Reklama

Czy można walczyć ze stresem?

Stres zazwyczaj kojarzymy z czymś negatywnym, co odbiera nam radość z życia i codziennych aktywności. Tymczasem w niektórych sytuacjach okazuje się pomocny. Zdarza się, że mobilizuje nas do działania, np. do nauki przed egzaminem lub przygotowania dobrej prezentacji dla zarządu. Wówczas mówimy o eustresie (stresie pozytywnym). Niestety, czasem staje się nadmiernie nasilony i utrzymuje się przez dłuższy czas. Podpowiadamy, jak skutecznie radzić sobie ze stresem.

Dlaczego stres jest potrzebny człowiekowi?

Gdybyśmy w ogóle nie odczuwali napięcia nerwowego, jako gatunek przestalibyśmy istnieć. Zostalibyśmy pozbawieni cennego mechanizmu obronnego, który w odpowiedzi na zagrożenie pomaga nam uciec lub podjąć walkę. Naszych przodków prawdopodobnie zdziesiątkowałyby dzikie zwierzęta. Dziś, kiedy żyjemy w stosunkowo bezpiecznych warunkach, brak stresu mógłby nas nadmiernie rozleniwić i zniechęcić do podejmowania jakichkolwiek aktywności. W rezultacie nasza cywilizacja przestałyby się rozwijać. Pewna dawka stresu jest potrzebna. Nie bez powodu rano organizm wydziela najwięcej kortyzolu. Chce nas w ten sposób zmotywować do codziennych aktywności.

Jak szkodzi przewlekły stres?

Problem stanowi nie tyle łagodny lub umiarkowany stres, który szybko przemija, a jego nasilona i przewlekła postać. W tym drugim przypadku obserwuje się szereg niekorzystnych zmian, które zachodzą w ustroju. Pod wpływem wysokiego poziomu kortyzolu dochodzi do spadku odporności. Organizm staje się podatny na infekcje, gorzej też radzi sobie z rozpoznawaniem i usuwaniem komórek nowotworowych. Długotrwały stres osłabia pamięć, koncentrację i zdolność logicznego myślenia. Poza tym sprzyja depresji i stanom lękowym. Obniża także jakość snu, co skutkuje przewlekłym zmęczeniem i dysregulacją emocjonalną.

Uważność jako naturalny sposób na stres

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Specjaliści zalecają, abyśmy praktykowali uważność. Kiedy pozostajemy mocno osadzeni w chwili, która właśnie trwa, nie ulegamy sile negatywnych myśli. Warto nauczyć się dystansować do treści, które podsuwa nam umysł. Zadajmy sobie pytanie, na ile scenariusz, który rozważamy, jest prawdopodobny. Czy przypadkiem nie przeraża nas sama myśl, a nie jego realność? Pomóc może w tym m.in. metoda 5, 4, 3, 2, 1, którą poniżej omówimy.

Metoda 5, 4, 3, 2, 1 jako skuteczna technika relaksacji

Gdy czujesz, że zalewają Cię negatywne myśli („szef mnie zwolni z pracy i wyrzucą mnie z wynajmowanego mieszkania”, „mąż mnie zostawi”), przekieruj uwagę na doznania zmysłowe. Wskaż 5 rzeczy, które widzisz, 4, które słyszysz, 3, których dotykasz, 2, których czujesz zapach i 1 smak. Kiedy zaczynasz skupiać się na tym, co Cię otacza, nie ulegasz natrętnym myślom.

Progresywna relaksacja mięśni Jacobsona

Godną uwagi propozycją wydaje się progresywna relaksacja mięśni Jacobsona. Bardzo często odczuwamy stres i niepokój, bo nasze ciało pozostaje napięte. Gdy ulegnie rozluźnieniu, po chwili zniknie również napięcie nerwowe. Jak tego dokonać? Wspomniana metoda opiera się na obserwacji, że gdy maksymalnie napinamy jakąś część ciała, po chwili zostaje ona całkowicie rozluźniona. Zaleca się, aby wykorzystać tę wiedzą w praktyce. Usiądź lub połóż się w cichym miejscu, po czym maksymalnie napinaj stopy, łydki, uda, brzuch, ręce, ramiona, szyję itp. Po chwili nastąpi relaksacja. Mięśnie należy napinać na co najmniej 5 sekund, równolegle wykonując głębokie wdechy.

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? Postaw na adaptogeny

Jeśli doświadczasz zwiększonego napięcia nerwowego, zwróć uwagę na adaptogeny. Pod wspomnianym terminem kryją się nietoksyczne zioła. Botanicy zauważyli, że pomagają lepiej radzić sobie ze stresem. Ich przyjmowanie sprzyja również odzyskaniu stanu wewnętrznej równowagi.

Adaptogeny stanowią bogate źródło antyoksydantów. Przeciwutleniacze oddają elektrony wolnym rodnikom, dzięki czemu te nie uszkadzają struktur komórkowych. W praktyce oznacza to, że łagodzą stres oksydacyjny. Zmniejszają też stan zapalny w organizmie. Rośliny adaptogenne wykształciły te cenne związki chemiczne w odpowiedzi na stres fizjologiczny, którego doświadczają w trudnych warunkach środowiskowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ogłoszenia
Bezpieczne Pożyczki Hipoteczne Dla Firm i Rolników Bez Bik Szybka Wypłata Bezpieczne Pożyczki Hipoteczne Dla Firm i Rolników Bez Bik Szybka Wypłata Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: • zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) • najniższy koszt umowy od 28% rocznie • najszybszy czas realizacji i wypłaty • pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy • elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty • jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” • żadnych ukrytych kosztów • szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: • Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości • Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości • Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej • Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych • Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania • Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną • Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://bloghipoteczny24.pl/
Dom z bezpośrednim dostępem do jeziora Białe Dom z bezpośrednim dostępem do jeziora Białe Tel. 665 424 109, 515 955 229. Posiadamy do sprzedaży dom w zabudowie bliźniaczej (połowa) o pow. ok. 90 m/2, w tym dodatkowo ok 30 m tarasu. Budynek składa się z parteru oraz użytkowego poddasza. Na parterze znajduje się przestronny salon z wyjściem na taras, aneks kuchenny i łazienka oraz schody prowadzące na piętro, na którym znajdują się dwie piękne sypialnie. Z jednej sypialni wyjście na balkon. Nieruchomość wyposażona w media: prąd, szambo i woda z własnego ujęcia ( jest możliwość przyłącza wody z wodociągu gminnego). Pięknie zagospodarowana działka o pow. ok 1000 m/2 z licznym nasadzeniem oraz garażem typu blaszak. Nieruchomość wyposażona w system alarmowy oraz usytuowana na terenie zamkniętego kompleksu. Okolica bardzo malownicza, położona wśród rezerwatów przyrody. Bez wątpienia jest to najpiękniejszy fragment Mazowsza. Odległość prezentowanej działki od najpiękniejszego i najczystszego ( I klasa czystości wody ) jeziora - Białe ok. 120 m. Jezioro Białe jest najgłębszym jeziorem na pojezierzu gostynińskim i jednym z większych (152 ha). Odległość z Płocka ok. 25 km, z Warszawy ok. 100 km, z Gostynina ok. 8 km Cena 659 000 zł do negocjacji. Zapraszamy na prezentację i do zakupu. Prezentacja w naszym biurze jest bezpłatna i niezobowiązująca! Kupujący płaci prowizję tylko i wyłącznie w przypadku zakupu danej nieruchomości. Obsada Biura Solid-Nieruchomości ul. Wojska Polskiego 27/67 09-500 Gostynin (budynek Poczty Polskiej) Niniejsza oferta została przygotowywana na postawie informacji uzyskanej od właściciela oraz oględzin i zdjęć nieruchomości wykonanych przez BON Solid. Jednak wszelkie informacje w niej zawarte mogą ulegać aktualizacji. W związku z czym dane zawarte w ogłoszeniu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama