Reklama
Reklama

Już nie papier, ale plastik. Legitymacje szkolne przeszły rewolucję

Legitymacje szkolne właśnie weszły w XXI wiek. Papierowe przeszły do historii, nowe zaczęły właśnie obowiązywać. A co z legitymacjami, które nadal są ważne? Znamy odpowiedź.

Wygląd i forma dokumentu pod nazwą legitymacja szkolna tak naprawdę nie zmieniły się od lat 50 XX wieku. 13 lipca 2024 roku przeszły jednak drastyczną zmianę – zostały wpisane w realia XXI wieku. 

Co to znaczy? 

Że od tego dnia – 13 lipca 2024 r. – szkoły będą wydawały uczniom tylko legitymacje szkolne w formie plastikowej karty, nazywanej dotąd e-legitymacją. Wynika to ze znowelizowanej ustawy o dokumentach publicznych.

A co z legitymacjami szkolnymi wydanymi do 12 lipca 2024 r.? 

Otóż wszystkie legitymacje w formie papierowej wydane do 12 lipca zachowują ważność do czasu, aż uczeń zakończy naukę w danej szkole.

Ale to już było…

Tzw. e-legitymacja szkolna nie jest jednak czymś zupełnie nowym. Szkoły mogły je wydawać opcjonalnie od kilku lat. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych z 2018 r. 

Jednak wybór – legitymacja szkolna papierowa lub plastikowa – definitywne zakończył się 12 lipca 2024 r. 

Po tej dacie wszystkie nowo wydane legitymacje mają mieć już tylko format plastikowej karty.

Nowa legitymacja szkolna…

…jest wielkości karty kredytowej o wymiarach 53,98 mm na 85,6 mm. Ma kolor różowy. 

Na awersie (przednia strona) karty znajdują się:

  • zdjęcie ucznia, 
  • imię lub imiona, 
  • nazwisko, 
  • data urodzenia, 
  • numer PESEL, 
  • nazwa i adres szkoły, 
  • nazwisko dyrektora szkoły,
  • data wydania legitymacji. 

Taki sam awers mają legitymacje dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, policealnych i szkół dla dorosłych.

Na rewersie (tylna strona dokumentu) legitymacji jest informacja o ulgach na przejazdy kolejowym i autobusowym transportem publicznym.

Informacja o ważności dokumentu

Ważność legitymacji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie przedłużana co roku do 30 września. I będzie miała formę naklejki holograficznej.

W przypadku uczniów szkół policealnych i dla szkół dla dorosłych dwa razy w roku: do 30 września i do1 marca. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAJPOPULARNIEJSZE
Ogłoszenia
🌿 NA SPRZEDAŻ – WYJĄTKOWE SIEDLISKO Z WŁASNYM STAWEM, LASEM I ZABUDOWANIAMI Gostynin 🌿 NA SPRZEDAŻ – WYJĄTKOWE SIEDLISKO Z WŁASNYM STAWEM, LASEM I ZABUDOWANIAMI Gostynin Na sprzedaż oferuję wolnostojący dom jednorodzinny o powierzchni 80 m², położony na imponującej działce o powierzchni 5 ha (50 000 m²), w miejscowości Gostynin – Osada Drzewce (woj. mazowieckie). To idealna propozycja dla osób szukających prawdziwej ciszy, przestrzeni i kontaktu z naturą — siedlisko z dala od zabudowań, zaledwie dwóch sąsiadów w dużej odległości, otoczone lasami, łąkami i dziką przyrodą. W okolicy spotkać można sarny, jelenie i ptactwo leśne — miejsce, które daje poczucie absolutnego spokoju i prywatności. 📍 LOKALIZACJA • 5 km od centrum Gostynina • 25 km od Płocka • 23 km od Kutna • 85 km od Łodzi • 130 km od Warszawy Zaledwie 18 minut jazdy samochodem znajdują się przepiękne jeziora Pojezierza Gostynińskiego, nazywanego „Małymi Mazurami”: Jezioro Lucieńskie, Białe, Sumino, Drzesno, Soczewka, Sendeńskie – piaszczyste plaże, czysta woda, idealne miejsce do wypoczynku, wędkowania i sportów wodnych. 🏡 OPIS DOMU • powierzchnia: 80 m² • 3 pokoje • kuchnia • łazienka • przedpokój • poddasze do adaptacji – ok. 30 m² • piwnica – ok. 50 m² • przylegający letni ogródek / taras – 35 m² z bezpośrednim wejściem do domu 🛠 ZABUDOWANIA GOSPODARCZE – OGROMNY POTENCJAŁ • Budynek gospodarczy 160 m², w skład którego wchodzą: ◦ garaż ◦ w pełni wyposażona stolarnia ◦ warsztat • 3 blaszane budynki gospodarcze o łącznej powierzchni ok. 140 m² • stacjonarny kompresor powietrza • 2 wiaty otwarte: ◦ ok. 550 m² ◦ ok. 180 m² • zabudowania idealne do adaptacji na stajnię, hodowlę zwierząt, agroturystykę, warsztat lub działalność rzemieślniczą 🌳 DZIAŁKA I OTOCZENIE • 1,5 ha działki w całości ogrodzone (część zabudowana) • własny staw o powierzchni ok. 600 m² • las świerkowy – ok. 2000 m² • sady i ogrody owocowe • składzik na drewno opałowe • miejsce na ognisko i grilla • drewniana altana ogrodowa 25 m²: ◦ prąd ◦ zabudowa szafek ◦ stół i miejsca siedzące ◦ teren wyłożony kostką brukową 🔌 MEDIA • prąd • woda • centralne ogrzewanie • piec węglowy • szambo dwukomorowe ✨ PODSUMOWANIE To prawdziwa oaza spokoju w centrum Mazowsza — idealna dla: • osób marzących o życiu blisko natury • miłośników ciszy, lasu i przestrzeni • hodowców, rzemieślników, artystów • agroturystyki lub siedliska rodzinnego • ludzi zmęczonych miastem i tempem życia 📞 Zapraszam do kontaktu i obejrzenia nieruchomości na żywo — to miejsce trzeba poczuć. Cena 1.250.000 zł DO NEGOCJACJI Kontakt: Tel: 888 790 791
NAJPOPULARNIEJSZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama