dziwne, że geniusz Sasina nie pomógł. Sprzątanie po poprzednich rządach będzie długie, bolesne i kosztowne. Poczta nie jest wyjątkiem.

Andrzej 18.05.2024 14:51
Jesteś prymitywnym propagandzistą. Wystarczy porównać wzrost gospodarczy Polski i krajów unijnych w ostatnich 8 latach. Byliśmy liderami. To, że ludzie zapomnieli jaka była bida z nędzą za Tuska to jedna sprawa, teraz sobie zaczną przypominać. Czy słyszał ktoś o masowych zwolnieniach za czasu PIS? minęło pół roku i sytuacja gwałtownie się zmienia. Rząd nic nie robi tylko walczy z PIS, który już nie rządzi. Nie chcę straszyć ale najgorsze co nas czeka dopiero się zaczyna. Na jesieni nastąpi plaga zwolnień w związku z nierentowną produkcją związaną z cenami energii. Pociągnie to za sobą zmniejszeniem wpływów do budżetu. Wzrost cen bez możliwości wzrostu płac spowoduje obniżenie poziomu życia. Rolnictwo padnie, turystyka straci, ludzie zaczną protestować i tak skończy się kolejny eksperyment z wysłannikiem Niemiec Donaldem Tuskiem. Trzeba będzie lat, by znowu wrócić do szybkiej ścieżki rozwoju. Ale jak się nie ma rozumu i liczy się na kogoś a nie na siebie zawsze tak się kończy.

Na temat 18.05.2024 16:37
Zrozumiałem. Ten Pisowski przekaz dnia ma już długą brodę. Wina Tuska, Niemce panie itp. Porównaj sytuację kraju po pierwszych rządach PiS i w 2015. Weź pod uwagę deficyt finansów publicznych, inflację. Rachunki za ten pisowski dobrobyt będą płacić jeszcze nasze wnuki.

Vernychora 18.05.2024 17:53
Jak będziesz się tak gorączkował, to możesz tych wnuków nie doczekać. Bredzenie twoje świadczy tylko o tym ,że jest już blisko.

Andrzej 19.05.2024 11:43
Polska z długiem publicznym na poziomie 1,51 biliona złotych, czyli 49,1 proc. PKB, plasuje się w środku stawki krajów unijnych. Za PO groziło nam przekroczenie progu 60% i sankcje więc Tusk zabrał Polakom z OFE 150 mld by ratować budżet. To są fakty a to co piszesz to jest papka nie poparta żadnymi danymi. Inflacje mieliśmy 2 lata i jak ustały czynniki zewnętrzne szybko wróciła do normalnych poziomów. Teraz mamy zwolnienia grupowe i zatrzymanie kluczowych inwestycji. Jak mamy się rozwijać jak państwo jest zwijane. Zresztą zobaczysz co się wydarzy jesienią. Jeszcze rok i Tuska niema. Spytaj Panią Burmistrz ile środków rządowych otrzymał Gostynin od czasu rządu Tuska na inwestycje?

Hahaha!!! 18.05.2024 21:11
Andrzejku zdrowo uśmiałem się z tych głupot które wypisujesz że aż mnie boki bolą !

Andrzej 19.05.2024 13:07
Uśmiechnięta koalicja tak ma. Tusk kazał wam się uśmiechać to szczerzycie zęby. Zero merytoryki, zero oceny działań rządu, zero pomysłów na przyszłość a deficyt budżetu po kwietniu 40 mld. Rzeczywiście to powód do zrywania boków ze śmiechu.

Hahaha!!! 19.05.2024 21:40
Jedyny deficyt jaki ciebie chłopie dotyka to intelektualny!

Andrzej 19.05.2024 23:12
Słabe. Twoje odpowiedzi są na poziomie dziecka więc nie dziwie się, że nie orientujesz się w sytuacji gospodarczej kraju. O czym z tobą rozmawiać, prymitywny odszczekiwaczu.

Na temat 20.05.2024 08:58
Mój poprzedni wpis gdzieś się zawieruszył, bo nie sądzę, że został ocenzurowany. Zatem powtórzę. Jeśli dla ciebie 1,5 biliona deficytu nic nie znaczy, to wybacz, nie zgodzimy się. To nie flaszka na zeszyt, to trzeba spłacić. Dług, inflacja za rządów PiS rosła, mi.o wyjątkowej koniunktury, zwłaszcza przed pandemią. Co gorsza, ten dług sprytnie ukryto. Dodatkowo budżet obciążano sztywnymi wydatkami i to będzie psuć wydatki przez lata. Co do OFE. Środki są na subkoncie w ZUS i emeryci dostają z niego świadczenia. Zatem sprawdź i nie zarzucaj innym niewiedzy

Hahaha!!! 20.05.2024 09:37
Ale takim ludziom jak Andrzejek "nikt nie wmówi że białe jest białe ,a czarne jest czarne" jak mawiał prezes!

Chyży ruj 20.05.2024 11:43
nazywając przedmówcę "prymitywnym propagandzistą", nie znajduję niestety wyrażenia nadającego się do publikacji i określającego twoją osobowość. Nadmienię tylko, ze za długo pis karmił cię swoimi sloganami i z tego powodu nastąpiły trwałe zmiany w twoim mózgu.

Realista 16.05.2024 20:02
Zamiast wziąć się do roboty solidnej, to strajkują. Paczke wiozą do odbiorcy 7 do 10 dni. Firma kurierska dowozi z odległości 400 km w ciągu doby i za niższą cenę. Zamiast dupami gnieść stołki i czekać na wysokie pensje, trzeba zacząć pracować. Sami sobie nagonili deficyt z powodu lenistwa !!!

Plotczanin 16.05.2024 13:48
Dopiero się obudzili

bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ogłoszenia
Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Przepięknie położone działki przy ścianie lasu Tel. 665 424 109, 515 955 229 lub 605 615 205. Posiadamy do sprzedaży bardzo atrakcyjne działki w malowniczej, zalesionej miejscowości. Działki z możliwością zabudowy całorocznej oraz letniskowej o pow. od 1134 m/2 do 2642 m/2. Atrakcyjne usytuowanie, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i letniskowych, a zarazem wśród lasów, sprawia ,że niniejsza oferta, skierowana jest do osób poszukujących ciszy i zachwycających się naturą, ale aktywnych zawodowo. Dojazd drogą asfaltową oraz ok. 500 m drogą utwardzoną. Media ( prąd i wodociąg w drodze). Okolica cicha i spokojna, wokół duże kompleksy leśne, z wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Szybki dojazd do autostrady A1 ok. 8 km. Odległość z Kutna ok. 16 km, z Warszawy ok. 110 km, z Gostynina ok. 10 km. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Cena 43 000 zł do negocjacji. W naszym biurze prezentacja jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama