Reklama
Reklama
Reklama

Kłopot szkół na koniec roku. Muszą szukać starych drukarek

Świadectwa na zakończenie szkoły muszą być wydrukowane na drukarkach atramentowych. W szkołach ich nie ma, bo wychodzą z użycia. Teraz trzeba szukać starego sprzętu albo drukować świadectwa... w domach.

Zmiana zasad wynika z zarządzenia MSWiA, które wpisało świadectwa szkolne na listę dokumentów publicznych III kategorii. To kwity tak ważne, że należy dołożyć starań, żeby trudniej było je podrobić. I muszą być wydrukowane na drukarkach atramentowych.

Problem w tym, że tego rodzaju sprzęt wychodzi z użycia. Zastępują go drukarki laserowe. Jednak taki druk łatwiej podrobić i nie spełnia on wymagań MSWiA.

Szkoły szukają starego sprzętu

Dlatego szkoły wyciągają teraz z magazynów starszy sprzęt (jeśli go jeszcze mają), kupują atramentowe drukarki, a w ekstremalnych wypadkach nauczyciele drukują świadectwa w domach. O ile mają odpowiednie urządzenia.

– Mój dyrektor pożyczył drukarkę, żeby wydrukować świadectwa, a u koleżanki w szkole nauczyciele drukują na prywatnych – opowiada „Gazecie Wyborczej” nauczycielka z jednej ze szkół w Rzeszowie.

A Alina Wolska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 31 w Rzeszowie, narzeka: – Mamy w szkole dwa punkty drukowania świadectw, w obu są drukarki laserowe. Już dawno zapomnieliśmy o tych atramentowych. Czy za chwilę będziemy wracali do świadectw wypisywanych ręcznie?

Był czas, żeby się do tego przygotować 

I jeszcze jedna uwaga. Zasady MSWiA dotyczą tylko świadectw na zakończenie szkoły (w niższych klasach można drukować laserowo). Mimo że szkoły miały się czas, żeby się przygotować, w praktyce tego nie zrobiły. Do wielu informacja o zmianie przepisów nie dotarła do tej pory, a inne przypomniały sobie tak późno, że nie zdążyły kupić drukarek atramentowych – podaje GW.

I dodaje, że MEN wiedząc o problemach, uznał, że „w bieżącym roku szkolnym te szkoły, który nie nabyły odpowiednich drukarek, mogą jeszcze personalizować świadectwa ukończenia szkoły z wykorzystaniem drukarek laserowych”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAJPOPULARNIEJSZE
Ogłoszenia
Cieśla/Zbrojarz/Betoniarz - delegacje Cieśla/Zbrojarz/Betoniarz - delegacje Firma z Wielkopolski, specjaliści od nawierzchni betonowych i asfaltowych, poszukują do swojego zespołu pracowników na stanowisko: Cieśla/Zbrojarz/Betoniarz Miejsce pracy: Cała Polska – delegacje. Wyjazdy z bazy sprzętowej w Strzałkowie (gm. Słupca). Chętnie porozmawiamy z ekipami z dalszych okolic. Zadania: • Wykonywanie prac związanych z betonowaniem i montażem, takich jak ustawianie szalunków, montaż zbrojenia, montaż elementów konstrukcyjnych i pomocniczych, ułożenie i wykończenie nawierzchni betonowej, • Wykonywanie prac związanych z układaniem i wyrównywaniem mieszanki betonowej oraz pielęgnacji betonu po betonowaniu. Wymagania: • Doświadczenie związane z nawierzchniami betonowymi – warunek konieczny, • Dobra organizacja pracy, fachowość, sumienność, zaangażowanie, • Gotowość do pracy w delegacji na terenie Polski, • Prawo jazdy kat. B, • Gotowość do pracy fizycznej w zmiennych warunkach pogodowych, • Chęć nauki nowych obowiązków. Gwarantujemy: • Atrakcyjne i stabilne warunki zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, • Wynagrodzenie adekwatne do umiejętności: od 6000 zł do 10 000 zł netto w zależności od doświadczenia, • W delegacji: nocleg w hotelu, dojazdy autem firmowym, diety (55zł/dzień), • Premie zadaniowe, • Szkolenia zakończone uprawnieniami. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie aplikacji lub kontakt telefoniczny 537 504 404 - Karolina. Nie odbieram? Napisz sms „betoniarz” – oddzwonię. Czekamy na Ciebie! KRAZ 13 471 Klikając w przycisk „Aplikuj” lub w inny sposób wysyłając zgłoszenie rekrutacyjne do BEREKER DOMINIS Sp. z o.o., zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zawartych w zgłoszeniu rekrutacyjnym w celu prowadzenia rekrutacji na stanowisko wskazane w ogłoszeniu. Jeżeli nie chcesz, abyśmy przetwarzali dodatkowe dane o Tobie, nie umieszczaj ich w swoich dokumentach.
NAJPOPULARNIEJSZE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama