Gruntowanie ścian – czy zawsze jest konieczne?
Niejeden z nas zastanawia się, czy przed każdym malowaniem ścian należy je zagruntować. Odpowiedź brzmi: Nie! Należy je wykonać, gdy ściany są nowe i nigdy nie były pokryte gruntem, a znajdują się na nich jedynie tynk. Będzie to konieczne także, gdy na ścianach były wykonywane miejscowe poprawki. Ta specjalistyczna chemia budowlana ma na celu obniżyć chłonność podłoża, a także zwiększyć jego przyczepność. Co ważne, jeśli postawisz na farbę akrylową bądź lateksową, gruntowanie może spowodować, że powierzchnia się „zeszkli”, co nie będzie wyglądać estetycznie, dlatego miej to na uwadze, kupując farbę. Jeśli masz wątpliwości czy Twoje ściany wymagają gruntowania, dobrym sposobem będzie przetarcie ich suchą dłonią. Gdy pozostanie ona czysta, nie będzie konieczne pokrywanie jej gruntem, jednak jeśli pozostanie na jej osad, będzie to niezbędne (https://aleo.com/pl/porady/gruntowanie-scian-dlaczego-jest-tak-wazne-przed-malowaniem/).
Malowanie ścian – jak się do niego przygotować?
Zanim rozpoczniesz malowanie ścian, bez wątpienia będziesz musiał wybrać farbę, kolor, a także obliczyć potrzebną jej ilość, by pokryć ściany i sufity co najmniej dwa razy. Dokładne wyliczenia sprawią, że nie będziesz musiał marnować pieniędzy na niewykorzystaną farbę, ani tracić czasu na jeżdżenie do sklepu w celu dokupienia jej. Niezbędna będzie także taśma malarska i folia, dzięki której zabezpieczyć znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty przed zabrudzeniem farbą, ale także takie elementy jak okna czy drzwi. Jeśli zrobisz to dokładnie, unikniesz skrobania zaschniętej farby np. z podłogi, czy zniszczenia mebli tapicerowanych. Przed rozpoczęciem prac sprawdź, czy na ścianach nie ma śladów wilgoci, bardzo ważna jest także izolacja pozioma fundamentów. Dopóki nie będziesz mieć pewności, że wszystko jest w porządku, nie bierz się za malowanie.
Malowanie ścian – jakie narzędzie malarskie wybrać?
Do malowania ścian można zastosować wałek malarski, pędzel lub skorzystać z kompresora. Każde rozwiązanie będzie miało swoje wady i zalety. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę zarówno swoje umiejętności, jak i powierzchnię ścian czy ich strukturę. Pędzel będzie najkorzystniejszym wyborem w przypadku powierzchni o słabej przyczepności tynku do farby, użycie wałka mogłoby spowodować nawijanie się starych powłok na niego, zaś malowanie pędzlem pozwala na dotarcie do zagłębień chropowatego podłoża. Musisz wiedzieć, że dostępne są pędzle wykonane z naturalnego włosia, które jest polecane do farb rozpuszczalnikowych, te z włosiem syntetycznym będą natomiast lepsze w przypadku farb akrylowych i winylowych. Oprócz farby i rodzaju pędzla ważna jest także technika, dlatego mocz pędzel tylko do 1/3 jego wysokości i pozwól jej ścieknąć. Zastosuj co najmniej dwa rozmiary, większy będzie lepszy do pokrycia farbą powierzchni ścian, natomiast mniejszy pomoże pomalować krawędzie i inne mało dostępne miejsca. Jeśli chcesz szybko pokryć duży obszar, możesz skorzystać z kompresora, jednak wówczas musisz bardzo dokładnie zabezpieczyć przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Będziesz musiał okleić także całe okna oraz drzwi. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat malowania, znajdziesz je m.in. na stronie Aleo.com (https://aleo.com/pl/porady/).