sobota, 20 kwietnia 2024 16:31

Rusza 4. edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Władze regionu oddają w ręce mieszkańców 25 mln zł. – Jestem przekonany, że i tym razem Mazowszanie wykażą się pomysłowością i zawalczą o swoje projekty, do czego gorąco zachęcam – podkreśla marszałek Adam Struzik. Nabór projektów do BOM-u rusza 21 listopada.

Zdecyduj, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu województwa

 

Budżet Obywatelski Mazowsza to część budżetu województwa mazowieckiego, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu sami mieszkańcy. W puli jest 25 mln zł. Zgłaszając projekt, Mazowszanie mają realną szansę zrealizować własne pomysły. Jak zaznacza Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych urzędu marszałkowskiego – 4. edycja to czas na realizację kolejnych pomysłów Mazowszan dotyczących najbliższej okolicy, sąsiadujących gmin czy całego województwa. – Z roku na rok jesteśmy zaskakiwani liczbą oraz jakością składanych projektów – czekamy z niecierpliwością na propozycje w rozpoczynającej się edycji. – dodaje.

 

Na co można zdobyć pieniądze

 

W 4. edycji BOM-u, podobnie jak w poprzednich można ubiegać się o wsparcie na zadania o charakterze inwestycyjnym. Są to tzw. „twarde” projekty, czyli np. karetka, ścieżka pieszo-rowerowa czy boisko. Co jednak istotne budowa nowego obiektu może być realizowana tylko na nieruchomościach należących do samorządu województwa mazowieckiego lub jego jednostek organizacyjnych czy spółek. Na finansowanie z budżetu regionu mogą liczyć także pomysłodawcy zadań o charakterze nieinwestycyjnym, inaczej „miękkich”, tj. np. szkolenia, warsztaty, wydarzenia tematyczne, zawody czy koncerty.

 

Od pomysłu do projektu w 4 krokach

 

Kluczowy jest pomysł. I to jest pierwszy krok na ścieżce do sięgnięcia po środki z budżetu Mazowsza. Na projekt inwestycyjny można zdobyć nawet do 1 mln zł, a na nieinwestycyjny do 200 tys. zł. Krok drugi to precyzyjne, ale i ciekawe opisanie projektu w formularzu zgłoszeniowym. Wypełniając go na początku należy wybrać kategorię (obszar tematyczny), nadać dobry tytuł naszemu projektowi, a później dodać skrócony opis projektu, co jest szczególnie ważne, bo będzie on promował projekt podczas głosowania. W formularzu należy również zawrzeć uzasadnienie potrzeby realizacji projektu oraz jego adresatów.

 

Krok trzeci to kosztorys projektu. Im bardziej szczegółowy tym lepszy. Zdobycie minimum 50 podpisów pod projektem w formie papierowej czy elektronicznej zamyka proces składania projektu do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

 

Projekty można składać w takich obszarach, jak np. edukacja publiczna, promocja i ochrona zdrowia, transport zbiorowy i drogi publiczne, kultura oraz ochrona zabytków i opieka nad zabytkami, pomoc społeczna czy wspieranie rodziny.

 

Na zgłaszanie projektów jest dużo czasu. Nabór trwa od 21 listopada 2022 r. aż do 13 stycznia 2023 r. Więcej na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza można znaleźć na www.bom.mazovia.pl.

 

Ścieżki rowerowe, warsztaty, sprzęt i bociany

 

Płocczanie są bardzo aktywni w Budżecie Obywatelskim Mazowsza, co zauważa marszałek Adam Struzik. – Ponad 11 tys. głosów w ostatnim głosowaniu w BOM-ie to jest naprawdę świetny wynik, który dał prym regionowi płockiemu. To pokazuje, że nie brakuje dobrych pomysłów, ale też umiejętności w przekonywaniu do nich innych.

 

Przypomnijmy, że w ostatniej edycji BOM wśród wybranych do realizacji inwestycji znalazło się 11 projektów z regionu płockiego w tym m.in.: budowy aż trzech ścieżek pieszo-rowerowych – wzdłuż drogi wojewódzkiej 577 na trasie Gąbin-Sanniki, na odcinku Maszewo Duże-Mańkowo-Nowa Biała oraz wzdłuż drogi wojewódzkiej 567 na odcinku Rogozino-Płock, a także specjalistyczny sprzęt dla szpitala psychiatrycznego w Gostyninie.

 

Największą liczbę głosów z listy regionalnej w 3. edycji BOM-u zdobył projekt z podregionu płockiego – „Z WIZYTĄ U CHOPINA W SANNIKACH” – interdyscyplinarne działania międzypokoleniowe jako wspólne ich potrzeby. Zadanie interdyscyplinarne z obszaru edukacji i kultury oraz ochrony zabytków. Na ten pomysł głosowało aż 2541 osób.

 

Wsparcie z poprzednich edycji BOM-u pozwoliło np. na. budowę profesjonalnych platform pod gniazda bocianów w sierpeckim skansenie. Jak podkreśla Piotr Kalbarczyk autor zwycięskiego pomysłu, to było kompleksowo zaplanowane i przygotowane działanie – W tym projekcie wszystko się zgadza. Mamy bociany, które są głównymi odbiorcami naszego działania, ale też i może przede wszystkim są one pewnego rodzaju naszym wspólnym dobrem narodowym. Te miejsca przygotowaliśmy dla ptaków, które potrzebują naszej pomocy, np. ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby niepełnosprawnych nielotów. Mało tego, ponieważ możemy obserwować naszych podopiecznych właśnie, dzięki kamerkom zainstalowanym przy gniazdach i śledzić ich losy na www.mwmskansen.pl możemy odwiedzić ich także na żywo! A wszystko to zadziało dzieje się w pięknym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i przez kolejne lata będziemy mogli wszyscy bezpłatnie przez Internet oglądać nasze „boćki”. Nadmienię tutaj, że to wszystko jest możliwe dzięki bardzo ścisłej współpracy z muzeum, m.in. Piotrem Rzeszotarskim. Projekt na początku miał inną formę i po konsultacjach online z mieszkańcami Mazowsza, którzy obserwują bociany online oraz po uwagach muzeum projekt nabrał kształtu, który będzie służył nam przez kolejne lata. Projekt ten pomoże różnorodnym bocianom: czarnym, białym oraz niepełnosprawnym nielotom. Nas będzie edukował na temat ich życia i zwyczajów. Jest w tym ogromna pozytywna energia i nadzieja!

 

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kemot 17.11.2022 20:11
karierowicze

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°CMiasto: Gostynin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 21 km/h

Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama